BMW R 1200 GS Adventure (2013)

Vlastník paraGSA
Vloženo 31.7.2021
Aktualizováno 3.8.2021

Poslední vzduch GSA z r.2013 v plné výbavě. Koupeno říjen 2020 od prvního majitele s 30t km.

První dojmy - Čím víc jezdím, tím víc mě baví. Zvládá bez zaváhání dálnici, zatáčky i rozbité okresky a polňačky. Výborná ovladatelnost. Super na cesty, ale bez problémů i přes věčně ucpané Brno. Rád jezdím na Vysočinu a po dalších zapomenutých místech s odpovídající kvalitou silnic - tam je GSA jako ryba ve vodě.

Motorku bych doporučil pro - Univerzální motorka pro všechny jezdce ve všech situacích. Samozřejmě to není na okruh nebo broušení kolínkem. Ale na vše ostatní ano. Pokud někdy budu měnit, tak za novější GSA.

Doplňky na motorce - Origo kufry, padáky, brašny, rozšířený stojan a mnoho dalšího Touratech, mlhovky... První majitel to udělal příjemné sobě - a teď i mně :).

Po 16 letech od havárie na Blackbirdovi jsem se po několikaletém váhání vrátil na moto. Dlouho jsem zvažoval a vybíral a musím říct, že jsem měl šťastnou ruku na typ motorky i prodávajícího (tady na motorkari.cz).

Chtěl jsem něco, co bude vhodné na delší cestování i jízdy kolem plotu a co mě nebude nutit jezdit příliš rychle. GS jsem vždy považoval za neohrabaný traktor a divil jsem se jeho popularitě - i když bohaté zkušenosti s BMW na čtyřech kolech mi říkaly, že to asi úplně špatný nebude :) Zatím mám najeto jen cca 5.000 km, ale už teď vím, že bych neměnil.

Hlavní charakteristika z hlediska (témeř denního) provozu:
Motor je poslední vzduch, dvouvačka 81 kW, takže už to není ta traktorová technika z let 2005-9. Táhne odspodu, nahoře nevibruje moc, nevadne předčasně - pružnost je dominantní vlastností. 81kW není nic extra (měl jsem i 141kW), ale naprosto dostačuje.

Podvozek absolutní pecka - jistota na každém povrchu, komfort i na tankodromech na Vysočině. I při prudkém brzdění (dvěma prsty v klidu utáhnu), se přední vidle skoro nepotápí (Telelever). Když už je potřeba v zatáčce přibrzdit, nemá tendenci se se příliš stavět a neposílá vás po tečně ven - což je pro pocit jistoty i ovladatelnost bez stresu super vlastnost.
Motorka je i při pomalé jízdě velmi obratná a lehce ovladatelná - díky nízko umístěnému těžišti je - skoro se to až bojím napsat - vyloženě mrštná. Při manipulaci na místě je cítit váha, ale pomáhají široká řídítka (o fous širší, než kufry, což je super při manipulaci i hustém provozu...ze zkušenosti) a velký rejd. A když už si ustelete, dá se bez problémů zvednout.

Brzdy absolutně bez připomínek - plynulý nástup, silné.

Nádrž 33 l, dojezd reálně 500+ km.Dlouhodobě jezdím za průměr 5,2l/100 km převážně Verva 100. Na 100 benzin je motor klidnější, lepší spodek i střed, nižší spotřeba, takže vyšší cena se skoro srovná.

Téměř dokonalá ochrana proti větru a dešti.

Výborně fungující hliníkové origo kufry.

Absolutní pohoda, jistota i komfort.

Výborný hlavní stojan.

Nevýhody:
Při manipulaci na místě je cítit váha - cca 280kg s doplňky, ale po rozjezdu pocitově "zhubne" tak o metrák :))
Vyšší sedlo (GSA má na podvozku +2cm oproti GS) může být pro menší postavy asi problém. Já mám 187cm, takže neřeším.
Když je fakt vedro, tak jsem i při mojí výšce tak dobře chráněn, že moc nevětrám.
Hlavní světlomet je fakt bludička jak na mojí kývačce z r.1958 - to je asi nejhorší chyba motorky. Zatím řeším výměnou za H7 +150%, je to o dost lepší, ale žádná výhra. (Např.můj ex-Blackbird z r.2001 svítil jak auto.)

Maartyy
Maartyy napsal 05.08.21 v 12:05 10b.

Ať dělá jen radost

LuigiCB1300
LuigiCB1300 napsal 04.08.21 v 22:54 10b.

pěkná klasika a dobrej kauf

MartVonD
MartVonD napsal 04.08.21 v 21:48 10b.

Mark09
Mark09 napsal 04.08.21 v 14:26 10b.

Martyp
Martyp napsal 04.08.21 v 10:38

Pěkně popsaný a máš recht, ta motorka je fakt na všechno! Loni v únoru jsem koupil "obyč" Triple Blacka a max spokojenost, jezdím skoro pořád ve dvou a na to je ta motorka jak dělaná.
Z předního sětla stejnej pocit jako ty nemám, ale kdyby náhodou, tak Číňan dělá led světlo alá vodník, vychází asi na 5K a co jsem tak pátral, i v tady na m.cz je pár motorek co to má, tak to prej svítí znatelně líp.