Honda CRF1100L Africa Twin Adventure Sports (2020)

Vlastník janisimo
Vloženo 8.4.2021
Aktualizováno 8.4.2021

Vysoká krásavica s prenikavým pohľadom, energickým zvukom a dobrodružnou dušou.

Honda CRF1000L Africa Twin Adventure Spo: Nakoniec sa mi podarilo kúpiť za rovnakú cenu novší model (šiel som doňho hlavne pre vylepšený motor)
BMW R 1250 GS : důvod neuveden

První dojmy - Výzorovo sa mi veľmi páči a po prvom nasadnutí na testovacej jazde u dealera sa splnili aj ostatné očakávania. Je to veľmi podarený, pohodlný a bitelný stroj, ktorý ponúka skvelý zážitok z jazdy. Úsmev od ucha k uchu :)

Motorku bych doporučil pro - Som milovník motoriek, no moje skúsenosti s rôznymi modelmi sú limitované na pár, ktoré som vlastnil, skúšobné jazdy a možnosť zviesť sa na motorkách, ktoré vlastnia kamaráti. Z toho čo som mal možnosť vlastniť a vyskúšať je Afrika predsa len v??ší (hlavne s ťažiskom vyššie nad zemou) a ťažší stroj a začiatočníci to s ňou budú mať náročnejšie (nie však nemožné). Zároveň model s DCT robí jazdu menej náročnou a prináša zaujímavé výhody, ale aj úskalia jej použitia. Je to skvelý cestovateľ so solídnymi schopnosťami v teréne.

Doplňky na motorce - Vybavená je už v základe dostatočne. Zmienim teda doplnkový padací rám Hepco & Becker (zatiaľ netestovaný…).
V zime som menil zadnú pružinu takže s ňou mám najazdené len málo, ale rozdiel už je cítiť. Motorka je stabilnejšia. Pod starou zadok veľmi sadal už pri mojej váhe so zadným kufrom aj pri maximálnom predpätí.
Z batožinového príslušenstva mám zadný hliníkový kufor, s ktorým som ju už kupoval, bočné plasťáky (na cestovanie po ceste zatiaľ pevnosťou dostačujúce a hlavne nepotrebujú vzadu trúbkový rám) a tankvak od Hondy, ktorý ale používam zriedka.
Ďalšie doplnky do výčtu sú držiak na telefón (neznačkový z číny, ale zatiaľ slúži), telefón sa dá na riadidlách nabiť, prípadne využiť na jeho ovládanie priamo prvky motorky. Software má po novom aj Android auto tak hádam sem tam použijem ten veľký displej aj na navigáciu. Zapojenú mám aj DVR kameru vpredu a vzadu. Kvalitou je slabá, slúži skôr ako čierna skrinka, prípadne zdroj záberov zo zaujímavých situácií.
Do budúcna plánujem určite Barkbustery. Myslím, že sa budú hodiť keďže sa chcem rozjazdiť v teréne.

O Afrike som sníval a pokukoval už keď som si bol pozerať predchádzajúcu mašinu (NC750x). To bol vystavený ešte predchádzajúci model CRF1000L, avšak už ten v predajni zbudzoval dojem veľkej dospelej motorky a podareného japonského inžinierstva. Predavač sa ma sice snažil naznačiť, že pri mojej výške by sa mi hodila viac, no budget bol nastavený a ja som bol v danom čase rozhodnutý skúsiť niečo ľahšie a obratnejšie.

Odvtedy som ju mal v kategórii „Dream bike“ a odrádzala ma obrovská cenovka, a z hľadiska môjho rekreačného jazdenia výhradne na asfalte som takto vybavenú motorku nepotreboval. A vlastne stále nepotrebujem, ale pri tejto záľube to nehrá hlavnú rolu ?. Každým ďalším rokom som sa presviedčal, že to je zbytočný luxus a šperkoval a staral sa o svoje NCx. Až minulý rok nastal zlom, za čo z časti vďačím macostr a jeho rečiam o tom ako si plníme sny a v neposlednom rade aj to, že mi jedného dňa poslal inzerát na ojazdenú Multistradu 1200s o ktorej sníval on, a dodal, že práve volal s majiteľom a kupuje ju.

