Kawasaki ZX-12R Ninja (2002)

Vlastník lenkochal
Vloženo 23.8.2023
Aktualizováno 14.10.2023

Výkon nechýba, posed pohodlný, ochrana pred vetrom dobrá.

Suzuki GSX-R 1100: verzia W 1995 vodnika si raz určite kúpim ako mokrý sen z mladosti
Suzuki GSF 1200 Bandit: jedného už mám
Suzuki GSX 1100 F: Tie dve čo som mal možnoť pozrieť boli už hodne za zenitom a ostatné boli ďaleko.

První dojmy - Až prekvapivo pohodlná jazdná pozícia. Motor sa len málo zaujíma o práve zaradený kvalt, ak taháš, ťahá, ak nie, tak pomerne dosť brzdí, asi teda nie ako dvojvalec, ale o dosť viac než môj Bandit. Tiež som na testovaciu jazdu nesprávne zvolil helmu.

Motorku bych doporučil pro - Ked sa chceš cítiť ako superšporťák, no proporcie a ohybnosť kĺbov máš skrôr čopristické.

Doplňky na motorce - -laďák Scorpion, ale s homotlmivkou
-inak o ničom neviem, ale už teraz viem, že tam asi dám indikátor kvaltu, ten tam za mňa dosť chýba a ak by sme si s moto sadli časom viac, asi by som zainvestoval aj do tlmiča riadenia, ktoré sa mi zdá oproti bandaske o poznanie nepokojnejšie a možno padáky.

23.08.2023
Mám Bandita 1200 a som s ním spokojný, na to moje m.danie je to 100% dostačujúca motorka. Už nejaký čas som však špekuloval prikúpiť mu nejakého kamaráta, keďže sa v motorke okrem jazdenia rád aj povŕtam a nie vždy stihnem dorobiť čo treba a tak sa mi nezriedka stáva, že by sa trebalo ísť voziť, ale moto je práve rozvŕtané :)

Cvíľu som bol odhodlaný kúpiť druhého Bandita, bol som aj zo dva obzrieť, ale nedopadlo to, Gen1 N v peknom stave je už málo a zas za každú cenu som ho mať nemusel. Nakoniec som túto cestu zavrhol s tým, že mať dve rovnaké moto by bolo úchylné. Potom som začal obzerat GSX1100F, ale tie čo som mal možnosť navštívíť boli na môj vkus už trochu moc "vybydlené" a ostatné moc ďaleko. Myslel som si ešte na staré 11 gixero vodníka, ale to skôr len tak platonicky, obzrieť som nakoniec žiadne nebol.

No a tak šiel čas a ja som špekuloval a špekuloval, až to jedného dňa maželku nasralo a zavelila aby som na ten bazoš prestal čumieť a niečo si už kurva konečne kúpil. Ja na to, že ked inak nedá, tak dobre. Vyhádzal som z dodávky sedačky a šiel na druhý koniec Prahy obzrieť tento čierny zázrak, na ktorý som natrafil viac menej náhodou v ten deň ráno... podľa inzerátu to vyzeralo, že je po nejakom tom servise a ready na sezónu.

Dorazil som a všetko išlo ako po masle, predávajúci pôsobil solídne a stav viac menej odpovedal. Moto štartovalo studené i teplé, nedymilo, ani v otáčkach, olej priezračný, svetlá svietili, brzdy brzdili, budíky budíkovali, kotúče nové. Dal som teda na stôl prachy, navliekol sa a šiel to povoziť. Až do tej cvhvíle som si bol ešte stále istý, že najneskôr na tretej križovatke dostanem z toho posedu kŕč a s hanbou to pánovi zase vrátim. No nestalo sa, posed je predklonený, to áno, ale nohy sú (aj podľa motoergo) dokonca ešte o stupeň rovnejšie než na Bandite. No a motorka fungovala proste tak ako mala, zrýchľovala, brzdila, zatáčala, kvalty tam padali samé, nahor aj nadol (6 kúskov, pre mňa trochu nezvyk), išla rovno a nevibrovala, nebolo čo vytknúť. Aby som len nechválil, moto už má isto čosi za sebou. 40k ak budeme veriť tachometru, čo môžeme, aj nemusíme, lebo na zem sa moto určite už podívalo a možno aj viac než raz. Kapoty rozhodne majú nejaké nedostatky, ale na svoj vek povedal by som stále znesiteľné a nič čo by bránilo prevádzke. Celkovo moto rozhodne budilo dojem, že tak ako je dokáže niečo najazdit bez výranejšej investície a že by sa s tým dala dôstojne dojazdiť sezóna. Vlastne jediný negatívny moment celej testovacej jazdy bola moja vyklápačka Scorpion, ktorá pri danom posede neumožňovala výhľad dostatočne ďaleko do predu. To ale určite nebola chyba Ninje.

