Yamaha XJR 1300 (2015)

Vlastník zula12
Vloženo 16.3.2022
Aktualizováno 1.6.2023

Dlho som po nej pokukoval a už je konečne doma!!! Chcel som niečo novšie, ale v retro štýle a XJR1300 sa mi zapáčila najviac.

První dojmy - Keď som ju uvidel naživo, hneď som vedel, že si ju odveziem domov. Vyzerala ako nová, síce bola jemne padnutá na pravú stranu, ale predajca mi to všetko dopredu oznámil, v akom stave je a aký servis bude potrebovať.

Doplňky na motorce - Motorka pri kúpe už mala predný štít a skrátený zadný držiak ŠPZ, postupne doplním CNC páčky, kryt chladiča, rozšírenie spätných zrkadiel, padáky, menší tlmič výfuku...

3/2022
Keďže sa mi páčia klasické motorky a rád na nich robím, zachcelo sa mi niečo modernejšie, bez nejakej komplikovanej elektroniky, tak padla voľba na novšiu verziu XJR1300vky, aby som si vedel poradiť doma aj s touto motorku, síce si všetko neurobím sám, ale vačšinu áno. Ďalšia vec je dizajn motorky, veľmi sa mi páči, síce niečo treba vymeniť, ako napríklad, originálny výfuk, nie je veľmi pekný, je obrovský, ale zase, má perfektný zvuk. Čo ma ďalej presvedčilo na kúpu, je ten veľký ,silný a podľa mnohých spoľahlivý motor.
Samozrejme nesmieme zabudnúť na tú cenu, bola výborná, ale viem aj prečo, jedna vec je, že bola padnutá, niečo je jemne poškodené a časom to všetko určite nahradím za nové diely, je to napríklad tlmič výfuku, brzdová páčka, padák v riadidlách a jemne poškodené veko olejovej pumpy.
Druhá vec, ktorá sa odzrkadlila na cene je potrebný pravidelný servis pri nájazde 20000km, posledný servis prebehol pri 11000km, takže ma čaká podľa užívateľskej príručky kopa roboty, ale už sa na to teším.
Prvá jazda sa konala až doma, keďže na mieste , kde som ju kupoval, bolo čerstvo nasnežené. Doma samozrejme nechcela naštartovať, ale bola to len vybitá batéria. Po nabití batérie, som konečne mohol vyskúšať motorku počas jazdy, posed je pohodlný, váhu motorky pri tom silnom záťahu motora vôbec nieje cítiť, ako som sa dočítal v rôznych recenziách a testoch, že je to tank, alebo parná lokomotíva medzi motorkami, tak musím uznať, že to je fakt, nechcelo sa mi veriť, že ten motor má taký ťah už pri najnižších otáčkach, ale je to tak.
Hneď som objednal všetky potrebné veci, aby sa mohol urobiť servis, vymenil som olej, olejový filter, vzduchový filter, sviečky, predné brzdové doštičky, kúpil som nakoniec aj novú batériu, lebo tá pôvodná sa vyvíjala, všetko sa prekontrolovalo, ešte ostáva skontrolovať ventily, a vymeniť tesnenie krytu ventilov. Objednali sa aj nové CNC páčky, kryt chladiča a rozšírenie spätných zrkadiel, lebo teraz v nich vidno akurát tak moje ramená.
Ďalšia vec bolo prihlásenie motorky, keďže je dovezená, bol potrebný preklad dokladov, nasledovala kontrola originality a STK, ktoré prebehli bez problémov, v ten deň som stihol aj obvodný úrad dopravy, už len čakám za dokladmi na evidenciu.