A keď padlo rozhodnutie, bolo treba len zladiť detaily a hľadať. Typovo som konvergoval k modelom s elektornickým plynom s výrobou od roku 2018 s predsavzatím, že túto už nepredám do pár rokov ako to bolo doteraz. Keďže cenovo je to riadny balík peňazí a nový model 2020 stál kvôli množstvu vylepšeniam ešte viac, smeroval som na staršie ročníky Adventure sports. O tom prečo práve Honda ATAS a nie základný model, prípadne inú značku ako BMW GS, V-strom (ktorých inzeráty a recenzie som mal tiež napozerané) sa môžeme baviť, ale v podstate to je nevysvetliteľná túžba, a vyhovoval mi balík príslušenstva, ktorý táto motorka ponúka. Rovnako môže byť diskutabilná moja voľba ísť znova do DCT automatu, na čo by určite nejeden motorkár zahlásil, že bez spojky to predsa nie je ono, a že to už tým pádom nie je žiadne umenie ani zábava z jazdy. Ja mám však pôžitku z jazdy kopec a umenie sa to stáva v momentoch keď je spojka potrebná a nie je tam. Zároveň zastávam názor, nech si každý jazdí na tom čo ho baví. Vždy s radosťou využijem príležitosť si na chvíľu prestrediať napr. na spomínanú Multistradu, či inú motorku, ktorá je po ruke, a znova sa nahodiť do módu hrania so spojkou, ale moje rozhodnutie kúpiť DCT vôbec neľutujem, práve naopak. Doterajšie informácie ale ešte úplne nezapadajú k tomu, že nakoniec mám čerstvú 2020-tku CRF1100. V tomto smere mi nahral osud a pravidelné sledovanie pridaných inzerátov kde sa zjavil práve tento kus s neuveriteľne nízkou cenou. Po prezretí šlo o havarovaný kus ponúkaný predajcom, ktorý vykupuje a predáva „zošrotované“ automobily po totálke. Napriek všetkým inštruktážnym videám ako kupovať ojetinu, ktoré zásadne odrádzajú od kúpy motorky s nálepkou havárie som sa po konzultácii s kamarátom rozhodol predajcu kontaktovať. Za pozretie predsa člověk nič nedá, a podľa popisu nešlo o závažné poškodenia ovplyvňujúce funkcionalitu. Zjavne som to spravil v správny čas, keďže zástupcov ochotných hneď zložiť plnú sumu bola podľa majiteľa plná čakáreň. Počas obhliadky a testovacej jazdy sme žiadny zásadný problém nepozorovali. Funkčné časti boli opravené a skontrolované (hlavne dokladovaná kompletná výmena poškodeného predného kolesa, odborná kontrola predných tlmičov). Takže šlo o nový model s množstvom kosmetických vád, ale za vynikajúcu cenu. Zbytok je už história, keďže práve o tomto kuse budú aj nasledujúce riadky.

