Triumph Rocket 3 (2022)

Vlastník IchBinMartin
Vloženo 4.1.2024
Aktualizováno 8.1.2024

Raketa sa nedá popísať jednou vetou. Buď jedným slovom dokonalá, alebo celou slohovou prácou, ktorá nasleduje.

Motorka koupena od Motocorse Bratislava - Napriek známym dodacím lehotám vedeli motorku v požadovanej verzii aj farbe zohnať za 2 týždne.

Indian Chief Dark Horse: Na jazdenie bola super, ale nepáčia sa mi čiernočierne motorky. Motor má byť chromový. Alebo motorový. Potom som objavil americký "charakter", čiže podivné mäkké plasty na prednom reflektore a ďalšie detaily. A tie elvisovské blatníky...
Suzuki M1800 IntruderR2: Nedala sa už kúpiť nová a nemá elektronických pomocníkov. Okrem výkonu nič neriešila.
Ducati XDiavel: Pokukoval som po nej, ale nakoniec ani neskúsil. A vyzerá, ako keby dostala na ľavobok zásah guľometom.

První dojmy - Prvé dojmy boli 2v1. Prvý z dvoch, že sa poserem od strachu. Druhý z dvoch, že si v tej istej chvíli cvrknem od radosti.

Motorku bych doporučil pro - Ako som čítal komentáre k videám, úplne najvhodnejšia je pre chlapa s malým. Potom pre niekoho, kto je stále ochotný dokola odpovedať na otázky, aký to má motor, koľko to žerie a koľko vytiahne. A akého má, keď to musí kompenzovať takouto motorkou. Klasika.

Doplňky na motorce - Bočné tašky, originálne.
Vo fabrike si asi povedali, že tá motorka je dokonalá, lebo sa k nej okrem Quickshiftera a Bluetooth prijímača už nič dokúpiť nedá. Inde to vzdali naštastie tiež (okrem jednej americkej zvrhlosti). Radenie so spojkou mi na motorke nevadí a BT nepotrebujem. Navigácia v telefóne mi hovorí odbočky do intercomu, to mi stačí.
Urobil som úpravu na výfukoch. Známa vec je, že výfukové zvody opekajú pravú nohu. Preto som kúpil v autosúčiastkach samolepiace azbestovo-hliníkové pláty, čo sa lepia na karosériu okolo výfukového potrubia. Nastrihal som presné tvary a nalepil zvnútra na všetky kovové kryty výfukových zvodov. Teplota klesla klesla citeľne. Nie je to na jazdu v kraťasoch, ale ani už nie je cítiť pečené mäso.

