Honda XL 650V Transalp (2006)

Vlastník jirka675
Vloženo 28.6.2023
Aktualizováno 1.9.2023

Pohodový cesťáček. Spolehlivá honda...

První dojmy - Trochu těžší než bych chtél. Pohodlí. Nikoho nevystraší.

Motorku bych doporučil pro - Klidný cestovatel.

Doplňky na motorce - Padáky, nosiče kufrů, hl. stojan, blastry, vyšší plexi.

Hmm, tak jak to začít. Měl jsem motorku, která mi neuvěřitelně sedla a byla fakt super - xt 660 r. A ja ji prodal, protože... Vlastně ani nevím. Chtěl jsem zase změnu a něco klidně jenom na silnici, protože do terénu jsem přestal jezdit. A hele, krásný bandit 1200 N, limitka v barvách gsx-r, kterých je jak šafránu! Beru, bandita jsem už měl šestku a byla super, tak 12ctka musí být ještě lepší. Je to krásná motorka,teda aspoň mě se bandit vždycky líbil. Chtěl trochu péče přes zimu a na jaře mě čekalo rozčarování. Po nějaké době strávené na jednoválcích jsem úplně zapomněl, jak taková motorka jede. Připadal jsem si, že jsem čerstvě po autoškole. Prostě to na můj vkus jelo až moc, k tomu je to čtvrt tuny železa a podvozek slabý. No nesedli jsme si spolu a tak šel bandit do světa. Už nechci těžkou motorku! Sakra proč jsem prodal XT.
Hele krásné KLR 650 z roku 2003 a za pěknou cenu, to by mohla být náhrada za XT! Beru, kawasaki jsem ještě neměl, je červenec 2022. No paráda, jeden válec je stejně nejvíc ? Motor na xt 660 nemá, drobný rozdíl ve výkonu je znát, ale zase jde motor úplně krásně tiše, to mě fakt překvapilo. Cestovní rychlost na silnici je blíž dr 650 a přední bzda malinko vlažnější. Sedlo není taková lavice jako DR 650 SE, ale taky ne tak pohodlné jako XT. V terénu lepší než XT. Tak fajn, jezdím si a pořád mi to v hlavě vrtá, xt by bylo lepší... A hele na inzerátu krásné xt za parádní prachy. Beru, je listopad 2022. Mít prachy nechám si klidně i KLR, je to taková vděčná motorka, ale bohužel musela z domu. Přes zimu čas xt projít a vše hezky připravit na sezónu 2023.
Hele, březen 2023 a druhý syn je na světě. Čas teď nemám vůbec na nic a na xt se chodím do garáže jenom podívat, k tomu potřebuju prachy na auto. Kamarád prodal svoji motorku... Ve slabé chvíli dělám zase chybu a prodávám xt, za víc než jsem ho koupil.
V garáži zůstaly tři staré jawky, to je pro kluky. V noci nespim a čumím na inzeráty, musím mít motorku a musí stát málo peněz.
Hele, XF 650 vigor. Beru, je květen 2023 a jsou 3 stupně celsia, když na ni vyrážím po ose 200 km k domovu, nemohl jsem ji tam nechat, potřebovala lepší domov. Chtěla péči, protože předchozí majitel byl ňouma. Tenhle motor jsem měl už v dominátoru, v těch správných otáčkách umí hezky zatáhnout. Ale taky dost vibruje a v nízkých otáčkach nefunguje. Nevadí mám jednoválce rád a to k nim patří. Ale prostě se nemůžu na tu motorku rozumě poskládat, mám 183 cm a tohle je pro menší. Šla z domu.
Jo, už se blížíme k transalpu!
Původně to měl být alp 600, ale jeden pěkný mi utekl a pak žádný hezký nebyl, nebo byla cena podle mě přestřelená. Hele, alp 650, krásný, beru, je konec května 2023.
