Pět velkých naháčů v testu
Text: Tomáš Mikšovský , Tomas Mysliveček , Petr Poduška , Tomáš Procházka | Foto: Jiří Jevický | Zveřejněno: 7.10.2014 | Zobrazeno: 146 326x
Kapitoly článku
Tom@s
Sečteno podtrženo, naháč dává 160 koní při 11.000 ot/min. a 112 Nm při 9.250 ot/min. Váha celého stroje, navzdory úbytku hromady plastů, vzrostla o 4 kg na celkových 207. Uffff, dost bylo teorie.
Tradičně vyjíždím z Prahy směr dálnice na Hradec. Už po pár pražských kilometrech dávám všechny palce nahoru za absenci neskutečně protivných vibrací okolo cca 4.000 ot, kterými otravovalo původní eReRo. Další palce up a pusu od ucha k uchu má na svědomí neuvěřitelně okouzlující a symfonicky barevné hulákání výfuku. Nikdy bych nečekal tak široký repertoár od sériového systému. Nepříliš krásná plechová trumpeta nádherně střílí, prská, práská, sípe, chrochtá, chrapotí a chrchlá .... vlastně věrně reprodukuje všechny projevy respiračních onemocnění. Geniální.
Ale nemá všechno barvu Tulamorky ... Dálnice D11, respektive tragikomická parodie na dálnici, mi poprvé položila otázku - proč? Uznávám že němečtí konstruktéři nemohli tušit, že někde v Evropě ještě existuje takováhle prasečina, proto jim odpouštím absenci módu D11UltraSoft v podvozkovém menu, ale co jim neodpustím je úplně pitomá aerodynamika v rychlostech nad 130 km/hod. Je to jedním slovem strašný. Vzduch tebou škodolibě mele a krk dostává nechutně zabrat, tak asi jako při snaze odtlačit tramvaj čelem .... Jo, o pár cm nižší jezdci tenhle problém vnímají o něco později, ale ne o mnoho .... Věřte, je to nekonečně otravné a dokáže vám to spolehlivě znechutit každou cestu z A do B. Případné námitky, že to

Naplno se projevuje ideální sladění všech jednotlivostí do perfektně fungujícího celku. Motor na steroidech s převodovkou poskládanou právě pro tuhle zábavu, s rychlořazením, nikoli nezbytným ale fakt návykovým, na přesném a skvěle fungujícím podvozku a s brzdami, které už ani nemohou být o moc lepší. Yes .... vlastně jawohl.
Znovu musím zmínit brzdy. Mají skus jako vyhladovělý Lolong, na silnici běžně nevadnou a propad páčky při extrémním zatížení třeba na okruhu se dá vyřešit štelovacím kolečkem. Při tom zůstávají stále jemně dvouprstově dávkovatelné. Zlatou si z Hořic odnáší i nastavení podvozku. Je celkem jedno jak ty elektronické machanizmečky pracují, protože výsledkem je naprostá jistota a přesnost a bezprostřední vnímání toho, co se pod tebou děje.
- Báwo nabízí celkem přívětivé pracoviště. Veškeré ovládací prvky jsou v pohodě, zrcátka cosi ukazují, vzpřímená pozice a hodně pokrčené nohy korespondují s širokými řídítky a sportovními geny eRka. Spolujezdec to má pochopitelně jinak, na rigor mortis za živa a proleženiny na prdeli umře po pár kilometrech.
- S povděkem kvituju absenci kapalinové spojky. Lanko je lanko a nic lepšího nikdo nevymyslel. Díky němu na páčce bezprostředně vnímáš co je potřeba. Kus práce odvedli vývojáři při ladění ride-by-wire systému. Pořád ho nemám rád, stejně jako u spojky dávám přednost lanku, ale už se s tím dá žít i při kravení.
- Motorka se strašně blbě čistí a zrovna tahle by se čistit měla pořád. Protože mít motorku ošklivou a ještě špinavou... Mraky záhybů, zákoutí a ostrých hranek totiž spolehlivě fungují jako lapač bordelu a udělají z očisty šichtu na půl odpoledne. To s tou ošklivostí berte jen jako čistě subjektivní názor, pravda nejen můj, ale vlastně všech, kterých jsem se ptal. Odpovídali různě. Od : " ...... no ..... ale asi funguje, ne?", přes "... ta je německá, že jo" a "tohle by Ital na silnici nepustil" až po dost jadrná vyjádření nesouhlasu s tímto pojetím elegance ...
ERko je baliček toho nejlepšího, co dnešní technika umožňuje. O to víc mě mrzí, že se na ní nedá jezdit rychle. Blbnout ano, utíkat na okresky od trablů a starostí všedních dní také. Dělat si radost mezi zatáčkami, to každopádně. Ale už ze samotné představy, že pojedu ne jezdit, ale že pojedu někam, mě spolehlivě naskakuje husí kůže i nešťovice. To fakt nešlo vyřešit vítr líp a muset si zase něco dokupovat?
... v našem megatestu 3. místo těsně za Ducati
Tommy

Motocykl za svou standardní prodejní cenu nabízí kompletní výbavu asistenčních systému od ABS, kontrolu trakce až po elektronicky ovládané rychlořazení. Ve srovnávacím testu tedy máme motocykly prošpikované tou nejmodernější technologií, která by měla ulehčit jezdecké trápení, ale i motocykl pro drsňáky, kteří nechtějí o těchto věcech pro barbíny ani slyšet. Během jízdy jsem uvítal Quick shifter, který fungoval skvěle, pouze nohou jsem musel vynakládat větší sílu, abych byl schopen přeřadit. Tenhle naháč se velmi dobře ovládá a zcela okamžitě reaguje na povely, které mu naservírujete. Je přesný jako samurajský meč, na čemž se podílí především dobrá konstrukce hliníkového rámu a zadní kyvné vidlice. Továrna ještě za příplatek nabízí Dynamic Dumping Control převzatý z modelu HP4. Jedná se o elektronicky řízené tlumení, které reaguje na aktuální situaci během jízdy a upravuje tak charakteristiku chování předních vidlic i zadního pérování. Pokud se někdo alespoň trošku vyzná v těch šroubcích, pomocí nichž se nastavuje podvozek, může tento typ dynamického pérování s radostí nechat plavat.
Petr
Motor na výjezdech reaguje jako by to snad ani nebyl čtyřválec, a všechno se to navíc odehrává bez znatelných vibrací. Podvozek je z kapotovaného S 1000 RR převzatý beze změny což neznamená nic jiného, než že komunikaci mezi asfaltem a motorkou zajišťují jedny z nejlepších komponentů. Tomu také odpovídá výsledný dojem - perfektní stabilita, a milimetrově přesné řízení. Ani předním kotoučovkám s radiálními čtyřpístky není co vytknout.
Prochy
Informace o redaktorovi
Tomáš Mikšovský (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 174 cm
Tomas Mysliveček (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 189 cm
Petr Poduška (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 186 cm
Tomáš Procházka (Odebírat články autora) - Výška testovacího jezdce: 177 cm
Jiří Jevický - (Odebírat články autora)