4/2022
...a je to!!! Motorka prihlásená!!! Servis ventilov urobený, zo 16tich, boli jemne mimo špecifikácie 4, musel som objednať hrubšie podložky, našťastie som ako prvú vec objednal prípravok na stlačenie ventilov, aby som nemusel vyberať vačky úplne, je to lacný smiešny nástroj, ktorý mi veľmi uľahčil prácu. Samozrejme sa vymenilo aj tesnenie krytu ventilov, to pôvodné, tlačilo olej na jednej strane, lebo bolo stvrdnuté a po odmontovaní krytu sa na tom mieste, úplne rozpadlo. Ďalšou a poslednou vecou, ktorú bude treba skontrolovať, je synchronizácia vstrekovania, to už nebudem robiť ja, ale nechám to na známeho, síce som bol po nastavení ventilov motorku prebehnúť, všetko funguje ako má, ale ak sa píše v servisnej príručke, že sa má kontrolovať pri 20000 km, tak určite sa to skontrolujte.
Takže má čaká ešte administratívna STK a môžem už len jazdiť!!!

5/2022
Prvých 1000km už padlo, ani neviem ako :D Po administratívnej STK som hneď začal využívať všetky pekné dni.
Medzitým dorazili všetky nové diely, ktoré som hneď vymenil, takže moto má nové CNC nastaviteľné páčky, kryt chladiča, hliníkové ukončenia riadítok a nové spätné zrkadlá z Yamahy XSR900 v ktorých konečne vidím, to čo potrebujem.
Priemerná spotreba sa pohybuje okolo 5,5 l na 100km, čo je v pohode.

6/2022
Tak máme tu ešte len začiatok mesiaca a kilometre pribúdajú, aktuálne od kúpy, najazdené 3000km bez problémov.
Musím trochu poupraviť hodnoty spotreby ?? pohybuje sa to od tých 5,5 l na 100 až po asi 9l na 100, pri svižnejšej jazde ???
Nejaké menšie modifikácie pribudli, vymenil som to odreté viečko olejovej pumpy a doplnil tankvak.
Pri tankvaku nastali menšie komplikácie, keďže som chcel tankvak iba na tanklock, SW-MOTECH má v ponuke montáž, ktorá je presne pre tento model, lebo viečko nádrže je dosť mimo stredu, aby to sadlo pekne na stred, ale nejako nikde mi to nevedeli objednať, ani ja, som to nenašiel, v žiadnom e-shope v ponuke. Ďalšia vec, bola, že sa mi páčili tankvaky od GIVI, ale tí neponúkajú tanklock presne pre tento model, iba do roku 2014, ale viečka sú rovnaké takže to všetko sedí. Kúpil som to, namontoval priamo na viečko, ale tankvak bol asi centimeter od riadítok na pravej strane, takže manipulovať s motorkou na mieste doprava sa nedalo. Našťastie sa doma v dielničke povaľujú všelijaké plechy rôznych materiálov, tak som sa pustil do výroby nejakého medzikusu z hliníka aby som to mal pekne v strede nádrže, a aby sa to montovalo na viečko. Ako to dopadlo nájdete na fotkách, bol som to vyskúšat, či to počas jazdy neodletí, ale drží to pekne.

7/2022
...4000 km mám za sebou, ale chvíľku si musím dať bohužiaľ pauzu, keďže som mal prvú nehodu v živote na motorke. Ja som dopadol v pohode, nejaká malá odrenina na kolene, narazené rameno, a prsty na pravej ruke, mal som šťastie, že som išiel len okolo 70, stihol som to ubrzdiť a položiť na ľavý bok, našťastie stále chodím oblečený, ako treba, aj keď je vonku 35 a to ma určite zachránilo od odrenín celej prednej časti tela. Vošiel mi do cesty kamión, ktorý ma v spätnom zrkadle nevidel. Motorka dopadla tiež v pohode, na to ako sa šúchala o asfalt, došiel som na nej ešte aj domov. Pojazdná je stále, má pár väčších odrenín ako ja, zodraté sú spojková páčka, padák na ľavej strane riadítka, ľavé spätné zrkadlo, kryt zapaľovania, zadná stupačka, držiak zadnej stupačky, trochu to schytal aj štít a rozbité plasty budíkov, v podstate, nepodstatné diely, ktoré sa dajú jednoducho vymeniť. Už sú aj objednané, čakám na nich, aby som mohol pokračovať v jazdení.

