Royal Enfield Himalayan (2019)

Vlastník Geonova
Vloženo 9.6.2019
Aktualizováno 4.11.2019

Indické enduro pro klidné cestování po ČR

První dojmy - O tuhle motorku jsem zavadil brouzdáním po internetu někdy v prosinci 2018 a v lednu se na ni u prodejce posadil a hned objednal v akční výbavě i s kufry a padáky. Bez zkušební jízdy a nelituji.

Motorku bych doporučil pro - Cestovatelé po silnicích nižší třídy, pro ty co nikam nespěchají.

Doplňky na motorce - vyhřívané rukojeti, zvýšená řidítka, 12V zásuvka, 2x USB, voltmetr, bodové LED světlomety, teploměr oleje, alarm, toolbox vlastní výroby, blinkry s animovaným pohybem světla, protiskluzové polepy na nádrž, samolepky

Na moto jsem čekal 7 týdnů. Když jsem na ni v 8.3.2019 po ose odjížděl směr Jablonec nad Nisou, kde byla teplota 3°C a stále sníh, strašně jsem se těšil. Na cestě byla jediná komplikace a to přední světlomet, který po setmění oslňoval protijedoucí řidiče. Nákup imbusu na benzině, rychlé seřízení a jelo se dál.

Spokojenost, motorka jede hezky. Není to dravec, ale nadčtvercový jednoválec pěkně táhne a jednotlivé rychlostní stupně jsou seřazeny myslím tak akorát. Do terénu je celkový převod možná až moc dlouhý, ale kvůli převaze cestování po asfaltu jsem spokojen.

Maximálka s kufry je kolem 125 km/h a z kopce dokáže nějakých 135 km/h. Pohodlné cestování je kolem 100 km/h. Může za to málo funkční štítek a taky nevelké stádo 25 koní (18 kW). Štítek se od letoška dá objednat o 6 cm vyšší. Vítr mi v pracovním rozsahu téhle motorky vůbec nevadí, šlo spíše o poryvy, které šly přímo do helmy a dělaly hluk, přitom při postavení se na stupačky to okamžitě utichlo. Po chvilce váhání jsem štítek seřízl těsně nad okraj budíků. Nárazy větru do helmy tím ustaly, pohoda na moto je ještě větší, jen malinko utrpěl vzhled.

Motor je tak trochu unikát. Dlouhý zdvih zaručuje dostatek kroutícího momentu cca od 3 tisic a OHC zase bezproblémové plnění válce až k omezovači, který zasáhne kolem 7 tis. Je to kombinace vhodná pro enduro nebo malý chopper. Výtku mám k mapě, ta je dost chudá a he jistě, že při větším množství paliva by vypadl nějaký ten kilowat navíc, což potvrzuje i konkurence od Jawy/Rometu/Mashe.Ta má v podobném jednoválci stejné koncepce místo 18 kW rovných 20 kW a to má o něco menší objem.

17.4.2019
Moto jsem si doplnil o válcový toolbox a vlastní okruh příslušenství přes separátní pojistkovou skříň. K tomu jsou videa na YT od Adriana Eedese, kdo vládne angličtinou.

Příslušenství je kapitola sama pro sebe. Stroj je cenou spíše low-end a tak je blbost zaplatit za doplňky desetitisíce. Já vše pořizoval řádově za stokoruny přes eBay a Aliexpress za ceny cca 10-20% proti produktům v EU kvalitě. Pro moje potřeby a celkovou filosofii motorky je to dostatečné.

Pro splnění emisní normy EU4 má motorka uzavřený okruh recirkulace benzínových par přes uhlíkový filtr, který leží v krytu pod motorem. Mohu říci, že bez něj motor jede plynuleji a netrpí občasnými výpadky tahu, které nastávají, protože při naplnění filtru krátkodobě přepne řídící jednotka na palivo z tohoto kondenzátu. Více o problému na anglických fórech.

Stroj jsem si kupoval hlavně proto, že je to v r.2019 ještě jednoduchá a poctivá stavba, kterou si můžu upravit skroro celou sám. Zatím vše slouží a pokud není pro někoho 18 kW pro cestování KO, tak tahle investice se mu vyplatí.

Té poctivosti je někdy až moc. Rámy a držáky kufrů sváří ručně v Indii s malou přesností a tak vše k sobě stahují deseticentimetrové šrouby. To se neblaze podílí na suché hmotnosti 184kg. Za jízdy to ale nepoznáte.

***

Zkušenosti se servisem:

Servis po 500km 8.4.2019 (stav 472km)
- olej + filtr
- vše promazáno
- proběhla úprava polohy řadičky nahoru o 5mm

Tondast
Tondast napsal 04.11.19 v 13:22 10b.

mildafleck
mildafleck napsal 16.06.19 v 11:11 10b.

Dávám 10 bodů s toho 9 bodů je za odvahu...

nepirum
nepirum napsal 13.06.19 v 17:07 10b.

Krása! Tak má vypadat mašina.

BeeGee
BeeGee napsal 13.06.19 v 08:29

ať slouží !

juryna007
juryna007 napsal 12.06.19 v 22:40 10b.

Ať slouží... Je to skvělá motorka...

renocar_prosinec
Objednat reklamu