Začiatky sú ťažké
Poďme ale konečne k skúsenostiam s touto motorkou. Po kúpe som sa natešený vozil sem a tam, a postupne sa s ňou zžíval. Postupne som si zvykal na niektoré prejavy veľkej motorky s vysokými zdvihmi. Volnejšia reťaz jemne škube, predok sa pri silnom brzdení potápa. Známe veci, ak s tým človek počíta, zvykne si. Brutálne ma ale fascinuje ako tieto stroje hltajú nerovnosti. Myslím, že to bude platiť pre všetky motorky z podobnej kategórie, keďže kvalita použitých dielov v dnešnej dobe je u takmer všetkých výrobcov na vysokej úrovni. Rovnako som sa aj ja snažil doplniť si informácie o možnostiach nastavenia podvozku a ich prípadných dôsledkov. Ostáva už len viac jazdiť a postupne sa zdokonaľovať. Milo ma prekvapilo aký pocit istoty z nej ide pri jazde za hustého dažďa. Moja istota však dostala už po pár týždňoch celkom solídnu ranu. Naplánoval som si v rámci návštevy rodného Slovenska celodenný výlet v sedle. Vybral som si cesty čo najmenej diaľnicou, cez Tatry a okresky na východe. Bohužiaľ sa meteorógom predpoveď splnila a počasie bolo premenlivé, často aj s hustým dažďom. Ako som spomínal motorka s týmito podmienkami nemala ťažkosti a tak som si veselo upaľoval. Počas prestávky v Tatrách mi dokonca volali z predajne, že moje objednané padáky dorazili a môžem si ich vyzdvihnúť, čo ma potešilo. Hondička to však od toľkej radosti asi nevydržala a v jednej celkom utiahnutej zákrute na konci horského priechodu Čertovica sme sa na mokrej vozovke položili a obzreli si zloženie asfaltu (a pridruženého štrku mimo cesty) zblízka. Bol to riadny šok, v prvom momente som myslel, že som odpálil novú motorku na ktorú som tak dlho šetril. Vizuálne poškodenie pôsobilo hrozivo. Ju to však úplne nepoložilo a ja som neutŕžil „vďaka“ mokrej ceste ani len škrabanec. Bol som teda schopný na nej doraziť až do cieľa. To už bol ale môj mozog nahlodaný. Šiel som prirýchlo? Je to pre mňa nevhodný stroj? Bolo na nej niečo technicky zlé už pri kúpe? Je tento kus prekliaty nehodami?

Môžem sa upokojovať, že pri prezeraní okolia nehody som našiel nenápadnú mazľavú bielu čiaru uprostred jazdného pruhu, ktorý viedol ku kope jemného štrku za ďalšou zákrutou a videl som ho tam aj keď som po pár týždňoch šiel rovnakú cestu. Napriek tomu je poškodenie aj vina na mojej strane a budem sa snažiť zlepšiť svoje jazdecké schopnosti a predvídať podobné situácie, pred ktorými ani perfektne spracované náklonové ABS a trakčná kontrola nezachráni. Zvyšok sezóny som znovu hľadal dôveru k Afrike, čo sa ale veľmi rýchlo podarilo a každú ďalšiu jazdu si užívam viac a viac. Vylepšený motor ponúka dostatok výkonu a zábavy. Doprevádza ho krásny zvuk z originálneho výfuku. Za mňa ponúka táto Honda veľmi podarený celok, ktorý prinesie úsmev nejednému motorkárovi. V tom som sa utvrdil aj na výlete s partiou do Slovinska, kde motorka tisíce kilometrov predvádzala krásnu a spoľahlivú jazdu. A jazvy po páde som sa rozhodol hrdo nosiť. Jednak škrabance nemajú vplyv na technický stav, druhak sú nové diely (hlavne plasty) nekresťansky drahé, ale hlavne mi vôbec nevadí priznať si chybu. Po sezóne som sa predsa len rozhodol ju zahaliť do fólie, a tak má aktuálne netradičné farebné prevedenie. Z diaľky a na fotkách vyzerá kvalita prelepenia lepšie ako v skutočnosti, ale o to viac sme sa pri procese zblížili :D a mne sa v modrej veľmi páči.

Celkovo ATAS spĺňa, až prevyšuje moje požiadavky na motocykel. Vyladený motor s dostatkom výkonu, dobrá ochrana pred vetrom a kvalitný podvozok zvyšujú komfort a radosť z cestovania. Výborná technická vybavenosť zvyšuje bezpečnosť. O jej kvalitách smerom mimo asfalt veľa písať nemôžem, keďže som z prevažnej väčšiny na ceste. Aj to sú však pre mňa ďalšie dvere za dobrodružstvom a získavaním nových zážitkov a jazdeckých dovedností.

