AJP PR5 250 Enduro (2016)

Vlastník 125Marek
Vloženo 14.1.2016
Aktualizováno 25.4.2016

Lehká, obratná, s dobrým průběhem výkonu, nenáročná - prostě vyvážený balíček vlastností, které jsou od endura vyžadovány

První dojmy - Jelikož je to už naše druhé AJP, víme, co od motorky čekat. Naše druhá motorka má aktuálně najeto cca 3500 km, tzn. rozdíl mezi novou a už zajetou motorkou tu je. Je to však ale normální a každým kilometrem je znát, jak se motorka "uvolňuje" a běhá lehčeji a lehčeji :)

Motorku bych doporučil pro - AJP nenadchne člověka, co už jezdí nějaký ten pátek na své 2-t 300cc enduru nebo na nějaké 450cc. Po přesednutí na AJP ho nebude bavit, protože je prostě zvyklý na výkon a tohle je pro něj krok zpět. Kdo je ale z AJP opravdu nadšený (z vlastní zkušenost) jsou majitelé motorek typu Yamaha TT600R nebo starších dvoutaktních crossek. AJP totiž nabízí opravdu vyrovnaný chod a dobrý podvozek, takže po přesednutí z výše zmíněných motorek dostanou z AJP pocit, že je krásně ovladatelná, předvídatelná a nebojí se vyzkoušet věci, které by se svými jen těžko dokázali (díky dobré kombinaci spojka plyn a už zmíněnému předvídatelnému a lehce čitelnému průběhu výkonu). Samozřejmě také mohu tuto motorku vřele doporučit někomu, kdo s endurem začíná. Myslím si, že AJP je jedna z nejlepších rozhodnutí, protože získání základních enduro návyků jde na ni opravdu lehce. Rozhodně se na ní člověk naučí víc, než když bez zkušeností vleze na 300 2t endura. Na těch se akorát bude trápit.

Doplňky na motorce - Jak už na naší druhé motorce, je třeba AJP dovybavit na výpravy do terénu. Mezi doplňky, které jsou nezbytné patří:
- Šusplech (šusplast) - velmi pevný, skvěle tvarovaný - prostě nutnost
- Chrániče páček
- podstavce pod řidítka
- samo domo udělané popruhy na tahání, když někdo uvízne ve výjezdu (pod sedlem a pod přední maskou)
- delší klíč spojky - spojka jde nádherně jedním prstem
- chrániče chladičů - opět nutnost
- výfuk DOMA racing

Jak jsem už zmínil, je toto AJP naš druhý přírůstek. Jelikož jsme s motorkou nadmíru spokojeni a velmi nám AJP vyhovuje, a vlastně nenacházím v nabídce jiných výrobců něco, co by splňovalo tolik kritérii, které od motorky vyžaduji, padla volba opět na AJP :)
Mezi ta kritéria patří hlavně:
- Nenáročnost údržby - nechci měnit olej po 20 mth a jednou ročně dělat motor, hlavně z časových důvodů a nechuti se v něčem rýpat atd. :)
- dobrý podvozek - AJP je osazeno komponenty Sachs - plně nastavitelný podvozek.
- výkon od nízkých otáček + žádná extrémní výkonová špička. Tento traktorový průběh mi velmi vyhovuje
- bytelná konstrukce

Video prvních kilometrů. Resp. motorka měla najeto asi 150 km. Ikdyž to tak nevypadá, motorku jsme šetřili a pokud možno moc nevytáčeli :)

V tomhle všem je AJP dobré a žádně z disciplín nestrádá :D Je jasné, že na top konkurenci v podobě nejmodernějších podvozků od WP/Ohlins bude strádat a nikdy se nedostane na výkony motorek typu KTM, Husquarna apod. To však ani AJP nechce a nemůže, neboť ta motorka stojí oproti konkurenci o nějaký ten peníz méně a hlavně je ta motorka určená na hobby ježdění, popř cross country, ne na extrémní závody. Po vyladění podvozku odborníkem podává však AJP velmi slušné výkony :)
Můj názor je, že je pořád lepší mít dobře nastavený Sachs, než mít na vidlicích nálepku WP pro dobrý pocit a samodomo si to doma nastavit.

Prostě pokud nemáte závodní ambice a chcete motorku s vyváženými jízdními vlastnostmi, lehkou konstrukcí, málo náročnou údržbou, kterou chcete o víkendu projet s kamarády i do tvrdšího terénu, nebát se ji někde zahodit a nechcete za motorku dát 180 000, je AJP správná volba :)

ufafil
ufafil napsal 12.05.20 v 14:40

Dekuju za super popis.

Hrdasek23
Hrdasek23 napsal 17.12.19 v 18:59 10b.

Nejlepší

Mann
Mann napsal 06.12.19 v 21:09 10b.

Čóveče tobě by měli AJP dávat zdarma nebo minimálně s výraznou slevou . Lepší a zábavnější propagaci značky ve formě videí nemají snad ani samotní Portugalci Ať ti to takto vesele lítá i nadále

puod
puod napsal 22.01.19 v 10:30 10b.

Velmi dobře napsané info, díky Zdá že tenhle bajk, je přesně to, co hledám

bulldogbiker
bulldogbiker napsal 25.08.18 v 06:20 10b.