Honda Forza 300 (2018)

Vlastník momo71sk
Vloženo 8.4.2023
Aktualizováno 9.4.2024

Moja motorka je skúter. Volá sa Honda Forza. Mám ju úprimne rád. Má malý motor a malé kolieska. Teším sa z nej ako malý chlapec.

Honda X-ADV: Som posadnutý touto SUV motorkou. Na druhej strane, ten istý motor s tým istým DCT, ktorý je v XADV je možné kúpiť za 2/3 ceny v NC750X...
Honda Integra: Integra je vlastne motorka NC750DCT v kabáte skútra, zaujímavá, prišla mi dosť korpulentná do mesta.
Yamaha TMAX: Skúšal som Yamahu Tmaxa 530. Zaujal ma ten Tmax. Tu by to bolo ťažké rozhodovanie.
Honda NC 750X: Áno, aj...neviem. Keď tak, chcel by som ju novú/zánovnú v plnej výbave, ale akosi ma začali priťahovať skútre...

První dojmy - Na prvý dojem sa mi veľmi dizajnovo páči. Aj farba. Skúter mi padol do ruky až na sedačku. Tá nebola zlá, ale pre mňa blízko k riadidlám. Skúter mi ako celok prišiel na prvý pohľad dosť mohutný, spredu a zozadu takmer ako dospelá motorka.

Motorku bych doporučil pro - Pre každého kto chce prejsť mestskými dennodennými zápchami ako nôž mäkkým maslom, odstrániť problém parkovania, chce sa voziť na jednej stope, mnohokrát aj v doteraz nemysliteľnom počasí, prípadne celoročne, vybehnúť si mimo mesta na výlet, alebo aj na motodovolenku, pri polovičnej spotrebe, tretinových nákladoch na údržbu oproti motorke a ešte sa pritom zabávať a nemusieť byť pritom zaťažený egom motorkára. Jednoducho len jazdiť a tešiť sa z toho pohybu v jednej stope. Motorka to nie je. Je to skúter. Ale to je tiež veľmi výživné.

Doplňky na motorce - Ladený výfuk Arrow s db killerom a nejakou sondou s káblikmi.
Gélové sedlo.
Držiak na navidáciu na navigáciu Garmin ZumoXT.
Vyhrievané rukoväte Oxford.
Vyššie plexi Puig 1295W.

Po predaji predošlej motorky CRF1000 DCT som chcel niečo iné, ale rozpočet bol niečo v limite do tých 5000€ a s čo najlepším pomerom cena/radosť/úžitok/náklady/kvalita/najmenej km/najmladší ročník. .

Podmienka bola celosezónna, a vlastne aj celoročná dennodenná doprava do práce v meste, motovýlety krátke aj dlhé a prípadne aj veľká motodovolenka.

Čo vybrať? Motorku? Skúter? Manuál? Automat? Variátor? Dvojspojku DCT?

Novú? Zánovnú? Alebo starú vypelichanú vranu, najmenej tých1000cm3, nech to má ťah?

Vyriešila to Honda Forza NSS300, ročník 2018, 3500km, 4 750,-€

Nie je to motorka, je to skúter.
Hm..., budem ako oni, skútristi, bzučiaci hmyz na ceste. No pekne!

Na skútri sa mi páči:

Akcelerácia a ovládateľnosť. Netreba radiť rýchlosti
Po stlační štartéru, pustení ľavej brzdy sa prvé otočenie plynovej rukoväte rovná 10m, 30m, 50m, 70m, 100m...od miesta štartu v 3-4 sekundách. Okamžite som preč. Úžasné. V meste nemáš súpera. Mimo mesta, autá idúce tachometrovou 100kmh, predbehneš bez nejakého zaváhania. Na diaľnici aj keď Ti je to dosť divné, ideš v ľavom pruhu a držíš sa áut idúcich tachometrovou 130-140kmh bez nejakého problému. Čuduješ sa tomu, ale je to tak. A škeríš sa v prilbe ako pako. Nad 150 tachometrových km/h to už nejde. A tiež do toho kecá protivietor. .. Tých 18,5kW/27,2Nm na 182kg + 110kg mojich=292kg dáva matematicky úsmevné hodnoty, ale prakticky to ide pocitovo akože fakt dobre, vzhľadom na ten motorček k krovinorezu.

Jazda v meste.
Úspora 66% času z dopravy mestom.
Tak toto je ťažká droga.

Ovládateľnosť.
182kg natankovaný, s ťažiskom niekde 30cm nad zemou. Pocitovo mi príde na 130kg. Až mi to vadí, ako je pocitovo ľahký. Čo k tomu povedať? Manipulácia na mieste - hravá. Veľkú motorku by som z 10-tich x krát, asi 8x nevyťahoval vôbec z garáže. Skúter vždy.

