Jawa 250/353 Kývačka (1956)

Vlastník Dzawar
Vloženo 15.10.2012
Aktualizováno 3.4.2023

Nejlepší veci jsou zadarmo :) . Dostal jsem ji , jinak by byla ve šrotě

Motorka koupena od Dostal :)

První dojmy - Dojede to vúbec domů , nakonec dojela. Ale byla to jízda , bez papírů přez celý Brno. Nedržela volnoběh , vyskakovaly rychlosti tekl benín , nebrzdila nesvítila ,ale jela :)...

Motorku bych doporučil pro - Pro toho kdo má cit pro historii a techniku , rád se kochá krajinou a zbytečně nespěchá , je dostatečně mechaniky zručný a má trpělivost - pokud s ní chce jezdit a ne ji mít doma ve vitríně .

Doplňky na motorce - Elektronický regulátor dobíjení AEW 60w, laminátové kufry potažené koženkou vlastní výroby. USB nabíječka2 A na 6V, halogenka na 6v 25/25W Ba20D .Jinak vše jsem vrátil postuně do originálu a vracím dál .. jak jsou peníze a čas
2021 - tak už má wape 12V .. nedalo se , pokud bych nechtěl jezdit tak jak jezdím tak bych zůstal u dynama .. ale nikdo nemá vychytaní díly na dinamo oby se na tom dalo jezdit ... kdo s tím dělá pochopí . Z Jawy je nejawa , jede to dost jinak . Tahá nahoře jak bejk a motor by furt točil dálll a dáll

Nejdřív , abych ji mohl přihlásit jsem musel koupi motor , bohužel . Jsem si musel vyběhat kolečko po úřadech ... Naučit se seřídit relé na dobíjení seřídit a vyčistit karburátor , spojku , opravit zavěšení zadního kola , . Nejvíc se na zlepšení jízdy projevila repase tlumičů , nový olej seřízení útlumu a na Jawe je pohodlnější jízda jak na XJ600 .
Mám na ní rád pohodovou jízdu , když chceš neřadíš , motor táhne od volnoběhu . Krásná zvuková kulisa při jízdě , otevřený sání vzduchu dělá svoje a dá se jezdit "aby pěkně hrála " kochat se krajinou . Nemusíš se zabývat řazením a když tak ne spojkou / na dobře seřízený poloautomat nedám dopustit " . Moto má 12-3l nádrž a při spotřebě kolem 3l/100km nádrž za den neprojedu.
Co ji mám tak jsem byl párkrát na Slovensku , tak v kolem republiky. Loni s ženou v Rakousku a byly jsme nadšení jak krajinu tak lidma. Oproti ČR A SR 100 a 1. V kempu stejný ceny jako u nás ale pohoda klid čisto... na silnicích ohleduplní řidiči..
Většinou jezdíme po silnicích 3-4 třídy , kde je klid.
Bohužel je problém sehnat kvalitní díly , většina prodávaných dílu nelze použít .
Poruchy na cestách moc nebyly , jednou jsem jel moc pomalu a za den jsem vybil baterku. Jak jsem zabrzdil moto chciplo /10W brzdovka/ 250km od baráku. Stačilo jet rychleji a bylo dobra. Jednou zaneslo kladívko olejem a a minulý rok se v Rakousku odpojil střední vodič vevnitř žárovce studeňák.
8.10.2018
Dostala konečně motor po kompletní repasy .Nová převodovka , komplet , nová spojka , výbrus , sice hodně volný ale pohrál jsem si se zabroušením všech hran kanálků . U Padalíka jsem byl osobně pro výbrus , zase získáš zásadní informace . Stojí to zato. Po startu nebyly skoro slyšet kroužly a motor se už po prvnívh 100km choval velice kultivovaně ani náznak zadírání. Tak jsem ji vzal na sraz GP BRno rekord no a potom do Humpolce přez Ostrov nad oslavou . Benzín 1:25 moc pěkně jela . Nádherná krajina.Zpě od Velké bíteše po dálnici stabilně 85km/h . Motor jako ze škatulky , sice zatím hůř řadí na 1 ale to chce vždicky zajet...
6/10/2019
nový motor a volný vybrus konečně vlastnoručně složený a mechanicky upravený ,tak aby všechno pěkně chodilo . Motorka najednou nebyla potřeba zajíždět a jela po 50Km od složení jako nová . Sice převodovka po deší cestě v létě s zenou 350Km z Luhačovic húře řadila ale to mědělá i NC750 , Ta jsem na zkoušku dad olej CASTROL10w50 jako do wave , kde se mě velice osvědčil.
Přidávám foto z Trabanty zpět Kde jsem je doprovázel od Rohlednky do Melikany u Humpolce
19.06.2020
dal i jsme spolu kolečko kolem ČR za 5dní cca 1500mk . Pošasí moc nepřálo , tak 50/50 alee části cesty hlavně severní čechy a kolem hranic bylo něco ůžasnýho ! NÍKDYza celej život jsem nejel 340km nimo větš města , pouze malejma městama a lesem , po dešti ! Stará sice udávala směr , prostě se ji někde jet něchtělo , přestala dobjet , prskala a tak .. Tak jsem tam nejeli nebo jsme si dali pauzu a já se o ni staral...

Myschan
Myschan napsal 11.05.23 v 09:40 10b.

Parádní foto. Je vidět, že si to užíváš a o tom to je. Přeji hodně šťastných kilometrů

Kawalumpik
Kawalumpik napsal 02.04.23 v 20:34 10b.

No a proč ne? Stará motorka má smrdět, prskat a vrčet, jako já. Moje žena říkávala že vrčím, jako stará motorka. Tak na tom asi něco bude. Obdivuji, jak to dokážeš dát dohromady. Lítal jsem na dvoutaktech celé mládí, ale dokázal jsem jen sem tam poslat do šrotu. Víc talentů, jako jsi ty. Užij si spoustu radosti a kilometrů na suchu.

Ondrus84
Ondrus84 napsal 26.01.22 v 09:43 10b.

Ta je prostě nejlepší, moje první velká motorka po Pionýrech a Simsonech

Targus
Targus napsal 19.08.20 v 21:41 10b.

Motorka se mi pochopiteně nelíbí, protože v ní není originál starý benzín, ani olej, nesedí jawací barva, nemá to ledková světla a plastové kastlíky, a tak dále. Prostě těžký mínus.

Ovšem jsem nucen dát deset za ty naprosto skvostné rukavičky!!!

Ať ti to jezdí, chlape!!! Máš to parádní!

cmiral
cmiral napsal 20.06.20 v 19:30 10b.