Aprilia Tuono V4 1100/RR (2023)

Vlastník banadam
Vloženo 10.3.2024
Aktualizováno 10.3.2024

Při zoufalém hledání náhrady za FZ1 Fazer, kdy jsem chtěl stejnou koncepci sportovně (spíš víc sportovně) cestovní motorky, není moc z čeho vybírat.

Motorka koupena od zdejšího člena

Suzuki GSX-S1000GT: Tohle byl největší favorit, hlavně kvůli motoru, ale ta přední maska, to je prostě hnus :( Není to sexy motorka.
Kawasaki Ninja 1000SX: Nižší výkon proti mé předchozí FZ1 a nechtěl jsem jít výkonově dolů. Design ale top.
KTM 1290 Super Duke GT: Jen jsem o ní přemýšlel, odradila mě spolehlivost, výkonově mě zaujala ale nejvíc.
Yamaha MT-10: Testoval jsem ji před rokem u prodejce, vadily mně vibrace v nizkých otáčkách a měl jsem pocit že zase tak o moc líp nejede. Pak široký posez - bolely mě z ní kyčle
BMW R 1250 RS: Cena. Tak jsem ji zavrhl rovnou.

První dojmy - Nádhera. Motorka na živo vypadá 1000x líp než na fotkách. A když jdu k motorce, chci tam mít ten pocit, kdy si říkám "sakra, to je tak krásná motorka!!" Po rozjetí se - bože, ta V4, to je taková symfonie! A co teprve ten zátah! To není možný, že tohle je 4 válec!

Jak jsem se dostal k Tuonu V4? Úplnou haluzí a náhodou. Zavrhl jsem Ninju kvůli výkonu. Suzuki kvůli designu. KTM kvůli potenciálním problémům. BMW kvůli ceně. A tak jsem se už smířil s tím, že i když se mi moc nelíbil projev MT-10, kterou jsem už před rokem testoval v Yamaha Pemm Brno - a díky za to, tak jsem se začal smiřovat s tím že si koupím MT-10. Dokoupím komfortní sedlo (nebo nechám přešít, na Ali expresu koupím vyšší plexi, aby se na tom dalo jet i po dálnici).. A tak jsem na youtube zadal MT-10 test.. A vyskočilo na mě video tady od zdejších redaktorů, kde testovali MT-10 a Tuono V4. Nad Aprilií jsem vůbec, ale vůbec neuvažoval, protože prostě italská motorka... Video jsem pustil kvůli MT-10. Ale co čert nechtěl, to Tuono se mi zalíbilo. Hodně. Jakože, hodně! Měl jsem obavu z posezu, který vypadá sportovnější. Na MT-10 jsem si byl vlastně jistý jen tím posezem, jednak protože jsem na ní už jel, a v porovnání s Fazerem je víc vzpřímené. No, tak jsem po shlédnutí videa mrknul na inzeráty na Tuono V4 a tam stála ona. S nájezdem 1000 km, koupená před pár měsíci, v záruce, v krásných barvách.. Hned druhý den jsem volal majiteli a domluvil se, že se přijedu podívat. Ještě ten den jsem jel cca 70km a to se mi stalo osudným. Na první pohled jsem se zamiloval. Přesně ta emoce, kterou jsem tak strašně moc u výše zmíněných hledal. Chtěl jsem, aby byla sexy. Aby měla koule. Aby mě bavilo koukat na detaily, který ti zatracení Italové prostě umí. A že těch detailů tam je. To není japonec, tady se přesně hraje na ty emoce, který na mě mají vliv. A určitě nejsem jediný :D

Po okoukávání motorky, kdy jsem se vyloženě kochal, jsem na ni sedl a projel se. Jen za jeda, za dva, kdy mě nejvíc zajímal ten posez, ze kterého jsem měl největší strach. A ze zkušeností z MT-10 a jeho cross plane, měl jsem strach i z toho, že to bude vibrovat jak šílený. No, posez byl trochu pro mě nezvyklý, ale nebylo to v kategorii nesnesitelný. Nízké otáčky, otočení plynem.. a ejhle, ono to má chuť se velmi, velmi rychle rozmotat. :) No nic, otáčím to, vracím se asi po 3 minutách. Sesedám z toho, usměju se a říkám - beru to! BERU TO!

---

Přechod z řadového 4 válce jsem čekal, že V4 bude vibrovat, tak jak se všude píše, že je to ve spod jak kdyby rozbitý, neklidný.. Ale sakra, jeli jste někdo na FZ1 Fazerovi? Jasně, řadový 4 vál je samet a skvělá motorka - aspoň u mýho Fazeru byl (zase musím zatlačit slzu). Ale tohle, to je někde jinde. Je to prostě nová motorka, nabitá technologiemi, motor tahá z nízkých otáček, originál sedlo se zdá být velmi příjemné. Nic z obav z projevu motoru se nekonalo. Naopak. Dával o sobě vědět, že tam je. A že tam je s lehkostí, elegancí, co přitančí jak květinka, ani se nenaděješ, omámí tě svojí krásou a vůní... a přede nádherně.

Prvních cca 70 km jsem si užíval. Vyloženě užíval. Motorku jsem koupil s nájezdem cca 1000km, ještě nemá vyměněný olej, takže žádná divočina se nekonala. Ale jede to. A jede to hodně. Ochrana před větrem v porovnání s Fazerem je horší, ale přesto dobrá. Žádné turbulence do helmy. Je daleko víc obratnější, mrštnější, má tedy horší poloměr zatáčení než Fazer. Posez trošku víc sportovnější, ale opět - jen trošku víc sportovnější.

A zbytek, až se trochu sžijeme! Jen ať už začne sezóna, prosím :)

eddie80
eddie80 napsal 31.03.24 v 18:04 10b.

To je moc krásnej Tuňák! ty červený kola

jardusking
jardusking napsal 15.03.24 v 10:51 10b.

Tuono je samet... a jak to rozmotáš nad 9K, tak to ještě zjemní a zatáhne ještě víc. Krásně lineární průběh výkonu motoru, takže ta motorka je vlastně děsně hodná. Vibrace nulové... to japonci poslední dobou u 4-válů mají nepříjemné vibrace.
U tohoto motoru jen pár věcí:
- nepodtáčej... ideál nechodit pod 4K
- měň olej raději častěji, max. 5K
- hlídej teplotu chladící kapaliny, abys nepřekročil ideálně 105 stupňů...

Co ti bude odměnou? Že bude ten motor nesmrtelnej... Je to už 14 let cizelovanej motor a dnes velmi splehlivý, ale prostě vychází ze superbiku a musíš se tak k němu i chovat... nechat prohřát, a pak plnej! Od toho sis tyhle koně kupoval, ne?

Tak ať slouží. Já už jezdím Tuono 3-tí rok a ta motorka je fakt hodná a naučí...

Dzanek13
Dzanek13 napsal 15.03.24 v 07:17 10b.

Skoro mi ukápla slza Letos budu mít druhý rok MT09 a už koukám co by mohlo být příští rok. Na veletrhu jsem si sedl na spoustu motorek, ale jasný favorit je tento tuňák. Přirozený nástupce MT10 ani Tracer 9 mě tolik nezaujali a hlavně jsem neměl úplně dobrý pocit s posezu. Užívej si tento nádherný stroj, je to sen

Kaabo
Kaabo napsal 15.03.24 v 00:29 10b.

Topovka

Krkinen
Krkinen napsal 14.03.24 v 16:05 10b.

Skvělý výběr užívej