Logo Benelli Benelli

Informace o značce

Benelli je výrobce italských motocyklů, vlastněný čínskou společností Qianjiang Group. Benelli byla založena v Itálii v městě Pesaro roku 1911.

Historie značky

Na začátku měl Benelli jen garáž, kde opravoval jízdní kola a motocykly, ale už byl schopen veškeré náhradní díly potřebné pro opravy vyrobit. V roce 1920 společnost vybudovala svůj první kompletní motor, jednoválec 75 ccm.
 
 
 
O rok později, v roce 1921, Benelli postavil svůj první motocykl,který používal jeho vlastní motor o obsahu 98 ccm. Dva roky poté přišla verze určená speciálně pro závody, Benelli Tonino. Ke konci roku 1960 způsobil příchod japonských výrobců  krizi v evropském motocyklovém průmyslu. Benelli stále z velké části vyráběl jednoválce a tím začal ztrácet popularitu, protože byly považovány za staromódní ve srovnání s Hondou, která měla sportovní vícevalcové motory s elektrickým startérem.
 
V roce 1973 Benelli získal argentinský podnikatel Alejandro de Tomaso spolu s konkurentem Moto Guzzi a začal vývoj nových modelů s více válci, jako například "350 Quattro" a "500 Quattro", a také neuvěřitelný 750 Sei poháněn obrovským šestiválcovým motorem. Technicky pokročilé motocykly  byly však sužovány problémy, výroba byla roku 1980 zastavena a v roce 1988 byly výrobní závody v Pesaru prodány.

V roce 1995 se oživení značky se slavnou historií stalo skutečností, ujal se jí Andrea Merloni. Výsledkem byly rychle vyrobené modely Tornado Tre 900 Super Sport a v roce 2002 zahájení výroby roadsteru TNT. Benelli je nyní součástí skupiny Qianjiang, což je společnost, která se nachází v jihovýchodní Číně Wenling. Benelli QJ se nachází v Pesaru, kde byla firma založena.

 

Pokud Vám v článku chybí některá data z historie, budeme rádi, když nám pošlete doplnění.


TOPlist