Suzina mi už výkonnostne nestačila, nestíhal som ostatným a potom z toho zbytočne vznikali riskantné situácie. Hľadal som niečo, čo by bolo rovnako pohodlné, ale malo silnejší motor, lepšie brzdy a tých elektronických pomocníkov. Úplnou náhodou sme boli v Triumphe a sadol som si na Raketu GT. Predtým som ju síce zaregistroval na nete, ale neoslovila ma. Naživo to ale bola Láska na prvý pohľad a ešte vačšia po prvom rande. Chcel som posed ako na Intruderi a vyhrievané gripy, R-ko teda išlo bokom. Aj keď som veľmi chcel tie R-kové rajdy, presviedčali ma v predajni, že to nie je dobá kombinácia, lebo by som bol príliš zohnutý a nebolo by to ani pohodlné, ani dobre ovládatelné. Poslúchol som. Keďže som na R nejazdil, neviem to porovnať, ale nižšie sa k tomu ešte raz vrátim.
Jazda: Nedá sa to jednoducho popísať. Nemá to chybu, ale človek si zvykne aj na Lamborghini. Smerom dolu to už pôjde horšie. Maximálne som s ňou išiel 230 (samozrejme v Nemecku na diaľnici hehe), potom som sa už nevládal držať. Treba si uvedomiť, že tým, ako je motorka veľká, kľudná a istá, hrozne skresľuje aktuálnu rýchlosť aj o polovicu. Pri bežnej rýchlosti mimo mesta si pripadám ako na bicykli, v menších rýchlostiach má človek pocit, že môže vedľa motorky utekať. Je to záludné a treba dávať pozor na budíky, ináč chodí nevyžiadané pošta od štátnej správy. Normálny pocit z jazdy má človek tak pri 150 (v Nemecku na diaľnici, samozrejme), aj to len chvíľu. Rýchlo si zvykne a chce pridať. Zaujímavé je, že tempomat sa automaticky vypne pri 160km/h a nad touto rýchlosťou to treba (na tej nemeckej diaľnici) držať ručne.
Motor: 2500. Vsjo jasno, začem bukvy. Ťah od nič do nekonečna. Bežná vec z vytočenej trojky nakvaltovať rovno šestku, stále v plnom záťahu. Silný, ale nie agresívny ani nervózny. Taký absolútne sebavedomý a presvedčivý, niečo ako Mike Tyson.
Brzdy: Brzdí dobre a predvídavo. ABS som nechtiac otestoval už na predvádzačke, keď som omylom pred T-križovatkou skoro zle odbočil a kmasol prednú brzdu v tom štrku čo býva v strede, tak to normálne zabrzdilo a nechalo sa otočiť tam, kam som mal pôvodne ísť. Na inej by som bol už beznádejne dole.
Podvozok: Z fabriky strašne tvrdý. Nastavil som si ho podľa videa na YT (https://www.youtube.com/watch?v=z1p5-JQAlEg) a ešte trochu doladil, je mi teraz akurát.
Ovládatelnosť: Na Intruderi nebol problém blato na ihrisku, keď som do zátačky vošiel o pár km/h rýchlejšie. Teraz si v zákrutách si vyberám stopu a užívam ten nekonečný ťah pri výjazdoch. Okresky sú veľké potešenie. V meste to je tiež paráda. Každá jazda je silný pozitívny zážitok, dokonca aj diaľnica.
Spolujezdec(kyňa): Nekomentujem, nesedel som tam. Ale vyklápať tie zadné stupačky, to je nádhera.
Úložný priestor: Minimálny. Som rád, že pod sesadlo zmestím lekárničku (toto by už snáď mohli zrušiť). Lenže tam zateká, po roku rozborky, sušenia a zborky lekárničky som ju zalial do vákuového obalu. Okrem nej sa tam nezmestí nič. Je tam ešte priestor na telefón s USB konektorom na nabíjanie, ale tam sa zmestí asi len ten telefón (a trocha hajzláku, keby čosi).
Na motorku sa nedajú dokúpiť žiadne neznačkové doplnky, takže mám originál brašne. Neviem kde lordi v kráľovstve urobili chybu, ale tie brašne (vraj ich robí Givi) sú úplný fail. Číselné zámky hore nohami, kľúče každá strana ináč, do prvej verzie ešte aj zatekalo. Už som ich za rok občasného používania reklamoval kvôli zaseknutým zipsom. Mám nové a aj tak sa pri každom otváraní a zatváraní bojím, že sa rozpadnú. Taliansky charakter a emócie, ako sa tomu hovorí…
Spotreba: Žerie to aj trávu pri ceste. Dlhodobý dovolenkový priemer je 6,75l/100km, mestský niečo medzi 8 a 9. Dvojnásobok ako moja stará (motorka). Ale ok, človek si zvykne aj na toto. Ale nezvykne si na to, že pri odjazdených 200km je na pumpu ešte skoro a pri 230 je to už veľmi napínavé. Doteraz sa mi asi 3x stalo, že na pumpe mi ukazovalo dojazd 1 a dokonca aj 0 km.
Úpravy: Nepáčia sa mi plexištíty na motorkách, tak som ako prvé dal dole aj toto nepodarené. Našťastie to je len pár šróbov. Podarilo sa mi za super cenu zohnať aj lišty na zadok, tak som mohol dať dole aj spolujazdcovu opierku. Jazdím sám, iba som ju okopával. A tiež sa mi nepáčila.
Nedostatky: Budík je síce je prehľadný, aj je krajší ako tie nevkusné tablety, ale asi by sa viac hodili 2 (aj presudo)analógové kruhové. Paradoxne mám na ňom digitálny mód, je čitatelnejší.
Nádrž je malá a vlastne obaľuje motor. Preto sa do nej nedá poriadne strčit pištoľ a takmer pri každom tankovaní je zaprskaná od benzínu. Asi sa hnali za kilami, ale nádrž fakt mohla byť o 5l väčšia.
Stojan je pekný, ale noha je celkom dlhá a po vykopnutí strmá. Stačí malá nerovnosť, kamienok, alebo aj minimálny protispád a motorka nebude stáť stabilne a môže spadnúť na pravý bok. Z praxe treba dávať veľký pozor na to, kde sa parkuje. Je dosť ťažká, takže vytlačiť ju do kopca môže byť problém. Neberiem to ako nedostatok, ale ako fakt.
Miesto na zadok: Mám dlhé ruky aj nohy, tak mi je motorka trochu malá. Potreboval by som, aby bolo sedadlo možno 2cm viac vzadu. Alebo tie R-kové rajdy, aby som sa viac predklonil. Viem, že sa dajú posunúť stupačku o 1 cól dopredu, ale kvôli zátačkám to nechcem.
Bočné brašne som už okomentoval vyššie. Je to bez debaty najvačší nedostatok motorky a škoda, že to nevyriešili ináč.
Prebytky: Motorka dáva nekonečné prebytky pozitívnych emócií a radosti. Človek má chuť na nej jazdiť aj na rodinné nákupy.
Je jedným slovom úžasná, neskutočná, nádherná, silná, príťažlivá (veď píšem, jedným...). To sa nedá opísať, iba zažiť.
Cestovanie je na nej bezproblémové a zábavné pre všetkých. Denná dávka kilometrov je daná skôr osobnou kondičkou a počasím, ako únavou z motorky.
Elektronika pracuje ako má, splnila všetky moje očakávania. Keď spomínam počasie, režim Rain v jej prípade naozaj nie je zbytočný.
Je radosť jazdiť, pozerať sa, dotýkať sa jej, užívať si všetky tie vychytávky a doslova vymazlené detaily od celkového dizajnu po posledný šróbik.
Veľmi oceňujem aj striedmosť pri digitalizácii v porovnaní s inými značkami. Všetko sa ovláda tlačítkami, neblbli so žiadnym dotykovým ovládaním, nabieha to rýchlo, netreba na budíku klikať, že nie som debil a že súhlasím s tým, že sa môžem zabiť (ktorý exkrement toto tuším v Honde vymyslel?), vyhrievanie gripov si bezpečne pustím tiež tlačítkom na nich aj v rukaviciach za dažďa a nie kdesi v tablete zahrabané v menu. Je skratka presne taká, ako má byť normálna moderná motorka.
Za rok a pol som na nej nalietal 33000km. Za tú dobu som už bol 3x v servise na interval, 1x menil gumy, 0x poruchy. Ani raz som neľutoval, že som si nekúpil niečo iné. To sa asi ani nedá, veď lepšie ako najlepšie nie je.
Trápi ma iba jediná otázka. Ak raz príde čas vymeniť ju, tak za čo???

