Honda XL 650V Transalp (2001)

Vlastník Zloyeb
Vloženo 21.9.2009
Aktualizováno 4.8.2010

Transalpka je príjemná spoločníčka, ktorá Ti odpustí aj menšie jazdecké chybičky, no nemyslím si, že je vhodná pre úplného začiatočníka.

Všeobecne:
Môj model pochádza z tretej modifikácie Transalpa, ktorý sa vyrába od roku 1987 (1987, 1994, 1999, 2008 - * pozn. bolo ich viac, ale v týchto rokoch asi najväčšie zmeny). Podľa môjho názoru to nie je motorka pre úplných začiatočníkov. Ja som nastupoval po menšej kubatúre v čase keď som mal 1 ročné skúsenosti. Na túto otázku môžu byť diametrálne odlišné pohľady (viď diskusné fórum).

Motor:
Motor má dva karburátory, je vodou chladený a štartuje cez sytič. Po dlhšej odmlke nebrnkne na prvý krát. Motor je samozrejme 4 takt, ktorý je dobre schovaný v ráme pod kapotou - netrčí. Vhodné umiestnenie motora má za následok veľmi slušný odvod tepla (ocenia turisti pri trase viac ako 200 km na záťah), ale aj horší prístup pri servise ako píšem nižšie. Chod vidlicového dvojvalca o celkovom objeme 647 ccm je pravidelný, neklepe a nepapká moc oleja. Max. krútiak je 55 Nm / 5500 otáčok. V spodnom rozsahu otáčok motor nekape - "zamrmle" a potiahne, pod 2500 ot. je to už zbytočné trápenie. V podstate môžem využívať skoro celý rozsah otáčok, do červeného idem len výnimočne. Suma sumárum - pre "kvaltovačov" a "vytáčačov" to bude nudná záležitosť.
Niektorí sa sťažujú na vibrácie pri väčších rýchlostiach (asi nemali tú česť s 1V). Podľa mňa ich TA nemá veľké na to že je dvojvalec, ani pri 160 km/h sa mi nestalo, že by sa motorka výrazne rozkývala. Dlhodobo neodporúčam ísť maximálkou. Ak napriek tomu niekto na TA vníma vibrácie výraznejšie, pravdepodobne to bude spôsobené napr. nevhodnou obuvou, absenciou rukavíc alebo zlým tesnením gúm na stúpačkách resp. plastových deklov.
Nevýhody: niet čo vytknúť

Prevody:
Manuál prevodovka má 5 kvaltov. Spočiatku som sa učil trafiť do neutrálu. 1. stupeň by mohol viac potiahnuť pri rozbehu. Niektorým chýba 6. kvalt - mne nie. Nad rýchlosť over cca. 170 km/h by už muselo TA-čko disponovať úplne inými komponentami od bŕzd, kotúčov po širšie pneu a iné kolesá, pruženie atď., a to už by nespadal do univerzálnej kategórie on & off road.
Nevýhody: žiadne

Brzdy:
Brzdy považujem za slabší článok. Preto využívam kombináciu s brzdením motorom, má to 2 výhody:
- je to účinné zo sprievodnou zvukovou kulisou,
- dávam pozor na nájazdovú rýchlosť.
Je treba si na to zvyknúť pri podraďovaní a dávať pozor na priebeh otáčok, inak vás môže motorka kopnúť výsledkom čoho je ľahký drift. Je to podstatný rozdiel oproti radovému 4V, kde sa pri brzdení využívajú skoro výlučne predné brzdy a podradenie iba počujete, no výrazne necítite. Pri dobrzďovaní prednou sa prejaví mäkké pruženie (ponor), toto riešim tvrdšími pružinami. Na asfalt, ktorý prevažne jazdím by bolo ideálne vypínateľné ABS - o tom sa však v roku, kedy bola moja motorka vyrobená nedalo ani snívať.
Nevýhody:
- ponor
- slabšie brzdy

Skelet (rám, výška, stabilita, pohodlie):
Jedna z tých lepších vlastností. Motorka je vhodná pre vyššie postavy. Pri manévroch sa nižšie postavy trošku natrápia. Motorka drží stopu celkom dobre. Pri šmyku to ustojí aj s nemehlom. Bočný vietor cítiť asi na každej motorke a protivietor cítiť pokiaľ nemáte zvýšené plexi. Mám givi, pri vyššej rýchlosti ťahá rovno do xichtu, preto by sa zišiel deflektor. Kolená sú čiastočne schované za tvarovanou bočnou kapotou. Chodidlá sú na tom s ochranou horšie - vždy mokré. Nevýhodou je bočná fixácia palivovej nádrže, tá je osadená síce pevne centrálne, z bokov je však nádrž fixovaná iba plastovými čuplíkmi v bočných krytoch. Ja som ich už mal po kúpe dolepované. Keď píšem o komforte, musím spomenúť, že ďalšou nevýhodou je slabo dostupný prístup k vymeniteľným súčiastkam zakrytým tankom resp. plastami. Aj pri servise a výmene náplní sa človek natrápi.

Nevýhody:
- možno ťažšia manévrovateľnosť pre nižšie postavy (dá sa ale riešiť napr. zníženým sedadlom)
- slabšia bočná fixácia tanku
- slabá dostupnosť pri bežnom servise

Roxtidy
Roxtidy napsal 03.07.13 v 00:02 10b.

díky za koment:) ať šlape mašinka!

DavidŠlechta
DavidŠlechta napsal 03.04.13 v 23:27 9b.

Pěkné posezení. D.

alpiniště
alpiniště napsal 30.10.11 v 09:39

pěknej alpík moc pěknej 10b

loobo
loobo napsal 04.03.10 v 12:05

Noo tak to je parada, pozeram fotky. Vyzera to fajne

Zloyeb
Zloyeb napsal 04.11.09 v 10:35

diky loobo
ceny TA su dost nizko - tak som sa rozhodol "sperkovat"
ak niekto nekupi za cca 3000 EUR TA 2000 s hlinikovymi kuframi v kompletke aj s padakmi - tak to uz sa naozaj neoplati