Tak sme to s pánom rovno na úrade prehlásili, naložili do vozu a Bandit má v garáži novú kamarátku.

Usínal som s hlodavým pocitom, že také jednoduché to predsa byť nemôže, že to bude určite len prvotné nadšenie. Druhý deň po 200 km zatial nadšenie stále trvá a je umocnené tým, že na Ninji prekvapivo dobre zafungovala moja integrálka XRC, ktora na Bandite proste pri 80+ hučala a bola pre to hned po kúpe degradovaná na helmu skútrovú. Tak dnes bola zase povýšená, nakoľko plexi Ninje ten hluk odstraňuje a priezor ma strop oproti vyklápačke dostatočne vysoko, aby človek videl pred seba.

Pokial ide o samotnú Ninju, tak jednak som hovno pilot a tiež neočakávam že na 20 ročnej motorke objavím niečo na čo nikto iný zatial neprisiel, tak len pár subjektivnych pocitov.

Posed - vzhľadom k druhu motorky asi to najkomfortnejšie, čo sa dá zohnať.

Manipulácia na mieste - no nepovodíš si to veru ako Bandita, aj keď sú podobne ťažké, tu máš proste inú výšku a šírku riadítok vzhľadom k zvyšku tej masy.

Podvozok a brzdy ... ja ako pilot nedostávam na limity ani Bandita, o ktorom všade čítam, že sa vraj vlní aj po rovine, takže pre mňa tu všetky vlastnosti rozhodne dostačujúce.

Jazda Motorka rada ide rovno a rýchlo, naklopí sa síce až prekvapivo ochotne, ale o čo ochotnejšie sa naklopí o to viac sa potom nechá prehovárať aby naklonená zostala. Pomalá, až predpisová, jazda motorke podľa mňa vyslovene nevadí, ale pravda je, že to bájne pohodlie začína "fungovat" až od cca 80kmh, kedy vetrom začína miznúť váha na rukách. Jazda krokom a manévre v nízkej rýchlosti stroju moc nevyhovujú (prekvapivo :) ) na ranné preplietanie sa kolónou do Prahy to nie je práve najvhodnejší skúter. Jazdit rýchlo motorka určite dokáže, ale ja nie som vhodný arbiter tejto vlastnosti, nakoľko jazdím naozaj takmer predpisovo... "A na čo si si potom ty kkt kupoval 12Ninu?" ...kričí teraz v duchu vačšina čitateľov :) No zháňal som moto a táto bola práve na predaj. Bol to impulzívny nákup priznávam, ak sa to ukáže ako blbosť, tak ju zas predám a budem o skúsenosť bohatší.

Motor ťahá, ťahá, ťahá... a ťahá. v Obci sa dá ísť na trojku úpne potichu s tým že v pomalejších pasážach sa bude malinko trápiť ale utiahne to. Ak si dáš dvojku, dostaví sa hluk a akýsi "skúter/automat-efekt" kedy je možné motorku kompletne ovládať len zápastím prakticky v celom spektre potrebných rýchlostí a to vrátane brzdenia. Motor je pre mňa samozrejme uplný overkill, ten sa nadychuje až od nejakých 7k, ale ja sa tam podívam skôr sviatočne.

Design Design je specificky, na svoju dobu az trochu kozmicky (široké sanie pod svetlom, deflektor na blatniku, kridielka,...) ale dnes v porovnani s modernými transformermi ho niekto môze však ozančit aj za usadlý. Motorka mňa osobne dostala hlavne dvojicou dvojitých žiaroviek v predu to je fičura ktorú ja proste milujem, neznášam jednooké motorky, kde z dvoch svetlometov umiestnených vedľa seba svieti len jeden.

Ostatné Pri prechode cez obrubník domov do dvora musím z moto zoskočiť, aby som nedrel bruchom to som u bandita nemusel, svetlá výška je podľa očakávania menšia. Úložný priestor je nejkaý pod sedlom spolujazdca, čo mi pripomína, že k moto nebolo žiadne náradie,... nemá niekto na predaj? Až ho zoženiem tak hádam že priestor aj s lekárničkou tak akurát zaplní. Nádrž je falošná, takže tankvaky len s návlekom alebo držákom na nádrž, núdzovo som to zatial riešil motobatohom, ale do budúcna asi obstarám niečo na zadné sedlo aspoň na peňaženku.

JA-NE
JA-NE napsal 28.08.23 v 15:43 10b.

je to šupa. bacha, vypína mozog.

atilla3778
atilla3778 napsal 27.08.23 v 11:15 10b.

Je to legenda

kain80
kain80 napsal 26.08.23 v 08:52 10b.

AdamPolsko
AdamPolsko napsal 25.08.23 v 21:30 10b.

Piękny motocykl

Kali88
Kali88 napsal 24.08.23 v 19:38 10b.

Konečně další 12ka tady