Alp je rok 2006, koupený v ČR a měl jednoho majitele, který na něm stihl najet jen cca 19 tis. km. Takhle málo jetý a s jasným původem se jen tak nevidí. Je na něm padací rám, vyšší plexi a je komplet okufrovaný. Neměl jsem kufry nikdy rád, ale je to sakra praktické je na motorce mít ?. Alp dostal servis a hlavní stojan. Jo je pohodlný, vzpřímená poloha, origo říditka mi taky docela sedí. Stupačky by mohly být širší a malinko níž, ale to lze ješté upravit. Jo předek je měkký, progresivní pružiny by to mohly zlepšit, nebo popř. jenom hustší olej. Nicméně na styl jakým se alp používá je to v pohodě, problém by to mohl být ve dvou a naložený. Brzdy jako u každé starší moto nejsou žádné jedovky, chce to trochu síly a pak dobré. No a co motor? Není to na žádné závody. Chcete klidně a pohodlně cestovat, jste tady správně. Chcete si přece jenom aspoň trochu užít pár zatáček co máte před sebou, budete muset motor trochu potrápit. Ten motor je vlastně hrozně fajn, dokáže všechno odpustit, sebere se od volnoběhu a krásně funguje, opravdu lahoda. Nemá ale žádnou špičku, když ho vytočíte, tak z toho vlastně ani nemáte moc radost, on prostě chce jet na pohodu 80-100km/hod. Na pohodové toulání po zapadlých silničkách je to to správné. Spěchám potřebuju valit, tak ano jsem dobrý sluha, udělám to, ale radost z toho nebudete mít. Je dobrý i do města díky tomu příjemnému mororu. Váha něco přes 200 není úplně málo, při manipulaci ma místé je to cítit, stejně tak v terénu. Vezme si v průměru tak 5 l na 100 km.
Mám s ním najeto zatím málo cca 1000 km. Ale stejně... Co xt, zapomněl jsem? Ne, je to jako když vystřídáte holku a bejvalku máte pořád v hlavě. Alp je fajn motorka na cestování, věřím že to je neskutečný držák, ale to xt vlastně taky. Dobře, trochu horší sedlo a ochrana jezdce je bída, ale pokud se budeme bavit o jízdě sólo, tak v ničem za alpem nezaostává. Třeba spotřeba díky stříkačce dokáže být ještě nižší, dobře xt je zase trochu ucukané a musí se něm víc řadit, jesnoválec si prostě nenechá líbit to co dvouvál u alpa. Ale jeho projev je jiný, tahá pocitově víc a snadno se vytáčí. Aha, zase melu o xt a né o alpovi. Alp je dobrý a tečka, ještě taková poctivá a jednoduchá motorka.
Nicméně srdci člověk neporučí i když rozum velí jinak.
Když píšu tuhle story, jsem ve stanu na Šumavě, kam mě dovezl alp. Až se vrátím nechám promluvit lid, alpa umyju, nafotím a nejspíš dám na inzerát a pak se uvidí.
Je to hrozný blábol, ale třeba to někoho na chvíli zabaví a možná i pomůže. Když můžu, pomůžu, pokud chcete napište, poradím, pobavím se. Šťastné návraty z vašich cest.
Doplnění:
Neřekl jsem nic o převodovce, chce to být správně důrazní, když to jenom tak šudlám, občas trefím falešný neutrál. Na 5. převod. stupeň 4 tis.ot. = 90 km/hod, 5 tis.ot = 110 km/hod.

ilicc
ilicc napsal 03.07.23 v 19:20

Presne ako si napisal tiez som spokojny

Vladounreal
Vladounreal napsal 02.07.23 v 08:40 10b.

starší dobrý Transalp tak hodně radosti při tvých jízdách draku

Marfy.VFR
Marfy.VFR napsal 01.07.23 v 15:47 10b.

Hele, to rozjímání je vlastně super a už jen za to 10 bodů. Je to, přesně jak píšeš: Máš doma fajn babu, je rozumná, hodná, je ti s ní dobře, ale tu ohnivou zrzku, co jsi měl před ní, nemůžeš dostat z hlavy.

Guga
Guga napsal 29.06.23 v 14:22 10b.

Pěkný kousek i recenze