BMW S 1000 XR (2023)

Vlastník Damsteel
Vloženo 12.11.2023
Aktualizováno 12.11.2023

Supersport s ktorym sa da cestovat = dokonalost!

Motorka koupena od Tech Moto Bratislava

První dojmy - Motorka je to fantasticka. Motor ma nadherny zvuk sania, neutralny priebeh vykonu. Skvele ale naozaj skvele brzdy, sedacka vo mne ale vytvarala rozpaky.

Motorku bych doporučil pro - Vyjazdeny SS jazdci so zaujmom vidiet svet spoza plexi.

Doplňky na motorce - Do vybavy som pridal M billet packet (nadherne nastavitelne stupacky a packy) - vyrazna ergonomicka zmena standartnych stupaciek
Demontoval som blastre na riaditkach
Samozrejme kovane kolesa

Chcem vzdy 4valec a objem 1000+. XR pretoze realne nema konkurenciu. XR pretoze je krasna, hranata a ma perfektnu vybavu. XR pretoze ju nevidis na kazdom a rohu a ponuka dva plnohodnotne svety.

Motorku rad tlacim na jej limit. Bavi ma hladat kde vlastne limity su a ako sa s nimi popasovat. XR prinasa velmi prijemnu dynamiku do sveta cestovania. Jej motor je cisty klasicky radovy stvorvalec, tak ako ho vymysleli v starej skole. A kedze je to pre mna stale recept na dokonalost - vyhovoval mi. 165koni dokazalo vycarit usmev na tvari v podstate vzdy. Motorku som vyuzival na vsetko - cesta do prace, cesta do obchodu, vencenie sa na domacom kopci, cestovanie na dovolenku. XR nema problem byt kultivovany kazdodenny pomocnik, spickovy hrebec na naozaj rychle presuny, alebo prefackat par SS na okruhu. A prave to ju robi dokonalym dvojchodovym menu. V podstate nic nerobi napolovicu. Ked chces byt rychly tu mas, ked chces ist daleko tu mas, ideme do mesta? Podme necukam, nehryziem, netlacim - cakam co odo mna chces. Vela ludi si povie, ze V2, V4 alebo trojvalec je to co im chybalo. Ale kazde vybocenie, nesie so sebou urcite percento kompromisu. Ano aj radovy stvorvalec ma svoje kompromisy - chyba faktor X. Ale na motorke tohto typu nan narazite naozaj zriedkavo. Ochotne s Vami bude chodit 60na 5-6prevodovom stupni, nevyda rusivy zvuk (mimo original traktoroidneho prejavu BMW). A to ju robi jednou z najrealnejsie vyuzitelnych motoriek, pre vyjazdenych jazdcov vobec. Sedite vzpriamene, vietor netlaci nikam kde by nemal. Otocenim plynu postupne dostavate co ste chceli a zaroven navyse prichadza nadherna zvukova kulisa sania. To je jej faktor X - dravy zvuk sania. Mierne vybracie pri 7000 prejdu Vasim telom a zacina sa to co ju robi vynimocnou. Tocivy moment vymeni za maximalny vykon a vy nechapete ako taka ,,kopa’’ motorky spomaluje cas. Motor ide do otacok okamzite a kazde deci benzinu je bez vahania prijate a premenene na radost. Sedim v pohode vyveseny ako Maugli v zacviku, pred sebou tlacim borca na GSXR s kolenom na zemi a cakam, kedy konecne prida, lebo moja XR je hladna po dalsom skalpe. Gsxro v technickej pasazi vybavene v priebehu par sekund a ona? Hladna caka, kto bude dalsi. Dynamicka jazda na XR vyzaduje par detailov - spravne obutie, vypnuta trakcia a ocelove vajcia. Ked sa tieto podmienky dodrzia - konkurentov rapidne ubuda. Podvozok je vynikajuci a povahu motorky meni podla tej vasej. Rezim komfort poskytuje prijmne prejazdy europou bez problemou aj vo dvojici. Predsa len, je to vyrobca najlepsich cestovnych motoriek na svete. Dynamicke nastavenie by v mojich ociach mohlo byt este o kusok presnejsie, tuhsie a menej meniace sa (ono totiz semi aktiv neustale vyhodnocuje styl jazdy a moze sa stat, ze rovnaka zakruta aj rychlost, ale ina stopa, ci naklon a podvozok je jednoducho nastaveny inak). Prave na toto som si zvykal spolu so sedadlom najviac. Sedadlo je hlboko vykrojene a na 100%, si tuto motorku zhruba tretina zaujemcov prave koli nemu nekupi. Je hlboke, serblove a prilis obmedzuje pohyb na motorke. Spolu s jeho tuhostou vytvara na zaciatok nekomfortny pocit. Motorku som bral novu - zabehovych 1000km som siel do chorvatska a naozaj som po prvych 400km myslel, ze to tam jednoducho necham a volam uber. Sli sme dvaja a o to viac ma sedadlo XR nicilo. Dokoncil som prvu etapu, zhruba 550km prvy den a naozaj som sa bal co bude na druhy den - plan 300km. Paradoxne moj zadok si do rana asi zvykol. Bolo to posledny krat, kedy ma z XR bolel zadok. Predsudky odisli a moj bolavy face sa opat zmenil na usmiatu spokojnu tvar.

