Piaggio X10 350 (2014)

Vlastník TomTahoe
Vloženo 27.6.2022
Aktualizováno 23.7.2023

Červen 2022. Tak zpět k variátoru !!

První dojmy - Stejné jako s X9, jako když si koupíte oblíbené boty, které jste již ochodili. Navíc barva je tmavě hnědá metalíza, docela pěkné, hlavně v odpoledním slunci.

No a tady už opravdu mohu srovnávat s X9, neb ji stále vlastním.
X10 je pocitově tvrdší a více sportovnější. Motor má neskutečný zátah, vzhledem tedy k objemu a jednomu válci.
Úložný prostor se zvětšil, dvě helmy v pohodě. Jenom to je na úkor posezu řidiče - sedím o cca 3cm výš a nohama na zemi jsem na špičkách (mám 176cm). Plexi je tedy pro mě nízko a už je problém jet s otevřenou helmou. Zrcátka chápu, že u X9 se často vykloubily a ulomily to se dělo. Sám jsem je při pádu obě odepsal. Tady jsou to taková tykadla a jsou moc blízko obličeji. Nemohu si zvyknout. Jsou sice na otočných ramenech, ale ani ta nejzašší poloha mi nevyhovuje.
Kdyby někdo věděl o nějákém aftermarketovém řešení, sem s ním.
Každopádně ta možnost si nátáhnout nohy jak dopředu, tak si je i skrčit pod sebe, je neskutečná.
Mám zabudovaný origo držák na Topcase plus origo kufr s opěrkou, což považuji za velký bonus. Jinak se mi ale celkově zdá X10 moc plastová a taková chatrná...
To u X9 ten pocit nemám, divné...
Takže teď čerstvě na značkách (dovoz ze Slovenska, na vozíku z Pezinoku !!), před sebou měsíc dovolené u azurového pobřeží Francie a tam se teprve ukáže co v ní je.
Pak můžu hodnotit i motor a komfort.

13.7.2022 - Francie
Prvních cca 200km za mnou, mám slova chvály i výhrady.
Ještě v Praze jsem zjistil, že mi přes standartní plexi fouká pod brýle ( i při mých 176cm), pořídil jsem tedy od Italské firmy Faco o 4cm vyšší. naprosto super.

Motor naprosto perfektní, žádný kopec se nezadýchá, nepřehřívá se. I v těch vysokých teplotách se chová OK. Akcelerace na semaforech na jedničku.
Pohodlí řidiče - pomalu si zvykám a začínám mít pocit, že je to oproti X9 krok vpřed. Jezdíme ve dvou, takže běžně kolem těch 50-70 km/h, žádné řezání zatáček. Při jízdě, pokud si zvyknu na ta zpětná zrcátka, tak je to prima.
Jen při parkování musím stát na špičkách a manévrování je těžší. Přeci jenom těch cca 30kg navíc je znát. Pro ženskou už by to bylo asi na hraně.
Úložný prostor je neuvěřitelný - pod sedadlo se vejdou nejen dvě helmy, ale i dvě menší tašky a spousta blbinek. Do kufru pak obří taška s věcmi k vodě a na zpáteční cestě ještě celý nákup !! Paráda.
Největší nedostatek (kromě těch pitomých zrcátek) tedy zatím vidím v pohodlí a komfortu spolujezdce. Zbytečně široké zadní sedlo ho nutí roztahovat nohy dost od sebe a tím pádem ztrácí oporu v nášlapech pro nohy, hlavně při přejezdech nerovností. Divné...to X9 to měla daleko lépe řešené.
Druhá věc, která mě překvapila, je dělené zadní madlo podélně. Takže se občas dá přiskřípnout ruka do spoje plastů...??!!!
Toť zatím vše.

Aktualizace: 23.7.2023
Tak X10 v mém vlastnictví již druhým rokem. Minulý rok jsme po pobřeží a vnitrozemí Francie ujeli cca 1100km a v pohodě.
Letos opět zde, na Francouzské riviéře, celý měsíc. Je to droga. Tady jsme už najeli cca 1500km a mám zatím jen slova chvály. X10 je naprosto spolehlivá, ať už při výletech do hor (cca 1500 - 1800 m nad mořem), či při dojíždění z kopce k moři (cca 15 km). Na posed vzadu si manželka již zvykla a oporu nohou o stupadla vyřešila jinými botami (!!). Na zpětná zrcátka jsem si nezvyknul a asi nikdy nezvyknu, to opravdu zlatá X9, ale co už...(mám ji stále totiž v garáži a jezdím s ní do práce do centra Prahy, abych si tu novější neničil...).
Jinak je ale X10 skvělá motoricky, dá se směle předjíždět, má opravdu k dispozici dost výkonu, i naložená, ve dvou, prostě radost zatáhnout za plyn. Brzdy i tady při prudkém klesání naprosto dostačující. Chlazení motoru je vyřešeno na jedničku, a to se pohybuji v teplotách 30- 38 stupňů. Spotřebu už neřeším, prostě vezmu nádrž a ujedu 450km, pak vezmu další.
Co musím ocenit, je úložný prostor - pokud neberu v potaz uložení dvou helem, věcí k vodě či velkého nákupu, tak musím vyzdvihnout jinou speciální věc - když jsme ještě ve vnitrozemí a objíždíme malé vinaře, tak dokážeme naložit do úložných prostor 26 lahví vína !!!. Pecka. Který skůtr tohle umí ??

JA-NE
JA-NE napsal 28.06.22 v 15:17 10b.

Elegantnejsi maxiskuter neexistuje

Milan1963
Milan1963 napsal 27.06.22 v 22:26 10b.