Honda XL 650V Transalp (2002)

Vlastník Hopppy
Vloženo 21.3.2018
Aktualizováno 21.3.2018

Je úplně mroží a sexy. každý by ji chtěl.

BMW F 650 GS: Cenovka
Aprilia Pegaso 650: RENAULT ve světe motorek, a hlavně mi na ní nějak nebyl pohodlný posez.
Honda VT 750C Shadow: trochu překvapující, že. Na počátku jsem nechtěl do terénu ale honit kilometry a vypadá fakt super. Instinkt bahnomila ale převládl.
Honda XRV 650 Africa Twin: zrovna nebyla žádná k mání se slušnou cenovkou.

První dojmy - Pocity ze setkání s první životní motorkou má asi každý stejné. Objel jsem pár inzerátů, na něco sednul, něco omrknul a porát nevěděl esli jooo a nebo nééé. Pak jsem přešlapoval v obchodě s ojetinama z Itálie, tři kousky mne nechali projet a když jsem pak sedl na Mloka, bylo jasno. Když motorka sedne jako parťák, tak se to prostě pozná. To všechno ostatní přijde časem.

Motorku bych doporučil pro - Doporučuji všem, kdo chtějí nesmrtelnou motorku. Na stroji se dá honit bambilión kilometrů po silnici i terénem. Motorka je absolutně nezákeřná a ledacos i odpustí. Proto je ideální pro začátečníky a pro nerozhodnutý jezdce. Taky je vhodná pro lidi, kteří se chtějí vozit po celý rok a za každého počasí nejen třikrát ročně o víkendu, když je hezky a sucho. Nic pro divočáky, ten stroj prostě odpich nemá.

Doplňky na motorce - pomaloučku polehoučku ledacos.
padáky - ty jsem měl koupit jako první, pro příště. Kapsu do nich jsem si spíchl doma na stroji a padáky nastříkal na žluto, černě oděný jezdec na černém stroji je sice elegantní, ale v provozu NENÍ vidět!
vyhřejvaný hefty - největší kámoši do studeného rána. Obyčejné od Oxfordu, ovšem službu dělají epesní a vůbec do nich neteče, jak jsem se dočetl výhružky na různých fórech.
držák na navigaci - made in v garáži
nosič hliníkových kufrů - od Big Huskyho. Sice jsem si musel skoro půlrok počkat a třikrát urgovat, ale nakonec stojí za to.
hliníkové kufry - když už je ten nosič.
husto enduro stupačky - vyrobeno ve svěráku, svařeno kamarádem. už druhý rok se přemlouvám, že je předělám. jezdí se na nich super, vypadají strašně.
řidítka s hrazdičkou - vypadají super a na rozdíl od těch původních nejsou ani trochu ohnuté.
zásuvka 12V - tu dneska potřebuje každý, kdo nechce jezdit jen kolem komína.
figurka mloka skvrnitého - teprve s ní byla motorka úplná.

