Royal Enfield Himalayan (2018)

Vlastník Spekoun7
Vloženo 1.1.2023
Aktualizováno 2.1.2023

Komentáře a hodnocení profilu
Nalezeno 12 záznamů

Spekoun7
Spekoun7 napsal 03.03.23 v 09:12

Pali3x, Targus

Výměnu oleje po 5tis. km nerozporuju a nemám s tím problém. Jak píšete, je to něco, co udělám doma sám za krátký čas a relativně za pár korun. Psal jsem, že intervaly pro pravidelný servis jsou celkově kratší než u jiných motorek. Seřízení ventilů 5 tis. km není mnoho a to už doma neudělám. S mým nájezdem to znamenalo se 3x ročně objednat do servisu a to je trochu pruda, protože je potřeba se objednávat pár týdnů s předstihem a taky už to nějaký kačky stojí. Stejně tak výrobcem předepsaný servis vidlice po 15 tis. km je v tu chvíli něco co jsem řešil 1x za sezónu. Chtěl jsem říct, že pokud má někdo vyšší nájezdy a dodržuje intervaly předepsané výrobcem, tak musí u téhle mašiny počítat s častějším servisem. Jak píše Pali3x, je to koníček a ten bude vždycky stát peníze, tak to je. Teď mám Hondu a pokud se nic nepokazí, tak si 2x ročně udělám doma olej a to bude výměna v kratším a "bezpečnějším" intervalu než doporučuje výrobce, když bude potřeba vyměním doma destičky no a do servisu na seřízení ventilů a další větší úkony co doma nezvádnu pojedu 1x za 2 roky. To je docela rozdíl. Není to jediný parametr podle kterého si budu vybírat motorku, ale přijde mi fér se o tom zmínit, aby s tím případný zájemce o tenhle stroj mohl kalkulovat.

pali3x
pali3x napsal 03.03.23 v 08:34

Targus - mením olej v aute 1x ročne = po cca 10 000 km. Interval mám 20 tis. - možno keby som najazdil ročne viac, tak sa k tomu priblížim. Ale môj interval + japonský atmosferický 2 liter = predpokladaná vysoká spoľahlivosť a životnosť. Síce si servis na aute nerobím sám (na rozdiel od motorky = základné veci), ale tých pár peňazí ma už nezruinuje . Na druhej strane motorka je niečo ako koníček aj čo sa starostlivosti týka.
U motorky:
Pri mojom súčasnom malom nájazde (viacmenej som po rokoch stále začiatočník + ešte nedospelé deti) by mi kľudne stačil interval 5 000 km... Ale tak nejako to vyzerá na papieri horšie ako 10 000 km . To bude asi naozaj iba "psychologicko - vizuálna vec" - veď výmena oleja na motorke trvá pár minút a stojí pár drobných .

Targus
Targus napsal 08.01.23 v 21:26

Pali3x, Spekoun7

10 000 km na výměnu oleje není zas tak málo, já tyto km jezdím na všech osobácích, co máme doma. Levný olej a častější výměny, pokud to nemá odstředivku. Ale takový osobák jsem ještě nepotkal. Motor při takových intervalech slouží do roztrhání těla.

Záleží na tom, jestli to má olejový filtr a přístup k němu. Výměnu na osobáku dělám za 20 minut i se vzducháčem...

Targus
Targus napsal 08.01.23 v 21:19 10b.

Za recenzi jasných 10, akorát jsi mohl přitlačit něco málo na fotečky.

K těm ventilům asi tolik - po první pětce bych se mrknul, o kolik se zaklepaly, a podle toho bych se zařídil. Asi bych to seřizování v poho natáhl na deset.

Ložiska řízení - řekl bych, že špatně zvolený utahovací moment. Buď moc, anebo málo.
Ale při druhém odchodu do věčných lovišť bych asi popřemýšlel, kde je chyba, eventuálně volil jiný typ ložiska, např místo kuliček válečky nebo kuželíky, které mají mnohem větší únosnost.
Blinkry nevím, musel bych vidět. Už jsem pár praskajících blinkrů řešil, ale takto od pasu těžko...

Přeju ti, ať se ti další výběr podaří aspoň o něco lépe...

hansdorf
hansdorf napsal 08.01.23 v 18:21 10b.

Takhle poctivý čtení tady dlouho nebylo.

Když to rozeberu, chceš ještě ledaskam zajet, trhat asfalt nemusíš, baví tě i delší jízdy a nějakej lehčí terén se občas šikne.
K tomu chceš , aby to byl držák , kterej potřebuje dolít benzín a vyměnit olej, nestávkuje, opravit kdekoli, prostě holka do nepohody a vypadá k světu.
Z toho co jsem po cestách viděl , plus hodnocení a testy od A do Z , se zkus zamyslet na Hondou Transalpem XL 600 V. Tahle mašina se prostě neskutečně povedla a dá se sehnat za rozumný peníze.

Jediným nedostatkem je , ale to by se týkalo i všech jiných značek, že eleganci Ducati to prostě nemá.

Spekoun7
Spekoun7 napsal 04.01.23 v 16:24

Bohužel, jsou ty intervaly takhle krátké. Mrkni v motokatalogu, je tam manuál ke stažení. Respektive je tam psaných 5tis. seřízení ventilů a 10tis. olej, ale zrovna olej bych zbytečně neodkládal a nechával jsem ho dělat stejně jako ventily.

pali3x
pali3x napsal 03.01.23 v 12:49 10b.

Asi najlepšie hodnotenie Himalayana čo som čítal - také veľmi realistické - z pohľadu používateľa Naozaj sú také krátke servisné intervaly?
VĎAKA za zdieľanie skúsenosti... Hlavne preto, že po Himalayanovi som pokukoval... Kúpil som ale na konci sezóny BMW Dakar, ale ešte sme toho ani veľa nenajazdili... Ale stále mi v hlave vŕtal Himalayan... Až doteraz... Malé BMW GS má veľmi dobrú povesť a môj Dakar vyzerá byť na svoj vek vo výbornom stave, navyše je po servise... takže si teraz hovorím, že vymeniť ho by asi bola chyba (keď má Himalayan relatívne dosť spomínaných nedostatkov). Ešte raz vďaka za hodnotenie Himalayana

A samozrejme sa pripájam k tvrdeniu:
"...a zjistil jsem, že je mi nepříjemný dělat s motorkou kravál po lese..."
A prečo mám potom Dakar? No, aby som mohol jazdiť po cestách so zlým povrchom (u nás je ich dosť) a všade tam, kde je to povolené / nie je zakázané Také moje 2 kolesové SUV

Donald
Donald napsal 02.01.23 v 20:01 10b.

Mohu jako uživatel potvrdit zkušenosti pisatele. Jen s ložiskem řízení a blinkry nemám zatím špatnou zkušenost po 15 000 km, zato otřesné jsou čudlíky na přístrojovce. Ani v druhé nefungují tak jak mají. Jinak motorka super, mám ji rád, ale jen s Himem bych si nevystačil.

Fyro
Fyro napsal 02.01.23 v 13:29 10b.

Super recenze, komu himal sedne tak na něj nedá dopustit

Guzo
Guzo napsal 02.01.23 v 00:07 10b.

Super recenzia. To sa len tak nevidí.

speroure
speroure napsal 01.01.23 v 22:10 10b.

moc zajímavý stroj, přeji hodně km!

Milan1963
Milan1963 napsal 01.01.23 v 22:04 10b.

Super recenze. Taky jsem Himalayana zkusil, ale ve dvou, naložený a do kopce 10 % stoupání...ale taky RE fandím.