Honda CRF1000L Africa Twin (2017)

Vlastník momo71sk
Vloženo 6.12.2020
Aktualizováno 8.4.2023

Neverím že je moja. Asi sa mi sníva. Chodím si teraz cez zimu k nej sadnúť a dlho ju obdivujem. Kedže ma nikto nevidí, tak ju hladkám a rozprávam sa s ňou. Je to skutočný vzťah. Skutočná pravá láska. Teda, až po láske k manželke a deťom.

Honda X-ADV: Úžasný dizajn z Transformerov. DCT (!). Odradila ma cena.
Honda NC 750X: NC750X DCT by bola svadba z rozumu. Ale mojej manželke som sa zdal veľký na tú motorku. :-) (Moja zlatá) No a dostal ponuku na CRF1000D DCT, ktorá sa neodmieta.
Kawasaki Versys 1000: Páči sa mi. Veľmi. Ale chceli sme dva automaty DCT.

První dojmy - Ovládateľná ako 650-tka. Padla ihneď do ruky aj pod zadok. Pre mňa vynikajúca ergonómia. Vysoký posed s výhľadom. Trojuholník sedlo - riadidlá - stupačky mi veľmi pripomína Suzuki DR800 Big. Príjemne spustené natiahnuté nohy, úzka sedačka a nádrž pri kolenách. Sériový výfuk má fajn zvuk. Dvojspojkový automat DCT. To je kapitola sama o sebe. DCT=Dual Clutch Transmission, dvojspojková prevodovka. https://www.youtu be.com/watch?v=z1-1qmNpeTI

Motorku bych doporučil pro - Každému komu sa páči. Jazdcom po dlhej prestávke. Aj začiatočníkom. Ľahko sa s tým DCT automatom jazdí. Ľahšie a zábavnejšie ako na skútri. Veľké kolesá, ťažisko v strede, pevnosť rámu, slušné terénne schopnosti pre tých, ktorí, majú radi nespevnené cesty, ju posúvajú medzi výborné motorky aj mimo cestu. To samozrejme neznamená, že s ňou musí majiteľ obuchovať v teréne, len preto, že to ona zvládne. Ale môže. Keď chce. Stačí ju prezuť. A to je jej čaro. Cestovný tourer. Dennodená motorka mimo mesta. Skúter do mesta. Prerastené enduro mimo asfalt. 4 motorky v jednej. Keďže je Vaša, za Vaše peniaze, je len na Vás čo si z toho vyberiete.

Doplňky na motorce - Vysoké plexi. Vyhrievané rúčky. 3 originálne kufre. Držiak na mobil. Padáky GIVI. GPS Montana 600. Scottoiler. Prilba LS2 FF900 Valiant II. Airbag Hellite Turtle 2. Oblečenie Spark Avenger CZ. Čižmy Sidi Adventure Gore. Rukavice Berik. Interkom Sena 10. Kamera GoproHero 7.

Jazdíme spolu s manželkou, ona na svojej, ja na svojej moto, už pár rokov. Po jednej moto dovolenke v Alpách sme prišli do stavu, že nás to motorkovanie už nejak pomali prestáva napĺňať.

V jeden deň v Alpách, po prejdení 6-tich priesmykov a nejakých 308 km, som začal zisťovať, že neviem ani po toľkých rokoch, jazdiť na motorke. Že neviem na motorke zatáčať. Doľava, keď že som pravák v pohode, doprava, ani bohovi. 6 priesmykov po cca. 30 zátačiek/vracačiek nahor a obdobne nadol. Pri nájazde ísť do protismeru, ale nespadnúť dolu zrázom, popri tom trúbiť, aby tí hore vedeli, že sa im v protismere vynorí motorka, rozhodnúť sa či na 1-tke, alebo 2-ke, prekonať niekedy aj 1 až 2m výškový rozdiel na 15-tich metroch, raz sa na pána nakloniť a skoro s naloženou motorkou prevrátiť, druhý krát vystrčiť motokrosovú nohu,...skoro zostala pod stupačkou, a zase, a znova.