Praktičnosť
Odkladací priestor pod sedlom - neuveriteľné (!)
Odkladací kastlík vľavo s nabíjaním. Zmestí sa tam 1,5l fľaška.
Odkladací kastlík + priestor pod sedačkou + taška medzi kolená + zadný kufor majú spolu asi toľko miesta ako bežná motorka s bežnými dvomi bočnými kuframi jedným vrchným kufrom. Nepotrebuješ bočné kufre. Nerozširuje to motorku. (!) A stále je ten priestor s Tebou. Idem naľahko do roboty, ale stále si vozím v skútri komplet motovýbavu.

Ochrana proti počasiu
Hodnotím to oproti motorke asi tak, že na skútri fučí asi o 70% menej. Jazdil som na ňom od augusta doteraz celú zimu, aj v +5C, aj v strašnom studenom vetre, pocitovo -15C naobliekaný ako kozmonaut. Všetky vrstvy. Dve kukly. Ak je nad cca. +5C automaticky idem do roboty skútrom. Na motorke v takom počasí? Ani pomyslieť. Jazdím v počasí, ktoré bolo na motorke nemysliteľné.

Tri pozície na sedenie
1. nohy vpredu na šopráka
2. nohy dole na wcko
3. nohy vzadu na superšport.

Náklady na prevádzku.
Spotreba je: 3,3-5,3 l/100km. Najazdil som zatiaľ 3000km, väčšinou v meste, ale boli výlety aj nad 300km.
Cena ND a servisu.

Iné dobroty
Elektricky nastaviteľné predné plexi.
Bezkľúčové ovládanie celého stroja.
Zadný kufor s bezkľúčovým otváraním.
Trakčná kontrola (..nóóó... táto mi už zachránila v meste držku...)
Dizajn. Tvar celého stroja, svetlá, prelisy karosérie, spätné zrkadlá-tykadlá. Proste všetko.
Farba. Neviem k akému ovociu ju prirovnám, opýtam sa mojej ženy, je to pre mňa krásna modrá. (tuším spomínala slivku...)
LED svietenie, svetlá, asi aj smerovky. Parádne svieti svetlo. Stále jemne svietia aj predné smerovky.
Podsvietenie otočného prepínača.
Zamykanie predného kolesa na obe strany. Toto je veľmi šikovná vychytávka. Zamykám s riadidlami vytočenými vpravo.

Zvuk.
Je tam laďák Arrow. Ten rapoce ako naštvaný krovinorez, hahahaha , ale páči sa mi to. No, keď vyberiem dbkiller je to strašný randál. Autá mi uhýbajú a potom zistia, že to bol skúter a nie motorka a sú z toho naštvané a rozladené. Dal som ho naspäť ten dbkiller, nezvládal som to bez neho psychicky.

Nemá reťaz a špicové kolesá
Už žiadne scottoilery. Spreje. Čistiace kefy. Čistenie špicov kolies! Bŕŕŕ.

Bezdušové pneumatiky.
Zalepím knôtom.

Faktor zábavy
Upozornenie! Nasledovný text je vysoko toxický pre pravoverných motorkárov.

Milujem jazdu na mojom skútri.
Milujem hlavne to, že môžem vytáčať motor od 0 do 9000 červeného pásma otáčkomeru.
Miliónkrát denne.
Že ho môžem žmýchať a žmýchať (rozumej ždímať a ždímať) a on bzučí a bzučí. A ide a ide.
Kuknem na tacho, že reku spomalím, že to preháňam a zistím že si to valím si to strašnou tachometrovou 115-stkou...

Na skútri sa mi nepáči
Brzdy sú slabé. Brzdia. Ale sú slabé.
Nedá sa brzdiť motorom podradením.
Budem si protirečiť, ale určitým spôsobom sa mi nepáči niekedy tá prílišná ľahkosť jazdy a zatáčania.
Nepáči sa mi to, že skúter má človek tendenciu podceňovať, kvôli jeho extrémnej ovládateľnosti, treba sa dosť krotiť.
Spätné zrkadlá-tykadlá. Dizajnovo super, funkčne ťažká katastrofa. Nič nevidíš, kýveš sa zboka nabok aby si niečo videl, lokte sťahuješ. Je to na nervy.
Malé kolesá. Treba dávať o dosť väčší pozor na jamy. ;

Zhrnutie
Skútrovanie sa stalo pre mňa závislosť. Alebo je to úchylka? Čím to je? Určite mi preplo. Asi som v prechode. Podľa mňa je to diagnóza...

---
Aktualizácia po 10 000km/1 roku:

Pri 8000km výmena pneumatík za tie isté Pirelli Diablo Scooter.
Držia dobre, v lete v zime, za sucha, za mokra.
Výmena plexi za Puig 1295W. Super plexi, konečne ticho v prilbe, mal som ho kúpiť pre rokom.