Aby som dopísal, prečo som nekúpil R18. Z mojho pohľadu to stojí za dlhší text a do toho krátkeho hore sa to nezmestilo.
Hovorí sa tomu zmiešané pocity. Ako keď, veď ho poznáte, svokra, ferrari, hromada pokrčených plechov a pokrčenej svokry. Tá motorka sa mi stále na pohľad neskutočne páči, nevedel som sa dočkať, kedy ju uvidím naživo. No potom sa to stalo. Keď som si na ňu sadol, mal som pocit, že som sa vrátil na základnú školu, konkrétne na telesnú. Kačáky. Sedadlo je tak nezmyselne nízko, že si normálne vysoký chlap búcha kolenami do lakťov a nemôže dýchať. Stupačky sú akože v strede, ale to je také akože, ako ani neviem. Skrátka, v tom posede, ako na tureckom záchode som nedokázal zdvihnúť špičku nohy na stlačenie brzdy alebo preradenie rýchlosti. Motor síce vyzerá pekne, ale zavadzia úplne všekému ergonomicky aj konštrukčne. Nohy sa nedajú ani vystrieť, ani na neho položiť, ani dať na padáky, ani nič. Tŕpli mi po troch minútach. Brašne boli neforemné, už na pohľad pôsobili lacno a zatvárali sa len na také lacné plastové cvakačky, nedali sa ani zamknúť. Konečná bola, že ani viečko nádrže sa nedalo a za zamykacie chceli tuším 100 eur. Pri cene motorky za ktorú dajú človeku v Chánove celú bytovku aj s domácimi. Jaj, za vyššie sedadlo pýtali vyše 700 eur, aj keď na nemeckej stránke sa dalo v rámci konfigurácie vymeniť bez príplatku. Po roku som sa zo zvedavosti zastavil v BMW. Zistil som, že na tie obrnené verzie už dávajú vyššie sedadlo a je to relatívne v pohode. Pre zachovanie rovnováhy ma odpálili tým nevkusným patlacím televízorom.

PS: Vychytávka dať si svoje meno do pozdravu na displeji pri štarte Rakety a pri jej vyínaní je síce taká blbinka, ale zato štýlová.

pantata66
pantata66 napsal 03.04.24 v 08:49 10b.

IchBinMartin
IchBinMartin napsal 30.03.24 v 17:02

Pata, ano, ale aj moc radosti!

Paťa
Paťa napsal 26.03.24 v 14:04 10b.

Krásná! Zkoušel jsem ji, ale na mě už je u ní všeho moc, moc koní, moc kilo a v neposlední řadě moc peněz Tak ať ti přináší jen radost!

IchBinMartin
IchBinMartin napsal 11.01.24 v 11:56

Myschan: Dik. Ano. A je strasne navykova. Hranie sa s plynom cloveka bavi. Nie je to take nervozne skakanie, ale skor nieco ako v sportovom aute. Ale ako kazda motorka, aj tato ma svoju cielovu skupinu a tou nie je ani jazdenie na okruhoch (aj ked videa som videl), ani offroad, ani nakladna preprava (aj ked aj take videa som uz videl). Na druhej strane je v ramci bezneho jazdenia pouzitelna uplne vsade. Aj v meste, tie dve svetla su celkom vyrazne a v zapche sa vacsina aut v pohode uhne.

Myschan
Myschan napsal 11.01.24 v 07:57 10b.

Impozantní stroj. Gratuluji