Na tretí deň mám kŕč v nohe na lýtku od radenia a v ruke od spojkovania.

Neskôr, keď to už ako tak ide, Vás vo Vašom najväčšom motorkovom tranze, elegantne predbehne tučný talian na skútri, cigareta v ústach, fajčí, v jednej ruke telefón nahlas, začujete len "si, si, si" a zmizne na tom dlhom 290kg + jeho 150kg skútri s malými koléčkámi, ťažiskom pod zadkom a predkopnutými nohami. Sedí jak na záchodovej mise a dá si Vás pritom ako jednohubku a je preč. Zobral si zo sebou aj moje ilúzie o tom, aký som to ja len veľký motorkár.

A ja si vravím: "Dofrasa! Toto chcem. Automat."
Žiadna spojka, žiadna radička. Otočiť rukou a len sa voziť. Len sa voziť, naklápať, doľava, doprava, hore kopec, dole kopec, pridať, ubrať... Ale nechcem tie malé kolieska a to ťažisko pod zadkom.

No, a tak som začal nemať rád spojku a radičku

Na motorkách dnes nájdeme spústu vecí zvyšujúcich komfort, bezpečnosť, výkon a radosť z jazdy. Jazdné režimy, nastavenie podvozku, ABS, CBS, trakčnú kontrolu, antiwheelie, hillstop, radar, tempomat, el.vyhrievanie, el.ovládané plexi, centrálne zamykanie, svietenie do zatáčiek, telelever, paralever, rádio, GPS, podsvietené tlačidlá, multifunkčné displeje... Dnes motorka bez spárovania s mobilom vlastne už nie je ani motorka (!) To ako vážne?

Na jednej strane hi - tech vymoženosti, na druhej strane archaické ručno-nožné radenie rýchlostí, ako pred 100 rokmi.

...Ale, vlastne áno,... vymysleli quickshifter... noóó, to sa mi lúbí...

No. Som asi pohodlný. Asi starnem a leniviem.
Alebo sa tomu jednoducho len nerozumiem.

Je mi nad slnko jasné, že s automatom pod zadkom, sa nikdy nestanem kruto prísnym motorkárom. Mimochodom, kto povedal, že ním chcem byť? Bude zo mňa skútrista, otravný bzučiaci hmyz na ceste, ktorý ani len netuší o koľko zážitkov na motorke príde bez stláčania spojkovej páčky a kopania do radičky.

(Skútristi, prepáčte. Ja Vás uznávam a na cestách zdravím. )

No. Ja to risknem.

Manželka zase sa nasýtila svoje jednovalcovej hrkálky BMFW F650GS, a chcela opäť dvojvalec. Takže sme, ja po Transalpe XL650V a žienka po BMW F650GS vyberali nové motorky. Podmienkou je automat alebo aspoň quickshifter a pre ženušku 2 a viac valec.

No, ale náš výber dramaticky zriedila podmienka automatu.
Chcem automat, ale nie skúter.

(Skútristi opäť prepáčte, Burgmanny 600 a 400 boli v prvotnom výbere, ale bude to naše malé tajomstvo.)

Páči sa mi spústa motoriek, rôznych výrobcov a kategórií. Dneska je si z čoho vybrať. To teda áno. Ak by mi niekto povedal, vyber si jednu jedinú motorku, ja Ti ju zaplatím, a Ty si budeš platiť ostatné náklady, tak si ani nevyberiem, lebo si neviem vybrať. Všetky sú pekné.

Vyhralo by asi BMW R1250RT, alebo radšej R1250RS, R, alebo GS?
Alebo Triumph Tiger 1200, alebo, Versys 1000!?
Versys 1000, v tej fantastickej jedovatej halucinogénnej zelenej farbe???

Ak automat, víťazom je Honda CRF1000D DCT a NC750S DCT.

Ak quickshifter, tak by vyhralo BMW 1250 R/RS/RT/GS a F900R/XR.

