Yamaha XJR 1300 (2016)

Vlastník PetrD73
Vloženo 1.3.2019
Aktualizováno 20.10.2020

Krásná klasická motorka, příjemný a silný motor s nádherným zátahem, kvalitní komponenty, výroční edice.

Motorka koupena od FIRMA:K2 moto (Braník)

Yamaha XSR 900: Motorka je to krásná, hodně se mi líbila, úžasně hravá, do zatáček šla úplně sama, ale ten všemi opěvovaný tříválec mi prostě úplně nesedl. Tahá výborně, ale nejlíp se cítí až někde od 5 tisíc otáček a to je na moje výlety až zbytečně moc sportovní.
Yamaha Tracer 900: Zkusil jsem i Tracera. Delší rozvor a do cestovna naladěný podvozek mi vyhovoval víc. Motoricky stejná CP3 jako XSRko, a další důvod proč jsem do ní nešel byl design. Nahatý motorky se mi prostě líbí víc.
Kawasaki Z900: Musel jsem ještě zkusit nějaký čtyřválec. Po zkušenosti s předchozí 6stovkou jsem chtěl více síly na spodku a tu mi Z dopřálo, takže v tomto ohledu spokojenost. Nicméně celkové pocity z motorky už nadšené nebyly, působila na mne tak nějak podivně.

První dojmy - Dokud jsem ji znal jen z fotek, tak se mi líbila sotva tak z poloviny, jako když jsem pak stál přímo vedle ní. Prostě nádherný kousek, podvozkové komponenty Öhlins, limitovaná edice 60"th Anniversary, přímo z ní sálala síla, bytelnost a kvalita. Měl jsem trochu obavy z její váhy, když mi prodejce půjčoval předváděčku, tak ji několikrát zdůrazňoval, ale možná proto že jsem dříve jezdil i BMW R 1150 R, tak mi to přišlo úplně v pohodě a do ruky padla perfektně. Motor je úžasný, silný, zabírá plynule a krásně od spodu. Díky váze pochopitelně není tak hravá jako třeba zvažované XSRko, před zatáčkou to chce trochu víc přípravy, ale to je přece vlastně v pořádku, odměnou je pak perfektní stabilita a jistota.

Motorku bych doporučil pro - Pro jezdce superbiků asi ne, ale jinak naprosto perfektní svezení pro každého.

Doplňky na motorce - Nic zásadního ani neplánuju, takže jen padací rám od SW-Motech, kryt chladiče oleje, držák telefonu a bagy Kriega US 30 + US 20
05/19
prodloužení zrcátek od SW-Motech, fly screen Yamaha, výfuk SC Project

Kupoval jsem ji před koncem roku 2018, takže jsem, vzhledem k počasí, tehdy zvládl jen krátkou seznamovací jízdu po městě. Nyní už mám za sebou i pár prvních jarních kilometrů, ale ještě stále zajíždím, takže bohužel jen tak na půl plynu. Ale mohu jen zopakovat, že i tak je to prostě požitek. Motor jede hned od spodu, stabilita podvozku, řazení i brzdy jsou prostě perfektní. Už se nemůžu dočkat, až budu mít těch prvních 1000 km za sebou, aby se dalo i trochu víc přiložit pod kotel. No snad to bude už brzy, pak napíšu víc…

05/19
I když jsem si původně myslel, že XJRko nechám tak, jak ho postavili ty kluci šikmooký, nakonec přece jen pár změn proběhlo. Tyčky sériových zrcátek byly tak krátké, že jsem v nich viděl jen sám sebe, ale co se děje za mnou ne, takže v rámci první výměny oleje jsem u Kabourků pořídil nástavce, které výrazně pomohly, takže nyní už v tomto ohledu spokojenost.

Další věc, kterou jsem se rozhodl trochu pořešit byl štítek proti mouchám. Nechtěl jsem nic velkého, tak jsem nakonec vybral z originálního příslušenství Yamahy.

No a nakonec ta největší změna, která byla zpočátku motivována hlavně designem té původní obrovské roury, které říkali výfuk. Ta byla to hlavní co mi úplně nesedlo, a tak jsem hledal něco menšího. Na žádné z předchozích motorek jsem laďák nikdy neměl, tak jsem vůbec nevěděl co mě čeká, ale ta změna která nastala není pochopitelně jen na pohled, ale hlavně udělal z původně tak trochu hodné motorky, daleko divočejší potvoru, která se umí i pořádně ozvat. No prostě paráda!!!

06/20 A tak se stalo, že čas s XJR skončil... I když jsem si původně plánoval, že se mnou tahle krasavice zůstane napořád, tak nakonec nad její krásou a stylem zvítězila praktičnost a univerzálnost její ještě větší sestry Yamahy FJR 1300. Bohužel XJR v tomto "cafe racer" provedení nebyla moc předurčená k cestování, a to už vůbec ne ve dvou, natož i s případným zavazadlem.

riky75
riky75 napsal 08.03.19 v 19:27 10b.

Udělal jsi moc dobře, protože takováhle motorka nestárne, ta bude krásná i za padesát let

krystof-k
krystof-k napsal 08.03.19 v 13:08 10b.

Parádní kousek, to lakování ji prostě sekne. Ta se jim povedla.Peknou sezónu.

OldiesGSX1400
OldiesGSX1400 napsal 08.03.19 v 10:22 10b.

XJR1300 je pro mě jedna z legend retro muscle bike a o její kvalitě nepochybuji, jen co se týče designu té poslední tak si myslím že udělali v Yamaze krok zpět, ale ta žlutá ji sluší, tak ať slouží

Ales600
Ales600 napsal 08.03.19 v 07:32 10b.

Krásná ať slouží

marafzs600
marafzs600 napsal 03.03.19 v 11:43 10b.

Nádherná