Honda CRF1100L Africa Twin Adventure Sports (2021)

Vlastník Miklasek
Vloženo 31.10.2021
Aktualizováno 21.4.2024

Veľmi pohodlná univerzálna mašina!

Motorka koupena od PH Konzulta Trenčín - Pohodový prístup

Honda CRF1000L Africa Twin: Nemá tempomat - kravina, no príjemná kravina, ktorú pri cestovaní ocením.
Honda CRF1100L Africa Twin: Chýbajúca výbava oproti ATAS

První dojmy - S Afrikou som už mal predchádzajúce skúsenosti, takže som tak nejak vedel do čoho idem. Motorka hneď padla do ruky, respektíve pod zadok. Pohodlný posed, pozícia rúk a hlavne nôh. Motor je stále v zábehu, takže ho nenaháňam, i keď...

Motorku bych doporučil pro - Afrika do každej rodiny!!! :D

Doplňky na motorce - Centrálny stojan, kovové ochranné mriežky chladičov, padací rám, bočné tankpady, plastové bočné kufre, horná brašňa a tankcase od SW motech, vysoké a nízke plexi WRS, adaptéry na blástroch, deflektor na tunel riadenia, prídavné diaľkové svetlá Denali D3

Afrika mi už asi rok ležala v hlave odkedy som sa na nej prvýkrát odviezol keď som v roku 2020 kamošovi asistoval pri teste v Alpách
Dovtedy by ma vlastne ani nenapadlo sa o ňu nejako zaujímať. Len som vnímal, že niečo také je. Nebola to moja vysnívaná kategória motoriek. No počas tých dvoch dní sa všetko zmenilo. Prekvapila ma jej ovládateľnosť, stabilita a mrštnosť aj skrz jej rozmery a rozmery kolies. Páčil sa mi jej kukuč, akurát tým displejom a ovládaču na ľavej ruke som vtedy nejako nevedel prísť na chuť.
Počas zimy som sa na týzdeň zašil na Gran Canariu, kde som sa k Afrike dostal znova. Najprv som si nebol istý, či na tie úzke, kľukaté cesty nebude priveľká, no aj tu všetko prebelho s nadšením.

Nakoniec padla voľba na Adventure Sport keďže ten má v základe bezdušové kolesá, vyhrievané rukoväte (tie by som si na "malú Afriku" aj tak priplatil), má väčšiu nádrž (dojazd okolo 500 km) a výborne fungujúce prisvecovanie do zákrut. K mašine som dostal elektronický podvozok, keďže inú čiernu ATAS-ku s manuálom nemali dostupnú.

11/2021 Zatiaľ ju len zabieham okolo komína, no som z nej nadšený! Z motorky ako celku ide ohromný pocit istoty. Neviem či za to môže elektronický podvozok, ktorý jazdca nevyrušuje tým čo sa deje pod kolesami, alebo náklonové ABS, ktoré by malo zachrániť situáciu keď to náhodou prestrelím, alebo je to skrátka výborne namixovaný stroj.
Na to komplikované ovládanie som si zvykol behom chvíle. Spočiatku mi nešlo prepojiť mobil cez Android Auto, nakoniec bol problém v samotnom mobile. Teraz všetko funguje bez problémov a odpadol problém s navigáciou. Akurát mohli v Honde vyriešiť nejaký kastlík na mobil.
Originálne plastové kufre toho poberú veľa, do toho ľavého sa zmestí aj prilba. Naviac, dajú sa jednoducho odopnúť a nepotrebujú lešenie. Na druhej strane treba rátať s tým, že pri páde sa zničia na totálku.

Pod sesadlom je pidi priestor, do ktorého však nenapracem ani lekárničku, takže kufre vláčim stále so sebou.
Mašina výborne svieti, prisvecovanie do zákrut posúva istotu v zákrutách pri nočnej jazde na iný level než som bol zvyknutý.
Motor dáva pocit akoby mal viac ako tabuľkových sto koní, sériová koncovka má krásny zvuk.
Zatiaľ si nerobím názor na plexi. Jazdil som zatiaľ jen v dosť chladnom a veternom počasí a chcelo by to zrejme zmenu. Na mašinu pribudol deflektor predného "tunela" a bočné deflektory pri smerovkách.

Prebehol prvý servis po 1000km, popri tom mi namontovali aj chýbajúci horný padací rám, ktorý som mal objednaný, takže motorka vyzerá zase o kus masívnejšie. Konečne sa dá ísť naplno a teda, ten motor je veľmi vydarený!

2022

S príchodom prvých slnečných dní som to nevydržal a vytiahol motorku. Hneď v prvý deň som ju položil na lúke na bok. Situáciu zachránil padací rám a bočný kufor, ktorý pobral všetku energiu a zrejme mi zachránil nohu. Kufor to neprežil (foto vyššie). Avšak motorka ani škrabanček. Teda až na prasklinku na podsedlovom plastíku...

Za nový si Honda pýta 362,-€. Kufor ďalších 420,-€ Takže trochu drahé ponaučenie.
Pribudol Tankbag od SW Motech, aby bolo kam dať drobnosti a tiež schovať mobil kvôli Android Auto. Praktická vec, len to trochu divne trčí do priestoru

Pribudol aj Topcase od SW Motech

...takže sranda môže začať.