Ale všetky značky majú čo ponúknuť...ťažko je vybrať. Veru ťažko:

Kawasaki Versys 1000 pre mňa a Z650 pre manželku.
Honda, CB1000R a CB 650R
Yamaha XT1200Z,Tracer09 a MT-07/09
Suzuki DL1000 a Gladius GL650
KTM 1X90 a X90
Triumph Tiger 1200 a Street Triple 765
Ducati 1260 a 950
MotoGuzzi Stelvio 1200 a V7
A spústa iných, ktoré nám robia radosť.

Na CRF1000D DCT nebol rozpočet, tak som si povedal, že mi na to moje motorkovanie stačí NC750X DCT. Dá sa povedať, že je to také vyvážené optimum. Pre mňa. Nepotrebujem 170 koní, nezvládnem ich krotiť, nemám ich kde krotiť, nechce sa mi ich živiť, a za odmenu sa mám stále sa báť o papiere, alebo o život? A čo mi vadí asi najviac je to, že ich nevyužijem po celom otáčkovom pásme tak často ako sa dá. Vlastne jazdím na 1/4 plynu.

Staré motorky sme predali a prakticky obratom kúpili nové. Na šťastie, predajca mnou vyhliadnutej NC750X nebral telefón a ja som dostal ponuku na CRF1000D DCT, ktorá sa neodmieta. 3850km na tacho, plná výbava. Automat DCT. V jednom dni som predal Transalpa XL650V a kúpil Afriku Twin CRF1000 DCT.

Skúsenosti s CRF1000D DCT po 7000km:

Po prechode z Transalpa 650 (53HP/215kg+110kg jazdec=6,1kg/1HP) na Afriku 1000 (95HP/238kg+110kg jazdec=3,6kg/1HP) som nadšený. Podobne, ako moja žienka, kedysi na jej Suzuke SV650 (71HP/185kg+60kg jazdec=3,5kg/1HP).

Dlhé roky som jej nestíhal. A to sa zmenilo.

Konečne už môžem na ceste kedykoľvek predbehnúť a to aj bez kozmických výpočtov, zatajeného dychu, zimomriavok, tlčúceho srdca a vytreštených očí, ... autobus idúci stovkou.

Nádhera!

Druhá nádhera nastala keď som zistil, že radenie rýchlostí preberá motorka namiesto mňa a skutočne to funguje.

Nie že by som nevedel radiť rýchlosti na motorke, alebo mal s tým nejaký problém. To nie. Ale.

Ale tá automatika Ti tak pohladí dušu a povie: "Nie! Nemusíš naťahovať ruku ku spojkovej páčke a nohou hľadať radiacu páčku, zamestnávať hlavu zvukom motora, oči pohľadom na otáčkomer, blížiace sa auto v protismere ako aj na zadné svetlo autobusu..., už bolo podradené o dva stupne, autobus je predbehnutý a je odradené naspäť do 6-tky. Ostaň pohodlne usadený a užívaj si to, áno?"

Ach. Áno.

Tak toto ma dostalo.

Dvojspojkový automat DCT dvomi spojkami preraďuje ozubené kolesá v prevodovke. Nie je to variátor. Máš automatické režimy, D, S1, S2, S3, rozdielne otáčkami preradenia.
Ten automat je učenlivý.
Podľa Tvojho otáčania rukoväťou plynu. Kedykoľvek, v ktoromkoľvek režime, môžeš vstupovať do radenia automatiky, podradiť, preradiť, 10 mm pohybmi palca, alebo ukazováka.
Alebo ťuknutím tlačidla prepneš do manuálu M, a radíš tlačidlami, alebo radičkou (ak ju máš vo výbave).

Dostane Ťa to. Rýchle. Pohodlné. Komfortné.
Po čase, normálne zabudneš na spojkovú páčku a nožnú radiacu páku. Zabudneš že existovali. Nebudú Ti chýbať.

Skúsenosti manželky s jej NC750S DCT po 7000km:
Žienka svoju motorku zbožňuje. Znovu dvojvalec namiesto jednovalcovej F650GS. Lepší ťah. Hladký chod. Nízke ťažisko. Automat a tie zábavky okolo neho. A raz mi povedala, že už nikdy nechce radiť rýchlosti. Nikdy. Krásne dosiahne na zem. Prázdne úložné miesto "nádrže" namiesto tankvaku. Komfort. Pre ňu výborná ergonómia. No, a je bielej farby(!)