Tuhle část budu muset doplňovat postupně, jak se mi budou vybavovat zážitky.
Motorka je trochu vysoká, takže se může snadno stát že čahoun jako já bez cviku a zkušeností nedosáhne na zem. Ano, přesně to se mi několikrát stalo.
Popis zkušeností s Jízda, motor, brzdy, podvozek, ovladatelnost, spolujezdec, úložný prostor, spotřeba, servis a poruchy.:
jízda převážně vpřed, motor je do véčka, brzdy přední a zadní a tak dále. Taková informace podle mne nikomu nic neřekne a dost záleží na tom jak si motorku pilot nastaví. Transalp tu byl navíc popisována už sto a jednakrát.
Nejprve jsem jezdil jen na silnici. Motorka má hrozně pohodlné sezení a umístění řidítek, denně se na ní dá najet stovky kilometrů aniž by člověk večer slézal s pláčem. Terénu zvládne více, než by se na první pohled zdálo, je to ale dost o pilotovi, takže dřevák mého kalibru má problémy i s vyprahlou polňačkou. Že dokáže projet kdejakou šotolinu v Alpách, na Balkánu i lomy a krosové dráhy v okolí domova jsem otestoval na vlastní kůži. Na učení endura to sice fakt není ideální stroj, s trochou trpělivosti se dá ale odjet všelicos. Běda tomu, kdo o ní řekne, že je to obyčejnej cesťák. Problémek je akorát v tlumičích předního kola, možná by pomohli nějaký progresivní pružiny, já to nezkoušel. Motorka se velice ráda potápí za předním kolem v sebemenší díře a nepřipravený jezdec pak ohryzává plexík. Skákat se s ní taky dá, ale je fakt těžká a navíc ty nespolupracující vidle, takže žádný extra polety.
Co jsem vozil spolujezdce, tak pohoda pro oba. S bagáží, miliardou kravin a ve dvou je stroj samozřejmě línější a nižší, jenom ve dvou na projížďce to na motorce skoro nebylo znát a Mlok si bručel tu svou pomalu stále vpřed. Tak bacha, když se vyjede mimo asfalt. To zběsilé plácání batůžka, když jste si stoupli do stupaček a chechtali se radostí může avizovat tichý večer s oddělenou ložnicí.
Není to stroj na dálnici. Tak mě ale napadá že mě nenapadá motorka, která by byla vhodná na dálnici. Průměrná cestovní rychlost Alpa je 100 km/h a na dálnici 140. Pak už to není pohodlné, 160 km/h je max.
Servis se musí dělat na každém stroji, na Transalpu se nic nesere a při slušném chování a pravidelné výměně provozních kapalin a údržbě filtrů sveze i vaše pravnoučata. Jeden z posledních exemplářů motorek co nemají počitadlo na každou blbinu.
Pro ekonomy, spotřeba 5-8l/100 km. Kdo chce při ježdění na motorce šetřit, nechť si koupí skůtr. Motorka je koníček a ten stojí peníze, takže spotřeba je to poslední co sleduji. Pouze její výrazné výkyvy by mohli naznačit, že něco není vpoho.

Hopppy
Hopppy napsal 08.04.18 v 18:15

to už dává větší smysl holt oči jeli rychleji než mozek. Nakonec jsme to vymysleli z hliníku. Kamarád to vysoustruží a esli to nebude fungovat, vím za kým jít.

rocker78 napsal 29.03.18 v 20:33

a nebo fakt ten dub , ale kamosi se mi pak smali, ze jezdim na Lopatě :)

rocker78 napsal 29.03.18 v 20:32

čudlo, silon, ne silicon :) takovy to bily tvrdy
polyaamid

Hopppy
Hopppy napsal 26.03.18 v 22:27

Dík za tip. Mohl bych tam něco zkusit plácnou, když to mám navíc zrovna otevřené na výměnu oleje. Nějak si úplně nejsem jíst co, nechci aby se mi dělali piliny a padalo to do tlumičů, silikon mi taky nepřijde jako úplně šťastné řešení. Ta dřevěná násada by mohla být dobrá. Fr fr frrrr, to se musí promyslet.

rocker78 napsal 24.03.18 v 21:00

a progresivni pruziny?

vim ze je to asi ne uplne koser, ale kdyz z vidli sundas ty zatky nahore a das mezi ne a pruzinu nejakou podlozku (ja uriznul kus dubovy nasady od lopaty a ten pak naporcoval na dva kousky o tloustce 20mm) a pak to zase zesroubujes, tak se s tim da rajtovat i polese a na dorazy si ani nesahnes
Podlozky se daj udelat i ze silonu , nebo pokud je pan fajnsmekr, daj se koupit zátky se sroubem a predpeti pruziny se da nastavit dle potreby. Progresy jsou zbytecne drahy a pokud nejedes dakar, nemyslim, ze by to bylo potreba. jezdim s podlozkama uz treti rok a v poohode. hodne stastnych km