Harley Davidson XL 883R custom (2001)

Vlastník garcia
Vloženo 6.1.2022
Aktualizováno 7.4.2022

Harley-Davidson se vším co k němu patří a charakterem kvůli kterému si ho lidé pořizují, ale v lehčí a zábavnější formě.

Harley Davidson XL 1200 S Sport: Nakonec jsem koupil 883R protože byla v lepším stavu.

První dojmy - Skamarádili jsme se hned po prvních kilometrech. Nejsem zhýčkaný moderními motorkami tak vlastnosti které by u téhle mašiny mohli někomu vadit vnímám spíš jako projev charakteru. Tušil jsem do čeho jdu protože už pár let na Harley-Davidsonech jezdím. Po prvních pár kilometrech se mi potvrdilo že jsem se rozhodl správně, protože se pode mnou odehrávalo to samé co jsem zažíval na "velkým" Harleyi jen to všechno šlo tak nějak lehčeji a zábavněji.

Pořízení Sportstera předcházelo pár životních změn. Hlavním důvodem bylo přestěhování na samotu u lesa. V roce 2020 jsme se přestěhovali do opravdu odlehlé lokality v bývalém hraničním pásmu na západě Čech. Cestu která k našemu bydlení vede bych přirovnal k přeasfaltované lesní pěšině. Sice jsem celá léta tou cestou jezdil i na Bobberu ale to bylo jen občas jako na chalupu. Po té co jsme se přestěhovali na trvalo jsem usoudil že si budu muset pořídit mašinu s lepším odpružením. Protože jsem si celé roky dělal zálusk na Sportstera tak nyní nastal ten správný čas na změnu. V době kdy jsem hledal byla na trhu nabídka asi pěti kousků které parametry vyhovovali mojí představě. Vybíral jsem modely do roku výroby 2003 protože jsou konstrukčně jednodušší s motorem na pevno v rámu, ale hlavně s karburátorem. Jsem stará škola a na mašinách si dělám všechno sám tak preferuji jednoduchost a snadný servis bez diagnostiky a složitých přípravků.Nakonec jsem přivezl kousek z roku 2001 od pohodového týpka z Berouna. Ani jsem nedoufal že seženu "erko" ale povedlo se. Začátek sezóny 2020 jsem začal jen se změnou laku a drobnými úpravami jako blinkry, zadní světlo, měkčí gripy, zrcátka a pár drobností. Vzhledem k tomu jak jsem začal Sportyho používat jsem ho během sezóny obul do endurových gum abych si mohl troufnout i do lehčího terénu. Originál podtlakový karburátor jsem vyměnil za přímý Mikuni HSR se kterým motor celkem ožil. K tomu jsem namontoval KaN filtr a Supertrapp výfuk. Nyní je dynamika na osmosmtrojku celkem slušná. Ani mě zatím neláká to převrtat na dvanáctku. Zhruba v polovině sezóny mi při jedné vyjížďce vyskočila rychlost a při opětovném zařazení se mi už nepodařilo správně došlápnout řadičku, každé přeřazení bylo takové nepřesné. Byl jsem kousek od domova tak jsem s minimem řazení dojel domů. Po rozebrání jsem zjistil že to byla naštěstí celkem banální závada kdy praskla pérová podložka na předlohové hřídeli tím se posunula hvězda která drží tu hřídel ve správné poloze. V tu chvíli jsem ocenil výběr staršího modelu který má kazetovou převodovku, takže jde snadno vyndat a opravit i když je motor monoblok a nemusí se tedy půlit. Od té doby je vše v pořádku a já si mohu jen užívat ježdění. S chováním a vlastnostmi motorky jsem spokojený, takže na nějaké další úpravy nedošlo. V roce 2021 přibyl pouze nosič a sundavací-zastamdací držák s kufrem. Užil jsem si i několik výletů s manželkou které jsem vždy nadělil pohodlné dvousedlo. Zažila se mnou několik výletů na bobberu, takže po téhle drsné zkušenosti si Sportstera nemůže vynachválit. Když to shrnu, tak tuhle mašinu bych doporučil těm kdo mají rádi motorky s charakterem H-D a netrpí předsudky že sportster je motorka pro holky atd. protože se s ní dá užít spousta toho co na "velkých H-D" a možná i něco víc. Jak se říká, přidej výkon a budeš rychlejší na rovinkách, uber váhu a budeš rychlejší všude.

vatom
vatom napsal 17.02.24 v 01:05

Ahoj, koukám už delší dobu na tvůj stroj a všechna čest ... jestli mohu mít dva dotazy... co to je za ty pneu a ty blatníky konkrétně kde sehnat? díky za případné info a ještě jednou klobouček

zain1
zain1 napsal 08.04.23 v 14:59 10b.

Parádní mašina

-Pitbull-
-Pitbull- napsal 30.07.22 v 21:46 10b.

Rybkyn
Rybkyn napsal 06.04.22 v 22:38 10b.

Dívám se, že jsi přezbrojil. Dle Tvého popisu logické a dle mého soudu velice stylové.
Ať slouží!

valivali
valivali napsal 12.01.22 v 13:19 10b.

deset za ty pneu,