Porovnanie CRF1000D DCT vs. NC750S DCT:
Vyskúšal som ju. A páči sa mi. Je to taká prejavom nenápadná, ale milá nezáludná motorka. Motor ani nepočuješ, súrne potrebuje laďák, myslíš, že sa vlečieš, pozrieš na tacho a ups! Motorka ťahá lepšie ako môj starý Transalp XL650V. Len je tichá a nemáš nej ten falošný pocit sily ako ja na Transalpe s laďákom.

Na diaľnici sme viackrát testovali zrýchlenie, elasticitu, a fakt je to NC750 motoricky zaujmavé...Výkon nejaký extra nemá, ani otáčky, ale nahrádza ich krútiakom. Obdivuhodne nahrádza. Je to fakt taká dieselová 1,9 TDI. Ak Vám sedí taký prejav motoru, tak si j kúpte, budete chrochtať blahom. Pri akcelerácii od 130km/h tachometrových, motorka CRF1000 vedľa motorky NC750 sa NCčko držalo afriky do cca. 152kmh tachometrových. Podobne aj pri štarte z 0km/h do tej 80tky. Alebo od tabule obec z 50kmh do 80kmh. Jasné, afrika išla vždy dopredu, ale to NCčko zaostávalo relatívne pomali...
Ako že, čakal som že afrika jednoducho vždy a všade ubzikne NCčku, čo sa nakoniec aj vždy stane, ale nie tak očividne, s rezervou ako by človek sediaci na CRF1000 čakal... Hm. No nie. A žena sa mi v interkome smeje...

Výkony / Hmotnosti:
Ja mám: 238kg + 110kg + 20kg = 368kg na 95 koní. Jeden kôň vozí 3,87 kg. Žienka: 228kg + 60kg + 20kg = 308kg na 54 koní. Jeden kôň vozí 5,7kg. Čiže má o 32% horší pomer výkon/hmotnosť. Výkony motorky sú tomu primerané. Ale dá sa. Žienka sa ma na nej v pohode drží. Áno, na Afrike jej samozrejme dokážem ujsť, ale nerobím to. Načo? Som vzorný manžel. Jazdíme predsa dvaja v páre. Nezávodíme. Teda niekedy. Naštastie, nemôže točiť nad 6250ot/min.

Benzín:
Žienka sa ma vždy pýta na pumpe koľko som platil za benzín a smeje sa mi.
Ona: "Ja 15 € a Ty koľko?" , a ja: "Ako na Transalpe moja, ako na Transalpe, 22€".
Jej táto nová, ako aj predchádzajúca motorka, nič nežerie. Žerie to akurát mňa.
Spotrebuje nesledujem, ale je to tak okolo 5,8-6,2 lit./100km
Áno. Jazdím plyn - brzda - plyn.
Na benzínkách nič nového.

Rýchlosť:
Beztak sa nám na nových motorkách, akosi nepríjemne zdvihla naša bežná cestovná rýchlosť a pribudli odvážne predbiehacie manévre.
Ťažko sa krotiť, keď to letí ako z praku.
Nepáči sa mi to.

Mototuristika:
Som mototurista. Jazdím len asfalt. Najazdím viacej km, menej unavený, vo väčšej pohode, väčšej bezpečnosti, viacej sledujem autá, viacej sledujem krajinu, vždy je správne zaradené, pri brzdení rýchle podradenie, nikdy neskape motor, nikdy ho nepretočíš, čo platí aj v manuálnom režime, okamžitý rozbeh, radenie kvaltov v automate je bezkonkurenčné. Jazda sa rapídne zjednoduší. Ostane Ti viacej energie a pozornosti na samotnú jazdu a pôžitok z nej.

Dá sa povedať, že Ti odpadne jedna robota za riadidlami, radenie rýchlostí.
Celú dobu jazdy na motorke sa budeš z toho vytešovať.