9/2022
... všetky nové originálne diely dorazili do troch týždňov, hneď som ich nahodil, aby som mohol pokračovať v jazdení. Momentálne najazdených niečo cez 6000km od kúpy. Keďže som rozmýšľal nad výmenou tlmiča výfuku, náhodou som našiel úplne nový SC PROJECT na ebayi za veľmi dobrú cenu, tak som neváhal a objednal ho, mám ho nahodený a pár jázd už absolvoval, zvuk s db killerom je v pohode, neruší to počas jazdy, bez db killera už to je o niečo viac hlučnejšie a asi by mi to vadilo pri dlhších jazdách, akurát sa mi zdá, že sa spotreba trochu zvýšila, ale to ma vôbec netrápi :D Hlavné je, že to vyzerá krajšie, má to lepší zvuk a čo sa týka hmotnosti, tak nový je podstatne ľahší ako originál.

12/2022
Máme tu december, motorky odložené, vyčistené, zazimované, jazdenie skončilo v polovici novembra, za sezónu najazdených niečo cez 8000km, takže v zime, aby som sa náhodou nenudil, nastanú nejaké menšie modifikácie :D. Prvá modifikácia je už hotová, rozhodol som sa pre výmenu riadítok, chcel som ich o niečo nižšie a čierne, už sú nahodené, odtestované budú najskôr v jari, no uvidím potom, či mi to bude viac vyhovovať. Ďalšia vec bude výroba nosičov pre bočné tašky, samozrejme sa tie nosiče dajú kúpiť, ale ja si ich vyrobím podľa seba, keďže som si bočné tašky už kúpil, ale nie sú to tašky k držiakom, ktoré ponúkajú presne pre tento model. Takže sa už teším, že som si našiel nejakú prácu na zimu :D.
Začiatkom sezóny samozrejme plánujem aj výmenu oleja, a aj zmenu oleja na hustejší 20W-50.

5/2023
Tak máme tu ďalšiu sezónu, konečne. Táto zima trvala nejako dlho, ale bolo čo robiť. Ako som spomínal, vyrábal som nosiče pre bočné tašky, ktoré som chcel stihnúť vyrobiť pred cestou na Nippon retro, keďže už som sa tam chystal zájsť niekoľko rokov, len sa mi to doteraz najako nepodarilo, ale tohto roku, som si naplánoval, že tam určite zájdem síce nie na starej motorke, ale konečne sa to podarilo. Pred cestou sa samozrejme vymenil olej, filter, všetko som skontroloval, aby ma na tej 1200km ceste nič nezaskočilo. Držiaky bočných tašiek mali premiéru a ustáli to v pohode, aj na diaľnici pri daždi a 150km rýchlosti. Teraz ma čaká výmena reťazovej sady a hlavne výmena žiaroviek v smerovkách, keďže som sa dozvedel od druhých jazdcov, že mi smerovky nejako slabšie blikajú, nebudem meniť komplet smerovky, ale vymením tie klasické oranžové žiarovky za ledky a uvidím či sa to zlepší, samozrejme sa vymení aj prerušovač smeroviek pre led, odpory na každú smerovku nebudem dávať, jednoduchšie bude vymeniť ten prerušovač.
Túto sezónu najazdených zatiaľ cca 2500km, spotreba sa stále pohybuje okolo 6l

Samíc
Samíc napsal 09.07.22 v 17:09 10b.

Gratuluji k mašině, krásná a gratuluji k relativně dobrému ustání karambolu

Páčkalíny
Páčkalíny napsal 02.05.22 v 21:45 10b.

Tak tohle : !

Pedl
Pedl napsal 23.03.22 v 12:10 10b.

Pěkná

Gallia
Gallia napsal 23.03.22 v 05:52 10b.

Milan1963
Milan1963 napsal 17.03.22 v 14:26 10b.