Jazda po dobre znamych trasach trva rovnako ,,kratko’’, ale zda sa kratsia. Komfort a posed berie menej energie, stale pritomna dynamika setri cas a tak je to v podstate to iste ako na SS - len sa to da vydrzat. 200km trasa na kavu k mame je zrazu regionalny presun. A o tom to je.

Pridam nejake ,,technicke’’ udaje

Podvozok si nastavuje damping vpredu a vzadu + predpatie vzadu. (Predne predpatie sa da doladit manualne a zadne este kusok tiez).

Jazdne rezimy vyrazne vplyvaju na prejav a odozvu plynovej rukovate a tiez na kontrolu trakcie ci zdvihanie predneho kolesa.
Rezim Rain je najbezpecnejsi a neponuka plny vykon motora, no bezpecnost jazdy v mokrych podmienkach je na nezaplatenie.
Rezim Road je stale mimoriadne bezpecny (trakcna kontrola + anitlift), ale s plnym vykonom - aj ked menej okamzitou odozvou na plyn.
Rezim Dynamic ponuka svizne zvezenie pre jazdcov, ktori sa ,,neradi hybu’’. Okamzita odozva na plyn, tuhe nastavenie podvozku a mensia kontrola trakcie ponuknu plnokrvny sportovy zazitok.
Rezim Dynamic Pro, je ale to prave orechove. Plne konfigurovatelny rezim s moznostou vypnutia kontroly trakcie, antiliftu ci ABS vzadu, vrati tento plne elektronicky kontrolovany stroj do doby ,,analogu’’. Co na plyne to na kolese. Dovolim si povedat, ze tu funguje najlepsie. Trakciu ma na starosti len zadna guma a tvoje zapastie. Pocit cistoty a ovladania je spat a to vitam vsetkymi 10timi. V takto nastavenom rezime sme spat, kde motorku ovlada jazdec a opat paradoxne, ale tu mi vzdy chutila najviac.

Aby som vysvetlil komu je tento stroj urceny. Si jazdec SS ale 350ty krat na tom istom kopci, ta proste prestalo bavit. Pocuvas ody na moto vylety, ale nechces motorku, ktora by ti vzala pocit slobody a odreagovania. Dva krat za rok zbehnes na ring, ale uz nechces koli tomu trpiet celu sezonu na ss. Presne o tom je XR - jazdci superstortov idu do sveta!

Vedia co chcu a dostali to! Vykon podvozok brzdy parktickost dizajn. Ak sa rad kochas, ak si nikdy nebol na ringu, ak mavas hemeroidy, ak sa bojis pokuty, ak si zacal minuly rok - tato motorka nie je pre teba.

XR je presna ako skalpel - fungovanie, no hlavne urcenie. Len velmi male percento jazdcov je profilovanych ako som spominal vyssie. A to je dalsia vec, vdaka ktorej je XR vynimocna. Ak hladas stroj, ktory pri tebe bude za kazdych okolnosti a zaroven vyzadujes vela - je tu XR.

Hříbek
Hříbek napsal 19.11.23 v 18:46 10b.

Pěkná recenze a super fotky, pěkně ji dáváš za uši?

Nalge
Nalge napsal 13.11.23 v 13:19 10b.

Parádna mašina.
Len z formy, ako je to napísané, neviem vlastne určiť, či je to recenzia majiteľa alebo PR článok.