Jazda v meste:
V meste je z motorky skúter, tešíš sa z každej zápchy. To je teda fakt.

Jazda v teréne a pneumatiky:
Terén, hlavne blato mám rád.
Pri blate a teréne mi vždy liezli na nervy pneumatiky. Laborovanie s nimi.
Nepomer kilometrov na ceste s poľnou cestou niekde v RO. Ideš na drapákoch 2500km po asfalte, aby si z Transapiny prešiel v porovnaní s tým pár km po Strategike...
Ako povinnú výbavu vidím doma okolo komína dve sady kolies. Jedny na asfalt, jedny mimo neho. Všetky tie univerzálne pneu, 20-80, 70-30, 50-50, 60-40, 15-85..., sú podľa mňa obmedzujúce kompromisy. Na asfalta treba hladkú gumu, na terén treba drapák.
V teréne padám a odlamujem veci z motorky. A potom ich zase kupujem.
Nie. S touto motorkou nie. Nebude terén.

Športová jazda:
Radenie v manuálnom režime M, samozrejme pod plným plynom. Radíš luxusne tlačidlami, alebo ak si priplatíš 400€, aj nohou elektronickou nožnou radičkou. Stabilný rovnomerný posed na motorke bez odľahčenej sedacej ľavej časti tela, rozumej zadku, kvôli radičke. Z radenia rýchlostí sa stane hračka na hrajkanie sa. Pristihneš sa pri tom, že zbytočne radíš, lebo je to návykové. Quickshifter na toto žiaľ jednoducho nemá.

S3
No častejšie zaradím režim S3 a žiadne preraďovanie sa, bez môjho pohybu rukoväte plynu, nekoná. S3 radí lepšie ako ja. Ak chcem idem 110km/h na 3-ke, ak povolím tak 110km/h na 6-tke.

Prestalo to neustále prehadzovanie váhy motorky na opačnú nohu ako je radička a naspäť.
Pri zastávkach na okraji cesty, alebo v meste pri semafóroch, dávaš dole obe nohy.
Otočením rukoväte plynu odchádzaš. Tak toto milujem. Milujem.

Konečne mám voľnú ľavú ruku na ovládanie kamery a GPS, príjímanie potravy a nápojov. A nevyhnutné zdravenie iných motorkárov.

No. Riskol som to DCT. A, vyšlo to.
Celkovo si užívam motorkovanie asi o 30 % viac.
Vyskúšaš raz, a manuál už asi naozaj nebudeš chcieť.
Aby Ťa to potom neprekvapilo.

Nevýhody automatu:

Pri otáčaní sa na ceste do protismeru, alebo podobnom manévrovaní, by sa hodilo jemnejšie dávkovanie plynu, predsa len cez spojku sa dá krútiaci moment nadávkovať úplne presne, len s otáčaním plynovej rukoväte, nie. V tomto je spojková páčka bezkonkurenčná. Dá sa to eliminovať jemným pribrzdením. Ale aj tak to občas nervuje. Ale nič zásadné. Budem sa rúhať, chcelo by to zadnú brzdu na ľavej strane. Riadidiel samozrejme. Ale to zaváňa skútrom. Bacha!

Nastavenie zbytočne nízkych otáčok v režime D.
D režim je podtočený. Do mesta je to absolútna, nepoužiteľná hlúposť, mimo mesta je fajn, na kochanie je super. Najviac jazdím S3 v meste aj mimo neho. Ostrá reakcia na otočenie šúlca, okamžité podradenia o 2 kvalty, pecka. Ani prsty ruky nestihneš vystrieť k spojkovej páčke, a už je 1 kvalt dole a keď ju začneš stláčať spolu s dotknutím sa nohou radičky, už je tam 2 kvalt dole. Ale nevýhodou je relatívne veľká citlivosť rukoväte plynu. Ale zvykol som si rýchlo na to prepojenie rukoväte plynu s prevodovkou.

