Logo Kymco Kymco

Informace o značce

Taiwanská firma KYMCO (Kwang Yang Motorcycles COrporation) vznikla v Kao-siungu v roce 1963 jako dceřinná společnost japonské firmy Honda Motor. Původně vyrábělo Kymco různé díly pro Hondu, v roce 1970 však už postavilo první kompletní skútr. Skútry od Kymca se brzo staly nejrozšířenějšími taiwanskými jednostopými vozidly, a tak roku 1992 vznikla oficiálně obchodní značka "Kymco", která je pátým největším výrobcem skútrů na zeměkouli. Kromě Kao-siungu má Kymco výrobní závody také v Šanghaji, Jakartě, Changshe a Čcheng-tu. V roce 2008 bylo Kymco vybráno jako dodavatel motorů pro model BMW G450 X.

Historie značky

Tchajwanská společnost KYMCO (oficiálně Kwang Yang Motor Co., Ltd) byla založena v roce 1963 jako joint-venture se společností Honda Motor Co. Úkolem podniku bylo vyrábět náhradní díly a komponenty pro motocykly Honda. Společnost Honda byla až do roku 1990 také největším akcionářem KYMCA.

První skútr z vlastní produkce KYMCO sjel z výrobního pásu v roce 1970. V té době vystupoval stroj pod značku Honda. Značka KYMCO se na skútrech tchajwanského výrobce začala objevovat až od roku 1992.

V důsledku ropné krize zakázala tchajwanská vláda v roce 1987 dovoz velkých motocyklů s objemem nad 150 ccm. Tento zákaz významně usnadnil značce KYMCO získání silné pozice na domácím trhu a přinutil jej k rozvoji vlastních projektových a inženýrských kapacit. Výsledkem bylo vybudování vlastního výzkumného a vývojového centra, které bylo otevřeno v roce 1989.
Když už hovoříme o motocyklech vyráběných firmou KYMCO, je důležité zmínit, že naprostou většinu jich společnost vyrobila až po roce 2004. Známé modely jako 125 Stryker, Agility, Dink, Vaxxer, People, Venox 250 nebo Xciting byly vyrobeny v několika posledních letech.

Dalším faktem je, že tyto motocykly jsou vybaveny výkonnými motory ve své třídě, i dalšími pokročilými technologiemi. Například model 125 Stryker vyrobený v roce 2004 disponoval vzduchem chlazeným jednoválcem, který dosahoval výkonu 11,8 koně při 9 000 otáčkách a točivého momentu 9 Nm při 7500 otáčkách. Motocykl byl dále vybaven předními kotoučovými a zadními bubnovými brzdami a pětistupňovou převodovkou.
Asi nejznámějším motocyklem, který KYMCO vyrobilo, je model Venox 250 poháněný jednoválcem s výkonem 27 koní při 10 500 otáčkách. Stejně jako další modely byl stroj vybaven předními kotoučovými a zadními bubnovými brzdami, vícelamelovou mokrou spojkou, pětistupňovou převodovkou a ocelovým trubkovým rámem.

Zajímavostí je, že KYMCO založilo samostatnou oddělenou výrobní linku pro americký trh, která se nachází v Jižní Karolině. Tato americká pobočka představila více než patnáct modelů skútrů a devět modelů čtyřkolek. Všechny tyto modely zaznamenaly na tamním trhu přiměřený úspěch.

Pokud Vám v článku chybí některá data z historie, budeme rádi, když nám pošlete doplnění.


TOPlist