Yamaha MT-03 (2018)

Vlastník Grilko_00
Vloženo 3.4.2019
Aktualizováno 27.12.2019

Mestský bojovník s ladnosťou baletky.

KTM Duke 390: Tuhší podvozok, agresívna jazdecká pozícia.

První dojmy - Nízka hmotnosť, vďaka ktorej je prejazd mestom zábava. Ľahký a priateľský chod spojky, bzdy a prevodovky. Tvrdé sedlo.

Motorku bych doporučil pro - Určite pre začínajúcich jazdcov, slečny a kľudne aj ako druhá motorka do mesta.

Doplňky na motorce - Padacie protektory Womet-Tech

Ako nový držiteľ oprávnenia skupiny A som sa nemusel obmedzovať vo výbere motorky. Prečo mám teda jednu „slabučkú“ A2 v garáži? Hlavný dôvod je že nemám žiadne predchádzajúce skúsenosti s motorkami. Ešte pred začatím autoškoly som mal jasno vtom, že sa budem voziť na MT_07.
Počas autoškoly som však zistil že aj motorka do 35kw nie je lenivý stroj a dostal som pocit, že bude lepšie si zaobstarať slabší stroj. Úlohu samozrejme zohrali aj financie a náklady na prevádzku a spotrebný materiál.

Po dokončení autoškoly som sa vybral k predajcovi kde zhodou okolnosti mali jednu MT_03 v modrej farbe na predajni. Na fotkách sa mi viacej páčila farba night fluo, keď som ale uvidel elegantnú modro čiernu kombináciu na dennom svetle, bolo rozhodnuté. Ešte malá poznámka MT_03 je rovnako široká aj dlhá ako MT-07, takže to nie je detské odrážadlo, pokiaľ sa teda nepostavíte vedľa cestovných endur.

Momentálne mám najazdených 6000km takže času na spoznanie motorky bolo viacej ako dosť.

Začnem motorom:
Radový 2 valec s objemom 321ccm je veľký pohodár, ktorý nemá problém jazdiť pri
3 000 otáčkach za minútu. Pochopiteľne sa nevie z týchto spodných otáčok prebrať lusknutím prstu, ale na pridanie plynu reaguje plynulo a bez cukania.
Čo ma mierne prekvapilo sú vibrácie v okolí 5 000 otáčkach za minútu. Vibrácie cítiť hlavne v stupačkách do 6 500 otáčok za minútu. Je to daň za konštrukciu motora ale vibrácie nie sú nepríjemné, skôr dotvárajú celkový charakter motorky.
To najlepšie predvádza motor od 7 000 otáčok vyššie, tu motor reaguje veľmi dychtivo a ženie ručičku k červenému poľu. Od 9 000 otáčok sa pridáva zvuk ktorý by som charakterizoval ako motorovú pílu, ktorá síce nevyrúbe celý les, ale triesky budú lietať. Pri 10 500 mám nastavený led indikátor preradenia. (Dá sa nastaviť od 7 000 až po 12 500 pričom môže blikať alebo konštantne svietiť, prípadne môžete túto srandu vypnúť úplne)

Celkovo je výkon 30kw dostatočný nielen na mesto rovnako ani na okresných cestách nebudete určite nikomu zavadzať. Rýchle odpaly z križovatky sú samozrejmosť a budete sa tešiť že môžete opäť poriadne vytočiť motor. Diaľničné presuny nie sú to pravé pre motorku. Nie že by nedokázala držať 130km/h, problém je vietor. Pri vyšších rýchlostiach od 120km/h a vyššie je to už proste nepohodlné. Dlhodobá znesiteľná cestovná rýchlosť je pre mňa 115km/h.
Plusom je určite spotreba ktorá sa dlhodobo pohybuje na úrovni 3.3L na 100 km.
Spotreba je priemerom za 6 000km pri svižnom jazdnom tempe to znamená mimo mesto 115-120 km/h a samozrejme v meste časté vytáčania motora v hesle keď to neletí nech to aspoň hučí.
To pri 14 litrovej nádrži dáva dojazd okolo 300km na natankovanie.

Brzdy:
Vpredu jeden kotúč a štandardné ABS. Od začiatku som musel na brzdu použiť 2 prsty. Je to pravdepodobne, kvôli začínajúcim jazdcom a tak má brzdová páčka dlhší chod a je nutné vyvinúť väčšiu silu. Brzdný účinok je bez výhrad. ABS sa mi podarilo prebudiť, len pri prechode cez veľmi výrazne rolety na ceste, pri dobrzdovaní na križovatke. Funkciu zadného ABS sa mi zatiaľ ešte nepodarilo otestovať.

Podvozok:
Podvozok je viacej orientovaný na komfort ako na nekompromisné vedenie stopy pri strúhaní zákrut. To ale neznamená že motorka je nudná alebo pomalá na zakrútenej ceste alebo v meste. Práve toto je miesto kde MT_03 exceluje. Vďaka užším pneumatikám sa skladá do zákruty sama a medzi premávkou sa prepletá s ladnosťou baletnej tanečnice. Nevyhodí vás zo sedla pri prejazde cez nerovnosti v zákrutách alebo na horšom povrchu. Bohužiaľ podvozok je stále ďalej, ako sú moje súčasne schopnosti, jednoducho ho neviem naplno využiť. O čom svedčia aj pneumatiky po 6 000km stále vyzerajú ako nové a miestami z nich ešte trčia malé gumenné chĺpky.
Poslednou drobnosťou je sedlo ktoré je na môj vkus tuhšie a pri dlhších jazdách (2 hodiny) začína pobolievať pozadie

Celkovo hodnotím MT-03 ako výborný stroj na každodenné dochádzanie a predieranie sa nástrahami mesta. Po práci si to však namierite domov obchádzkou po zakrútených okresných cestách a budete sa baviť.

Skanley
Skanley napsal 31.01.20 v 06:27 10b.

Skvěle napsané. Sám jsem si taky pořídil Yamahu MT-03 (2019) čerstvě po rozšíření řidičáku. Nemůžu jinak než souhlasit. Motorka nezklame. Není to závodní stroj, ale o to přece na motorce nejde. Jde hlavně o prožitek z jízdy a ten si při každé jízdě vychutnávám plnými doušky.

rst1467
rst1467 napsal 08.04.19 v 09:19 9b.

výborná volba na začátek. Já měl teda jako první mororku MT-07 a výkonu na zabitý až až. Fakt lepší začínat na něčem menším a trochu se vyjezdit a srovnat si to v hlavě :)

Petr7474
Petr7474 napsal 07.04.19 v 23:19 10b.

Rozumná volba

KALUP
KALUP napsal 06.04.19 v 21:38 9b.

NCčko má konkurenci

dekel
dekel napsal 04.04.19 v 09:04 10b.

Dobrý popis