Preradenie v zatáčke.
Áno, sledoval som aj toľko preberané preradenia v zatáčke, boli, nijak ma extra neprekvapili, nezhodili, nespadol som, dali sa vlastne očakávať, podľa toho ako držíš rukoväť plynu, ak ju nepovolíš, nepreradí, akonáhle ju povolíš, preradí.
Nevidím v tom žiaden problém.
Možno aj tým, že nejdem na hranu. A keď na ňu od čas od času idem, tak ťuk, prepnem do manuálu M a radím tlačidlami.

Na motorke sa mi páči:

Automat DCT.
Ergonómia s vysokým posedom.
Motor, jeho prejav a zvuk.
Dizajn.
Univerzálnosť, 4 motorky v jednej.

Na motorke sa mi nepáči:

Dušové kolesá. Toto ma skutočne serie. Aby som nemohol zalepiť defekt zvonku knôtom, to prečo tak urobili (?!) Nenávidím ich za to.

Na motorku s famóznym automatom nedali hneď tempomat (?!) K*k*ti (!)

Na mňa mäkký predok a zadok. Po pritvrdení lepšie, ale aj tak mi to príde príliš rozhúpané.

Subjektívne, na asfalte slabá odozva a znateľný klopný moment prednej 21-tky. Kedže jazdím len po asfalte, prijal by som vpredu 19-tku. Tá by ale asi v teréne znížila priechodnosť tejto 238kg(+) vážiacej enduro motorky.

Hmotnosť 238kg:
Na ceste nevadí. V teréne asi áno.
Pre tieto ťažké motorky, blatom sa upchávajúcim nízkym predným blatníkom, je prekvapujúco niekedy maximálnym terénom rozmočená poľná cesta.

Pozri 1m20s. Zablokované predné koleso.

Pozri 3m23s a 3m40. Zablokované predné koleso.

Pozri 2m50s. Ťažká 215kg motorka v snehu.

Pozri 1m25s, šotolinová cesta SH20 v Albansku. Šotolina sa mi zdá prívetivejšia ako blato. Ale tú cestu prejdeš aj na skútri.

V teréne by som skôr prijal nejakú hlavne, ľahkú, trebárs KLX250S/CRF250L,KTM350/690, no aj stará 170kg ťažká Yamaha XT600E vie vyčariť zablatený úsmev.

Ale v skutočnosti by som radšej prijal, určite nejak vyhradený, ale voľnejší pohyb motorky v teréne.

Bavíme sa tu o terénnych schopnostiach motorky a pritom je pohyb motorového vozidla mimo cestnú komunikáciu v SK, okrem výnimiek, trestný čin s pokutou až 200€ a max. až 2 roky basy .

No, koľko teda tých kilometrov na tých všetkých endurách / cendurách na špuntoch a s kuframi najazdíte za rok v tom ospevovanom teréne? U mňa je to asi taááák,...10km mimo cesty na každých 1000km na asfalte. A u Vás? Aký je tento pomer u Vás? Hm? No koľko???

Kde je vlastne ten terén? Videl ho niekto?

Čože? V Rusku je ešte terén?

Ďalšie nevýhody motorky

Treba si vyformovať zadok podľa hrán na sedačke.
Ja ho už mám vyformovaný.

Nervuje ovládač ohrevu rukovätí tesne vedľa rúčky. Stále kúrim.

To, že na na takejto motorke svieti jedno škuľavé svetlo svetlo vpredu, je do neba volajúci prakticko - dizajnérsky úlet. Prečo nemôžu pekne svietiť dve svetlá?

Nekupujte originálne bočné kufre!
Tieto nezavriete ľahko, ak sú naplnené viac ako nejaké 3/4 ich objemu. Ak sú plné, natrápite sa pri zatváraní. Ja ich nenávidím. Kedže motorka nemá bezdušáky, a mal som tú nemilú možnosť na nej opravovať na motovýlete 1x predný a 1x zadný defekt, tak v pravom kufri nosím montérpáky, dve duše, kompresor, lepenie, a nejaké náradie. Je to hmotnostne ťažké, a naplním ho len otvorený na zemi. Ak chcem ísť bez bočných kufrov, tak to napracem do topu, kde už potom nič nedám, a je ťažký, že jeho aj cítiť.
Kde sa bočne otvárateľné kufre hrabú na zvrchu plnené hliníkače...

