KTM 390 Adventure (2021)

Vlastník MichalMa
Vloženo 25.12.2021
Aktualizováno 27.6.2023

Motorka koupena od Motosport (Púchov) - Pekna predajna, silna prozakaznicka orientacia, vyborna cena

První dojmy - Plusy motorky teda su obstaravacia cena, mrstnost, ovladatelnost, dobre brzdy, moznost predlzenia zaruky, dostupny servis, pouzite technologie. Medzi minusy by som zaradil nestabilitu pri vyssich rychlostiach a silnejsom vetre, design motorky /subjektivne/, drobne skrabance na displeyi a tu a tam na motorke odflaknute detaily uz z vyroby /napr. odlupnuta farba na pruzine/.

Bolo to velmi dlhe rozhodovanie, kym som sa rozhodol pre KTM 390 Adventure ale s odstupom casu to nelutujem a tesim sa na dalsie km v sedle tejto motorky...

Jazdit som zacinal na cine - chopper Jinlun Marauder 125. Na naucenie dobra no zacal chybat vykon, v zakrutach to nebolo najistejsie a pridal sa aj strach hladat na to nahradne diely. Predal som a kupil Harley, presnejsie Street 750. Vydrzala mi asi 2 roky, neustale problemy s remenom, drahy servis, navyse servis vzdialeny dost km od mojho bydliska. Isla z domu a potom zacala dlha put hladania si novej motorky.

Mala byt nova, cenovo dostupna / do tych 8500 Eur / a aby mala blizko servis. Idealne, aby ponukala zaruku dlhsiu ako su 2 roky. Povodne som chcel styl scrambler. Laka ma sem tam sa povozit aj na polnych a lesnych cestach. Horucim favoritom bolo Benelli Leoncino 800 Trail. Ten sa ale doteraz nepredava. Je na skodu, ze Cinania dokazu motorku predstavit, ale uz nie doviest realne do vyroby. Leoncino 500 Trail sa mi nepacilo dizajnovo. Ducati Scrambler ma od mojho bydliska daleko servis a aj tie servisne naklady budu pri desmo rozvode asi trochu vyssie. Zaroven som sa rozhodol zaradit k poziadavkam aj TFT s moznozstou konektivity a navigovanim. Musel som preto urobit kompromis a pozriet sa aj na kategoriu Adventure ktora mi naplno umozni povozit sa aj mimo asfaltu. Vyskusal som si MG V85 TT, ktora bola cenovo mimo + mi nesadol ten gyroskopicky efekt v zakrutach. Uvazoval som aj nad Moto Morini. X-Cape je pre mna subjektivne tazky na ten objem a jeho TFT nevie navigovat. Seiemezzo vyzera super no je otazne, kedy sa zacne predavat. A tiez asi nebude mat zrkadlenie navigacie. Otazne je aj servisne zazemie tejto znacky. Pacia sa mi totiz znacky s historiou a sirsou servisnou sietou. Pozical som si preto RE Himalayan a to bolo super. Motorka s charizmou ale chybajucim vykonom. Preto som si vyskusal KTM 390 Adventure. To rozhodnutie kupit ju prislo az par mesiacov po skusobnej jazde, kedy mi predajca dokazal dat taku cenu, ktora sa neodmieta.