Páči sa mi:

Elektricky posuvné plexi.
V letnej horúčave v meste ho spúšťam dolu, pekne človeka ochladzuje vzduch.
Akonáhle fúka vietor, alebo sa ochladí, resp. ráno do práce plexi bźźź ide hore. Prakticky ide hore-dolu aj podľa toho ako som práve na skútri oblečený.
Keď prší spustím ho tak, by mi prúd vzduchu ofukoval presne plexi na prilbe, krásne vidím v daždi (!) Superácke (!).
Keď chcem trochu športovať, spustím ho dolu, nakloním sa dopredu, prilba sa vtedy nedotýka plexi, nohy dozadu a som na motorke.
Dolu ide aj pri prepletaní sa kolón s autami v meste. Pri skutočnom boji s autami v meskej doprave, lebo keď ide do tuhého, skutočný streetfighter je skútrista.
V garaži ho spustím aby zbytočne netrčalo, nezavadzalo.
No.
Bez tohto už skúter/motorku nechcem. Keď to nemáš, nechýba Ti to, ale keď si na to zvykneš, už bez toho nechceš byť.

Je to prkotina, ale páči sa mi zamykanie na obe strany, mávam zamknuté doprava, a tým mám otvorený prístup k strojovni.

Bezkľúčové ovládanie a bezkľúčový kufor. 100x denne idem do kufra. Nevyťahujem žiaden kľúčik zo spínačky.
Ako som povedal.

Trakčná kontrola. Užitočná vec.
Refrén: Bez tohto už skúter/motorku nechcem. Keď to...atď.

Výborne svieti v noci a vďaka podsvietený smerovkám a prednému svetlu si veľmi dobre viditeľný a neprehliadnuteľný.

Spotrebu vlastne ani nejak neriešim, asi tak celkovo 3,6l.

Pre mňa má skúter neuveriteľný faktor zábavy a úžitku v jednom.
Nezažil som to takto plnotučne pri motorke.
Dennodenne, celý rok, bez ohľadu na počasie, či fučí, alebo zmoknem, sa na tom prskolete vozím a je mi málo.

A stačí mi aj ten malý motorček, ktorý môžem nonstop žmýchať/ždímať.
Asi preto, že ja ťahám s ním a nie on so mnou.

Nepáči sa mi:

Originálne plexi. (Pri mojej výške 182cm.)Vyskúšal som deflektor, ale ten strašne kymácal v hornej polohe s plexi. Elegantne to vyriešil ten Puig1295W.

Tie dopredu vysunuté späťáky sú napikču.
Ale už menej napikču.

Prijal by som aj druhý predný kotúč.

Ešte by sa hodila ručná brzda.

A priplatil by som si aj za tempomat.

A čo ďalej?

Áno, smeruje to asi k nejakému maxiskútru.
Tmax530/560, AK550, C650GT/Sport, Forza750, XADV750...
Někdy příště.

Som postihnutý skútrovaním.
To sa už nedá vyliečiť.
To je diagnóza.
Prakticky som prestal jazdiť autom.
Nechápem to.

Je to v pikči priatelia.

:-/

---
Aktualizácia po 17000 km/2 roky

Výmena pneu za Michelin City Grip2.
Sú vynikajúce.
Trochu plavnejšie ako Pirelli, ale neustále prilepené k ceste (!).
A nielen v daždi sú božské.

Ako ďalej?
Skúter je droga. Celoročná droga. Nevzdám sa jej. Nie je o čom.
Moja manželka predala svoje Piaggio Beverly 350 a kúpila si Hondu Forzu 350...

Ale.

Viem si veľmi jasne, živo predstaviť k týmto dvom skútrom pridať dve nové motorky:

Veľká motorka ma neláka, nerobí mi už emócie ako kedysi, a práve malé motory v 400-500cm3 v dvojvalci, ktoré žmýchaš Ty, nie oni Teba.

Napríklad: CF MOTO 450 MT a CF MOTO 450NK...

momo71sk
momo71sk napsal 13.04.23 v 20:25

Ďakujem. .. dostávaš ma do rozpakov... ...

ErikVonNitra
ErikVonNitra napsal 13.04.23 v 19:19 10b.

Veľmi sa mi páči, ako si to užívaš.

Vasko969
Vasko969 napsal 13.04.23 v 09:54 10b.

Super recenzia. Fakt si ma presvedčil o všetkých výhodách skútra a začínam o ňom vážne uvažovať.

Kama_0075
Kama_0075 napsal 12.04.23 v 22:56 10b.

Krásně popsané, skůtříky jsou bomba, měl jsem Piaggio Beverly 250 a paráda... Už zase začínám pokukovat po něčem na doplnění flotily...

StaNov
StaNov napsal 12.04.23 v 20:23 9b.

Mám podobný přechod z motorky na Forzu 350