Jawa 50/05 (1963)

Vlastník Mr_Samuel
Vloženo 4.1.2017
Aktualizováno 11.3.2021

To že v??šina mojich motoriek sú vraky ste si asi už všimli, no ja mám aj tak ku každému vzťah a špeciálne k tejto 05-ke ktorú si kúpil otec ako jeho prvú motorku.

První dojmy - Pionier zničený časom, ja som ho dorazil- tak mu teraz dám druhú šancu na život aby mi odpustil že som ho chcel zbastliť na cross a zničil som rám a plechy, rám bol síce už menený po búračke v 87 ale aj tak ma to teraz mrzí...

Niečo z histórie:
Pioniera si ako nového kúpil pán Michal S. z obce Pata, bol po prvý krát zaregistrovaný 3.6.1963 na dopravnom inšpektoráte v Galante kde dostal evidenčnú značku GA-2025. Pán pioniera vlastnil vyše 7 rokov.
Pravdepodobne dňa 26.6.1970 (zápis perom v TP na strane prvého majiteľa)pioniera kúpil pán Juraj K. z Dvorníkov no prepísaný bol až 3.3.1971 kde dostal evidenčnú značku TR-7647. Tento pán ho vlastnil 5 rokov až sa dostal k pánovi Pavlovi M. z Hlohovca od ktorého ho v roku 1984 kúpil môj otec. Jeden z majiteľov urobil menšie úpravy- odstránil reumaplechy a nahradil ich prsíčkami, dal preč hliníkové sanie a karburátor.
Keď otec chodil na strednú školu tak si našporil na nového Simsona Enduro (cca 6000Kčs) no nikde sa nedal kúpiť a Elektronika nechcel tak dal nakoniec všetky peniaze do Pioniera. Kúpil nový motor (21- 30W zapaľovanie), riadidlá s hrazdou, stupačkový kríž a mnoho ďalšieho a urobil si z neho ''Jawu 21''. Diely čo sa nedali zohnať kupoval v podnikovej predajni v Považskej Bystrici. V roku 1987 mal otec so strýkom haváriu ked im do cesty vbehol pes a vybúrali sa. Našťastie sa im nič vážne nestalo, no to sa o pionieri povedať nedalo. Otec ho opravil no keď sa vrátil z vojny tak Pionier bol nepojazdný, po nálete vtedy 12 ročného strýka.. A tak otec pioniera nechal odstaveného na daždi opretého o múr niekedy do roku 2006 kedy mu pri sťahovaní svitlo na novú nádej- na renováciu. No tá skončila skôr ako sa vôbec začala, pionier bol v žalostnom stave, zadné koleso sa nedalo dať dole, motor bol zahrdzavený, nešiel rozobrať. Bez skúseností som usúdil že z toho už veterán nebude, no v tej dobe vysielali v TV Zimný PionierCup ktorý sa konal 14km od domu a tak sme začali stavať Pionier Cross. No ako to už býva, plány veľké, financie žiadne a tak som skončil pri prerábke rámu na centrálny tlmič a všetko som to hodil do šopy. Keď som sa začal viac venovať pionierom tak som zistil že to bol dosť neobvyklí Pionier- medzityp z roku 1963 (to že je to momentálne prvý typ si nevšímajte!)
A takto sa začala nová životná etapa Pioniera:
Cez leto roku 2014 som v noci na Bazoši našiel inzerát na torzo prvého typu za super cenu z vedľajšieho mesta! A vtedy mi v hlave skrsol nápad postaviť si otcovho pioniera. Neváhal som a hneď ráno som volal a išiel som si pre torzo. Ani nie za mesiac som rovnakým spôsobom našiel aj prvotypový blatník za 5€. To bolo asi znamenie, keďže som mal doma reumaplech s podlisovaním ktorý som mal na Jawe 20. A tak som si postavil prvotypovú 05-ku s použitím dielov z otcovej 05-ky. Momentálne mám taký plán že si zoženiem ešte nejaké diely a postavím si presne taký medzityp ako bol aj otcov keď zišiel z výrobnej linky. Takže si myslím že ho budem môcť vydávať za toho Pioniera s čistým svedomím. Bohužiaľ viac fotiek nemám keďže som prišiel o hard disk na ktorom boli fotky zo začiatku renovácie/bastlenia...

vacekjirkaa
vacekjirkaa napsal 19.04.18 v 08:25 10b.

Taky jsem před 25 lety začínal. Na Jawa 50/550. A dnes stojí Jawa 50/20 v garáži Tu mou 550 ještě mám někde ve stodole. Chystám se jí dát do provozu.

Milan1963
Milan1963 napsal 11.01.17 v 16:15 10b.

Pěkná historie a navíc - podobná té mojí. Já začínal na Jawě 20 a dnes ji mám s podobným příběhem zase doma. At' Ti 05 dělá radost.

Mr_Samuel
Mr_Samuel napsal 09.01.17 v 17:48

Ďakujem Vám všetkým za pekné komentáre a za také menšie priblíženie minulosti. Bohužiaľ som tú dobu nezažil no na tieto kvalitné české resp. československé motorky nedám dopustiť a vždy keď sa o nich s niekým rozprávam tak sa aj päťdesiatnici čudujú ako to mám všetko naštudované a čo všetko o tom viem, samozrejme každé rady sú vítané.

duelak
duelak napsal 09.01.17 v 09:56 7b.

Jo jo začínali jsme na ni všichni starší a dnes už rozumní motorkáři.Bohužel dnes to neplatí.Mladí si koupí silnou mašinu dělají machra a namelou si hubu.

frbandit
frbandit napsal 09.01.17 v 00:17 10b.

Na těchto strojích začínal snad asi každý jako malý kluk. Já jsem od šesti let trápil Jawu 555 kterou koupil můj děda v hospodě potom co ji přejela zásobovací Praga V3S, mimochodem mám ji dodnes... Ikdyž mám v garáži japonské cestovní enduro na Jawu nedám dopustit, právě jsem si přivezll do sbírky další, 350/640...