Aktualne mam na mojej Orandzine cca 700km, takze som stale v zabehu. Mozem tocit max 7500 otacok. Prve postrehy su take, ze to taha aj ked to nema objem. Motorka je lahka, takze v pripade silnejsieho vetra citit narazy. Ked som bol na Zahori, brutalne tam jeden usek fukalo. Aj auta mali problem, na Orandzine som mal pocit, ze lietam ako sarkan. Musel som spomalit na 70km/h kym neprestalo fukat. Potom to uz bolo ok. Dobra konstatna rychlost na dialnicu je asi tak 125km/h, co mne osobne postacuje bohate.  Nema problem zrychlit aj na 150, maximalku ma 160, vyskusane, da to. Ako som spominal, motorka je lahka, plne natankovana ma pod 180kg co je super do zatacok a terenu. Co sa tyka brzd, pocas zabehu slabsie no potom uplne ok. Packa na dva prsty a ucinok vyborne davkovatelny. Vacsinou pouzivam subezne obe naraz a vzdy ma podrzali. Sedlo je tvrdsie, ja osobne ho zacinam citit uz niekde okolo 120km. Zatial som dal za jeden den nieco cez 300km a s pauzami na kafe je to uplne v pohode. Motorka ma moderny TFT s konektivitou mobilu a zrkadlenim navigacie. Paradne vec. Sem tam ma problem, ked zadam viac bodov zaujmu, zlblne, kym ten bod nedosiahne, stale ma chut navigovat spat. Ale inak to funguje dobre, naviguje Vas tam, kam potrebujete. 27.6.23 - odkedy KTM zmenila vyvojara appky, tak mi ich navigacia nefunguje. Nacita cestu, zamrzne, spadne. Nastastie existuje aplikacia tretej strany od Marius Wachtler, ktoru ked si stiahnete a spustite spolu s Google maps, tak to funguje. TFT zaroven ponuka moznost prebrat hovor, pripadne si pustat muziku. Prakticky su rozmiestnene ovladace, ktore su podsvietene. Podvozok je nastavitelny, v navode je to pekne vysvetlene, palec hore. Bateria je pekne pod sedlom, lahko vyberatelna, to je vyhoda. Pod sedlom je aj puzdro s naradim a maly priestor, kde zlozim maximalne tak krabicku cigariet. KTM ma moznost dokupit si velke mnozstvo originalnych power parts komponentov pripadne aj neoriginalnych na nete. Ja mam v plane dokupit si rozsirenie stojana, tasku na sedlo spolujazdca a krytku nadrzky chladiacej kvapaliny. Servisne zazemie je siroke. Je to jednovalec, mensi objem, preto prepodkladam, ze servis bude z tych lacnejsich. Velmi sa mi paci, ze sa dala dokupit rozsirena zaruka. Hned som si k standardnym 2 rokom dokupil dalsie 2 navyse, co vyslo priblizne 200 Eur. Zaroven si mozete tuto zaruku dokupovat az do veku 10 rokov Vasej motorky, co je super. KTM 390 Adventure je motorka, ktora je lahka, stabilna v zakrute, ponuka zivy motor a zabavne zvezenie. Je lahko ovladatelna a cenovo dostupna. Predsudky k objemu motoru su neopodstatnene, vela spravi aj mala vaha celeho stroja. Spotreba 3,0 l / 100km sa da dosiahnut uplne bez problemov. Kontrolka dojazdovej rezervy sa rozsvieti uz pri dojazde 120km. Chodim tankovat, ked mi ukazuje poslednych 10,20km dojazdu. Plusy motorky teda su obstaravacia cena, mrstnost, ovladatelnost, fajn brzdy, moznost predlzenia zaruky, dostupny servis, pouzite technologie. Medzi minusy by som zaradil nestabilitu pri vyssich rychlostiach a silnejsom vetre, design motorky /subjektivne/, drobne skrabance na displeyi a tu a tam na motorke odflaknute detaily uz z vyroby /napr. odlupnuta farba na pruzine/.

Tesim sa na dalsie km v sedle tejto motorky a hlavne na to, ked uz budem mat po prvej garancke a prvych 1000km. Potom to budem moct rozbalit a ist aj nad 7500 otacok. Planujem aj vylet do Matighoffenu pozriet si KTM moto hall. Pripadne dalsie postrehy rad doplnim neskor, ked budem mat nabehanych viac km.

Doplnene skusenosti po 5000km - motorka slape ako ma, zatial ziadny problem. Servis pri 1000km vysiel cca 160e. Som s nou nadmieru spokojny, vykon dostacujuci, lahka vaha, je obratna. Radost sa vozit a cesta na nej z prace domov vzdy trva dlhsie ako autom ; )

Doplnene skusenosti pri cca 7000km - motorka ide bez problemov, uzivam si na nej zatacky aj lahky teren. Servis po dalsom roku ma vysiel cca 180 Eur.

MichalMa
MichalMa napsal 09.01.22 v 20:45

@Driver-toys diky za pozitivny komentar

Driver-toys
Driver-toys napsal 02.01.22 v 12:03 10b.

K - královna
T - terénních
M - motorek

Dobře jsi koupil
Měl jsem možnost vyzkoušet pouze Duke (používáme je v autoškole a tam dostávájí slušně zabrat), ale jak píšeš tak i mě překvapila výkonem. Netvrdím že je ukrutný, ale na tak nízký obsah umí opravdu překvapit. Čekal bych oproti silnici od Advíka převod více do síly a tak by měl být (dle mého názoru) ještě živější než Duke

Kdyby jsi měl možnost srovnání, třeba bys pomohl některým při rozhodování - přiblížit jim ještě více co tahle 390 umí, protože Duků jezdí celkem hodně.

Mě se líbí více ta tvoje
no možná i proto co mám v garáži

Ať jezdí bez problémů a přeji vždy šťastný návrat domů

Targus
Targus napsal 01.01.22 v 12:50 9b.

Ou, ou, chlape, predpokladať zamená jenom myslet.
A myslet znamená ho*no vědět!!!
Doufám, že tě tvůj "předpoklad" finančně nepoloží. Já bych na něj určo nespoléhal a zkusil si ceny servisu nějak pojistit v kupní smlouvě, když ti prodejce dal cenu, která se neodmítá.
A že se nenaplní posměšné pokřiky motorkářů jiných značek:

K-aždý
T-ýden
M-otor

Nestrašme Mikulášem v létě. Ať ti motka slouží dlouho a bez závad.

MichalMa
MichalMa napsal 29.12.21 v 19:56

@Blonďák01 diky, napodobne, pohodu a co najviac spokojnych KM ti zelam

Blonďák01
Blonďák01 napsal 29.12.21 v 18:12 10b.

Krásná motorka. Přeju hodně pohody v sedle.