KTM 1190 Adventure R (2013)

Vlastník technick
Vloženo 20.9.2017
Aktualizováno 21.9.2017

Všichni vědí, že je ošklivá, nespolehlivá a nepoužitelná s nevyužitelným výkonem.
Takže vystrčte frňák od toho monitoru, kde všichni brečíte nad tím sráčem a zkuste na živo Třeba je mimo internetový Matrix všechno jinak

KTM 1190 Adventure: Nakonec R ková verze, přeci jen je hezčí :-) a vzácnější (a terénější)
Honda CRF1000L Africa Twin: Zatím zbytečně drahá a bojím se, že bych se s ní nudil (jezdil jsem na ní)

První dojmy - Kurva Takový Masakr !!! O padnutí do ruky se nedá mluvit, jsem na to opatrný, abych otočil heftem, splašil 150 koní a válel se v první škarpě :-) Ale po překonání úvodního ostychu masakr !!! Takže první dojem - proč slyším kovové zvuky při přejezdu nerovností, co je v háji ? To nechci. Proč není nádrž více vybraná na nohy ? Kam mám dát kolena ? Předchozí majitel usedá na motorku a říká "to není možné, tam nic nemlátí" a zmizí pod plným plynem bez helmy někde za blízkým železničním přejezdem. "Aha, ty myslíš řetěz ? To musíš mít pořád v tahu a točit !" Jedu to znovu projet - aha, nemá ráda otáčky pod 3000, super, pak už řetěz neplácá o kyvku, no jo, tak super, beru ! Je vyjímečně dobře servisovaná a zachovalá.

Motorku bych doporučil pro - Tak tohle je rozhodně motorka pro individualistu co nechce být ve stádu dvaceti brambor na passu. Taky je pro delší pohodlné silniční cestování a občasnou šotolinu. A hlavně pro toho, kdo jí dokáže milovat a užít si skvělého podvozku, brzd a hlavně se nebojí náklonů v zatáčkách a tahání za plyn. Myslím si, že je to natolik hodná motorka, že by si s ní měl poradit i začínající, ale uvědomělý jezdec. Kolik je na tachometru je na vaší pravici.

Doplňky na motorce - Vyhřívané hefty, přídavná světla, držák navigace, original KTM dongle jednotka.
Plánuju další doplňky.

Průměrná spotřeba - 5.33 l/100km

Vybral jsem si jí protože je neskutečně krásná, kontroverzní, ne moc častá, už nevyráběná a pekelně výkoná.
Jízda je úžasná, neznám cenduro, které by jelo 200km/h, bez nepříjemných projevů této vysoké rychlosti, jako je nestabilita, nejistota v zatáčkách, kmitání řidítek, či nepříjemné turbulence. Nic takového se neděje, (zázrak !!!) ani při projíždění kolem pomalých kamiónů a to na pneumatikách Metzeler Karoo3, které vám umožní šotolinu.

Spotřeba 5-6l/100 km (opět zázrak !!!)

Po otočení heftem, v této pekelné rychlosti ještě s dostatečným zrychlením vystřelí vpřed. A to není vše, skvěle brzdí !!!

ABS a kontrola trakce pomáhají v krizových situacích. Motocykl je vybaven jako první na světě systémem MSC

Skvělé jsou jízdní režimy, ale proč přepínat z krásné palivové mapy s označením sport. Motor má dost vysoký volnoběh 1500 ot/min a je použitelný od 3000 ot/min a výše. Na vyšší rychlostní stupně je lepší točit aspoň 4000 ot/min. Pokud budete dodržovat tohle pravidlo, budete z motoru unešeni, krásný lineární zátah odspodu a brutální nástup výkonu v otáčkách. Na řazení vás upozorní divoce blikající dioda, v noci až nepříjemně intenzivní. Otáčky blikání a rozvícení se dají nastavit. Palivová mapa mění zároveň kontrolu trakce, v režimu offroad vám pomůže k zajímavému kontrolovanému smyku.

Pak tu máme podvozek, který skvěle funguje a motorka sedí jak přibitá, žádné rozhoupané enduro, je nastaven tvrdě a má mnoho možností nastavení (celkem sedm nastavovacích prvků). Pořád povoluju pružiny a blížím se nastavení komfort, přesto po srovnání s Afrikou CRF1000L a jinými japonci pořád tvrďák proti houpačce. Takže zde se smiřte s tím, že jsou pohodlnější endura, ale zase to jak to sedí !!! Takže já jsem spokojený. Kompenzuje mi to skvělé sedlo, exkluzivní pro delší cesty.

Do bláta to vyloženě není, je to těžký, ale jízda po polních cestách a šotolinách je v pohodě. Dojde na zvýšení řidítek, pro postavu 185 cm je orig. nízko. Když opět srovnám s Africou CRF1000L, tak by měkčí podvozek posloužil lépe a řekl bych, že jsem si na ní v terénu připadal jistější.

Od všech majitelů z okolí slyším jen chválu, na kvalitu servisu a spolehlivost motorky. Za chvíli pojedu na servis, tak uvidíme, jak jsem na tom. Motorka je v záruce ještě 9 měsíců, takže celkem pět let s omezením na 100000 km. Popravdě neznám motocykl s takovou zárukou, v rámci záruky dostala po více než 20000 km nové přední kotouče, což nechápu, viděl jsem spoustu motorek po 20000 km s vycvakanými, nebo sjetými, případně házivými kotouči, s tímhle výkonem a při ostré jízdě bych je účtoval jako opotřebené. Takže smekám před firmou KTM !
Ty dva roky navíc jsou už samozřejmě příplatkové, aby nedošlo k mýlce, třetí rok navíc nabídla KTM zdarma.

Po vší chvále co mě sere :
- nejvíc přepínač blinkrů, ten je od ďábla
- v nádrži bych měl radši vybrání pro kolena a míň benzínu
- rozměr zadní pneumatiky hodně zužuje možnost výběru
- zvuk originál výfuku je přebitý surovými zvuky motoru, už si vybírám laďák
- přídavná originál KTM dongle jednotka způsobuje chybu "not legal"
- přístupnost žárovek hlavního světlometu - deník motorky
- orig. padáky jsou nízké a případný pád na pravou stranu bez kufrů poškodí výfuk

NXram
NXram napsal 27.11.18 v 07:16 10b.

Hroozně jsem po 1190 pokukoval, máš ji hezky vyladěnou Ale nakonec vyhrála nová 1090, ale kdyby byla nová 1290 více jako 1190, tak jsem koupil 1290

AfricaTwinL2
AfricaTwinL2 napsal 26.04.18 v 06:48 10b.

at dela jen radost

rascal33
rascal33 napsal 06.03.18 v 00:09 10b.

krásný stroj a povedená recenze!

Všudezdejší
Všudezdejší napsal 10.10.17 v 20:02 10b.

Vypadá moc pěkně, gratuluju! Je to opravdu stíhačka! Zpočátku mě taky štvalo ovládání blinkrů, ale zvykl jsem si a už to vůbec nevnímám Taky mi tam kolem 3 tis. otáček něco vrzalo. Nakonec stačilo namazat řetěz, kterej byl suchej! Ať Ti dělá radost!

Pedl
Pedl napsal 27.09.17 v 21:35 10b.

Pěkná