Jawa 50/20 Pionýr (1970)

Vlastník Johny_R
Vloženo 1.8.2011
Aktualizováno 8.11.2015

Jawa 50 Pionýr, typ 20. Legenda na které jsem začínal a naučil první základy techniky. Jedinečný stroj.

První dojmy - best

A je to tu!!
Přírustek v garáži. Pravda, tento motocykl jsem zakoupil už roku 2009, ale nějakou dobu trvalo, než jsem sehnal vše potřebné, odhodlal se ke kvalitníku laku, vše smontoval... Ale dobré věc se zadařila, Pionýr je na světě, ujel jsem na něm cca 100km a je to paráda. Hurá zpět do mládí, kde mě vítr čechral vlasy při dábelské rychlosti 55km/h a já se cítil jak král silnic. Teď je to dobrá připomínka toho, že není kam spěchat a i při klidném tempu je svět hezkej, ba dá se říct že ještě hezčí.
Co se týče motorky samotné - sehnal jsem ji v zachovalém stavu po prvním majiteli. Celou jsem ji rozebral, špatné věci dal dohromady nebo vyměnil za nové, nakonec se rozhodl pro dobrý kvalitní lak, natahal novou elektriku... Času fůra, peněz ještě více, ale ten výsledek a požitek stojí za to. Je to moje první "úplná" renovace a rozhodně není dokonalá. Vím co bych udělal lépe a jinak, barva není dle dobových vzorníků, ale mě se líbí a věřím, že spolu strávíme hodně kilometrů na cestách, necestách.
Fotku mám momentálně jen jednu, zbývající dodám později. Oblečení a výstroj nemám zatím dořešenou, jezdil jako na velké motorce se mě nechce, takže zatím je to takové... no zajímavé.

5.8.2011
Přidal jsem nějakou fotku, tak se můžete podívat na ten výtvor. Co je ještě nutno udělat pro dokonalost v kráse, je nové zadní kolo, na tomto je chrom úplně pryč, výplet to samé. Přední kolo je na tom lépe, tam bude stačit dát nový výplet, chrom je OK. Ale momentálně jsem vyčerpal zdroje, tak to až časem. Ještě je špatná jedna lemovka bříška, bohužel se mě zatím nepodařilo sehnat náhradu. Také válčím s tachometrem - po montáži fungoval cca 50 km, pak přestal jít. Vývod u rozety se po demtáži bowdenu točí, když ručně točím náhodem tachometr je OK, bowden je OK... ale nejde. Mám podezření že je vymletý šnek náhodu - na prázdno jde, náhon už neutáhne... Preventivně ho vyměním.
Jinak je vše OK, prvotní problém jede, ale nestartuje je vyřešen, takže studený chytá okamžitě, teplý s půlkou plynu také většinou napoprvé, jede parádně, volnoběh je také OK, takže s chodem motoru není žádný problém.
Brzdy šlapou dobře, dle zvyku z velké motorky brzdím převážně přední, která sice vyžaduje větší sílu, ale motorku v pohodě ubrzdí.
Světla svítí, jen zadní sufitka 6V/5W byla hned pryč, ale zdá se že 12V/5W to vyřešilo a svítí pěkně.
Trochu jsem si odvykl mixovat benzín, dneska mě čeká tankování, tak to snad smíchám ve správném poměru.
Draci, vzhůru do silnic!

Johny_R
Johny_R napsal 03.01.23 v 14:33

context: Díky moc, teď s novým motorem a elektrikou to bude jen o radosti. Chtěl bych zkusit zase delší cestu, tak jsem na to zvědav. Hodně šťastných km i tobě.

context
context napsal 03.01.23 v 13:53 10b.

Krásny pionýr, přeji hodně najetých km bez nehod a hlavně, ať ti dělá jenom radost

Bači
Bači napsal 03.03.13 v 15:15 10b.

Pincek, stroj mích začátků. A nejen mích. Asi jen z nostalgie jsem ho nikdy neprodal a stojí mi pořád v garáži jako vzpomínka jak jsem před 16 lety začínal.. Ten tvůj je opravdu v perfektním stavu, ať ti slouží věrně. Vypadá fantasticky..

fichtlrider
fichtlrider napsal 29.11.11 v 21:07

teda ta je fakt pěkná přesně takhle chci jednou udělat tu moji 10b

Johny_R
Johny_R napsal 05.08.11 v 09:47

pulnocnidemon: Díky. 650 je fajnová motorka, která po nějakém "drobném" odladění šlape do roztrhání pneumatik. Taková fichtlová úchylka je parádní a rozhodně se nemá léčit či jinak potlačovat. Ať ti dělá radost celé tvé stádo, které se třeba ještě rozroste..?
Daviiido: Díky, ještě to není tak dokonalé jak bych chtěl, ale jsem rád, že se líbí. Tvůj výlet musel být super a doufám že bez nějakého Jawení. Já jsem zatím jel max. 30km v kuse, ale počítám, že se na nějakou delší okružní jízdu vydám také. Zatím se zdá že vše šlape jak má, tak se není čeho bát a hurá do světa! Ať ti to jezdí i nadále v klidu a pohodě.