05/2022

Dali sme si pár dňový trip po Dolomitoch s kamoškou na mojej CB1100. Afrika ma každým kilometrom a každou zákrutou (a že ich je v Dolomitoch veľa) stale viac utvrdzovala v tom, že je to démon! Zákruty si dáva ako jednohubky, elektronický podvozok žehlil asi všetko čo sa mu dostalo pod kolesá, motor svojou dynamikou rozhodne neurobí ostudu a svojim zvukovým prejavom v kombinácii s masívnou stavbou a nasraným kukučom budí rešpekt. Android auto funguje perfektne akurát jeho nábeh po oživení motorky je tragický.

11/2022 koniec sezóny, najazdených 12 000 km, zadná pneu (Metzeler Karoo Street) pred smrťou. Prešli sme však mnoho krásnych miest a užili si kopu srandy.

2023 Ďalšia sezóna a ďalsich 12 tisíc km za nami. Hneď zo začiatku roka došlo k výmene veľkého displeja v rámci záruky. V chladnom počasí prestal reagovať na dotyk. I keď to nepoužívam, tak som to dal spraviť kým je v záruke.
Záruka na displej je vraj predĺžená na desať rokov ak je motorka pravidelne servisovaná v Honde
Celú sezonu som odjazdil na Pirelli Skorpion Trail 2. Všetko by bolo viac než super nebyť výrobnej vady prednej pneu, ktorá mi okolo 60 km/h nepríjemne pulzovala do riadidiel. Budúci rok asi vyskúšam Dunlop.
S kamarátom sme si v júli strihli parádny trip po Rakúskych a Talianských Alpách. I keď sme takmer každý deň niekde zmokli, tak to stálo za to

2024 Afrika výborne svieti, ale pri nočnej jazde som si vravel, že by to chcelo väčší rozptyl diaľkových svetiel a tak som namontoval Denali D3 s hybridnou šošovkou. Svieti to brutálne!

Plusy:
- výborný vzpriamený posed a celkovo pracovný priestor vodiča (aj v stupačkách)
- vyborná ovladateľnosť (vzhľadom na 21"/18" kolesá) a pocitovo nízke ťažisko
- výborný elektronický podvozok, ktorý veľmi schopne žehlí nerovnosti a ktorého terénny potenciál vysoko prevyšuje schopnosti bežného jazdca.
- velmi podrobne nastaviteľné užívateľské profily
- zvuk sériovej koncovky
- kultivovaný motor a presná prevodovka
- veĺká nádrž + rozumná spotreba = dojazd okolo 500 km
- výborné stretávacie a "zákrutové" svetlá
- android auto/apple car play, výborne umiestnený displej a jeho čitatelnosť
- bohatá základná výbava a široká paleta doplnkov
- rozmerné plastové kufre, ktoré nepotrebujú nevzhľadné lešenie

Mínusy:
- ceny náhradných dielov
- prakticky žiany odkladací priestor pod sedadlom
- nádrž má dosť tenkú vrstvu laku, takže ju odporúčam buď potiahnuť fóliou, alebo aspoň nalepiť bočné polepy
- i keď nádrž velmi dobre kryje nohy jazdca, prúdenie vzduchu okolo nádrže spôsobuje, že sa prach dostáva medzi nádrž a kolená, ktoré máte po jazde špinavé
- diaľkové svetlá by podľa mňa mohli mať väčší rozptyl svetelného kužeľa
- pomaly nabiehajúci displej
- dlho trvajúce pripojenie android auta
- žiadna schránka na telefón (skrz android auto), takže si telefón musíte dať do nejakého držiaku na riadidlá, alebo do tankvaku
- nemožnosť komunikovat cez intercom so spolujazdcom cez rozhranie motorky (vraj z legislatívnych dôvodov)
- určité nelogičnosti ovládania menu
- chýbajuce tlačidlo "pauznutia" tempomatu. Tempomat sa dá prerušiť zavretím plynu cez doraz, ale motorka začne v momente intenzívne brzdiť motorom
- lacne pôsobiaca grafika zobrazenia displeja

Miklasek napsal 16.01.24 v 17:29

Lucasbiker - vďaka za tip

Lucasbiker
Lucasbiker napsal 16.01.24 v 11:00 10b.

Ahoj, Afrika je krásná, pěkná recenze s vypsáním i mínusů
Tankvak ti doporučím Sw Motech PRO City, kterej na Afrikánskou nádrž pasuje moc pěkně a netrčí přes ní do prostoru, ale pěkně kopíruje tvar nádrže...

Miklasek napsal 22.04.23 v 17:42

Mann - díky draku

Mann
Mann napsal 20.04.23 v 15:48 10b.

Když Honda vypustila první informace o nové AT čuměl jsem jak PUK S fungl novým modelem dokázali neskutečně převzít charisma původní Africy Twin Pro verzi ATAS to možná platí tuplovaně. Ať se Ti radostně práší od koleček

Miklasek napsal 07.03.22 v 10:45

Zdarr borci, ďakujem

H11AS to trhanie ramenami pri dialničnej rýchlosti som si tiež všimol Niečo poriešim až budú vonku normálne teploty