Čo sa mi páči
Jednoznačne výzor. Viem, subjektívna vec, ale to je celá táto recenzia. Už keď som zbadal nový model v predajni, ešte počas nákupu súčiastok na predchádzajúcu mašinu, ma oslovil jej vzhľad. Ako tam majestátne vytŕčala svoj nos ponad okolité kamošky a rozoberali kedy si ktorá pôjde zajazdiť s novým majiteľom. A ten pohľad, už predchádzajúci model mal pekné oči, ale tu to ešte zlepšili. Veľké nevinné ledkové kruhy zasadené do akčne tvarovaného svetlometu s náznakom divokosti. Aj zboku zladená kombinácia so zlatými kolesami a tlmičmi, stavbou evokojúca prerastený bahniak. Krása.

Ďalšie charakteristické výhody sú technického rázu. Vyšperkovaný motor s množstvom zmenených vnútornýcho komponentov s lineárnym a celkom akčným prejavom (v rámci svojho výkonu a usporiadania radového dvojvalca). Oproti predchádzajúcemu agregátu je to citelná zmena, aspoň tak sme to s kamarátom obaja konštatovali na skúšobnej jazde, kde sme mali požičané oba modely, a to aj bez predchádzajúcich skúseností s Afrkou. Točí sa s radosťou a často navádza ísť rýchlejšie ako je potrebné, či dovolené. Ja by som sa však zaradil do kategórie „kochača“, takže jeho výkon mi aj s rezervou postačuje. Technicky (senzory a nastavenia) je motorka výborne (možno až příliš) vybavená. Aj táto minca má dve strany, a preto to tu nebudem rozpitvávať. Celkovo je postavená veľmi všestranne, čo mi vyhovuje, keďže stále jazdím primárne jednu motorku a nemám možnosť mať v garáži stroj na každú špecifickú priležitosť.

A čo zas nie
Ako na všetkom, aj na Afrike sa nájdu nedostatky. Za mňa určite tlačidlá na riadidlách. Spomenuté v každej recenzii. Sú ohavné, krok vedľa, mali ich v Honde prepracovať. V podstate je to vizuálna vada, lebo po preštudovaní manuálu a nastavení jazdných módov používam reálne len asi 4. A tá prezieravosť výrobcu aby som sa ani náhodou nemohol venovať nastaveniam za jazdy, pretože sa okrem dotykového displeja zablokuje väčšina funkcií, to je tiež niekedy na nevydržanie.

Aj keď o Honde rozšírené, že tvoria spoľahlivé stroje, aj im sa niekedy nepodarí všetko nastaviť na 100%. Momentálne narážam na chybu výrobného procesu nádrží modelov Adventure Sports, ktorá spôsobuje uvoľnovanie kovových pilín v nádrži.

Dnes je už problém po svete známy a adresovaný zvolávacími akciami. Ja som to riešil preventívne, najväčší problém som mal dohodnúť sa s dealerom na postupe. Celkovo som postojom servisu jemne sklamaný, sa stále nestotožňujem s jeho cenou či už za prácu, náhradné diely, alebo originálne doplnky. To je ale mimo témy recenzie motorky.

Mann
Mann napsal 18.04.22 v 09:26 10b.

Bike je to pěkný o tom žádná, recenze upřímná ale nejdůležitější je tvoje spokojenost Se zbývajícím, co nám přináší/podsouvá současnost, se musíme umět nějak poprat Ať se ti radostně práší za kočárem

Dušan_Sihelský
Dušan_Sihelský napsal 27.06.21 v 21:59 10b.

Při tak malé barevné škále, co Honda nabízí, je tohle fajn zpestření - krásná modrá .

Dan66
Dan66 napsal 11.04.21 v 10:27 10b.

Recenze . Přeji Ti už jen samé pozitivní zážitky.

Fortex
Fortex napsal 10.04.21 v 23:00 9b.

Co se týče té nádrže těch pilin .Tak Honda teď měla svolávací akci na ten problém kolega tam byl z Afrikou.

MichalKimlo
MichalKimlo napsal 08.04.21 v 13:24 10b.

fajn, ze vies priznat aj technicke nedostatky... a uprimne, som z toho trosku sklamany a prekvapeny zaroven, lebo Afriku som mal ako jedeneho z horucich adeptov na novu moto...