Za toto motorka síce nemôže,..ale tých 84splátok banke ?!
Ďalšie informácie o DCT:

Parádna recenzia DCT je tu:

Tu je offroad porovnanie manuálnej a automatickej Hondy Africa Twin CRF1000L/D:

Jazda s automatom v piesku:

S automatom na motokrosovej trati a po zadnom(?)
Strieborná je DCT.

Asi problém nebude v type prevodovky, ale v úrovni našich jazdeckých schopností.

No a ak by Ti teda radička nožná skutočne chýbala, Honda dodáva elektronickú nožnú radičku ako doplnok, čo sa dá v kombinácii s DCT považovať za top verziu quickshiftera:

DCT 10 rokov na trhu

Zhrnutie

Pre mňa, mototuristu, je automat na motorke zásadná, vysoko cenená, bezkonkurenčná nadhodnota, posúvajúca stroj ním vybavený na najvyššiu úroveň komfortu ovládania. Viac ako čokoľvek iné.

Samozrejme, sú kategórie motoriek, ale hlavne spôsob ich využívania, kde sú spojková páčka a radička pre nás nevyhnutné. Enduro, trial, okruh, závod, a podobne.

A takisto, to len my, bežní motorkári, máme len jednoducho veľmi radi ten samotný akt preradenia rýchlosti, a považujeme ho za jeden zo základných kameňov našej celkovej radosti z jazdy na motorke, pričom si pripadáme ako jej súčasť.

Dôverne poznám. Akceptujem. Neodsudzujem. Neriešim. Každého vec.

Koľko ľudí, toľko chutí.

A mne zachutilo DCT.

Nová Afrika mi príde taká celkovo vyvážená. Ani slabá, ani príliš silná. Nie je ľahká, ale nepatrí ani medzi extra ťažké. Ovláda sa o triedu ľahšie, ako by človek čakal. Po prezutí poskytne zábavu aj mimo spevnenú cestu. Ten, kto si ju vyberie vo verzii s automatom DCT získa značnú dávku extra komfortu na krátkych aj dlhých cestách a skúter do mesta.

Ako som povedal: 4 motorky v jednej.

P.S. Kamaráti motorkári. Berte ma s rezervou, ja sa len vytešujem . Je to len môj subjektívny názor.

Nech Vám to, či s manuálom, quickshifterom, variátorom alebo automatom, či na asfalte alebo v blate, okolo domu, alebo na ceste do Magadanu, všetkým, k radosti Vašej, poriadne jazdí!

Peniaze a čas.
Prajem Vám Veľa peňazí na benzín a času na motovýlety.

---
August 2022 - motorku som predal.
Predali sme obe motorky, CRF1000 aj NC750S.
Nenásytná špirála chorého rastu cien materiálov a prác na rekonštrukcii nášho domu nám požrala takmer všetky peniaze.

Teda, niečo sme si nejak...
Afriku Twin CRF1000 nahradila Honda Forza NSS300
NC750S nahradilo Piaggio Beverly 350

Áno. Pochopili ste ten text správne.

Sú to skútre.

Chjo.

hansdorf
hansdorf napsal 08.04.23 v 20:35 10b.

Zábava i poučení v jednom , tak dostavit dům, zalátat dluhy a napsat další recenzi o nákupu motorek

Geodet
Geodet napsal 08.04.23 v 16:31 10b.

Super. Moto i recenze.

Myschan
Myschan napsal 06.04.23 v 07:35 10b.

Super recenze. Upřímná a vyčerpávající. A názor na DCT mám úplně stejný. Kdo poznal a pochopil, ten už řadit nechce. Ať se daří

IcoIgi
IcoIgi napsal 21.08.22 v 04:59 10b.

Veľa šťastných km na moto Ti prajem ?

danny3716
danny3716 napsal 11.03.21 v 14:55 10b.

Jeeee, teď jsem si všiml, že máš nové moto !!! Gratuluji a přeji spoustu skvělých KM