Jawa 50/05 (1966)

Vlastník Vladaz
Vloženo 6.9.2014
Aktualizováno 6.9.2014

Opět jsem ji odprosil a vytáhnul ze šopy.

První dojmy - Je to původní stařík a taky podle toho vypadá.

Včera mi kamarád poslal pozvánku na sraz, čímž mně natolik silně namotivoval, že jsem se zase po dlouhé době mrknul na pincka. Ten stroj má svou hlavu a jak si ji postaví, tak s ním nic nezmůžeš.A to jsem se jich už něco naopravoval! V letech osmdesátých se to jimi jen hemžilo, prodávaly se tak za pětikilo, jak už byl fest, tak za litr. Ale až teď si uvědomuju, jaký mám vlastně doma poklad.
Ale k tomu mému případu.To se mi kdysi zdálo, že je nějaký líný a cosik zvoní z válce, tak jsem koupil novou sadu, válec, píst i kruhy a přehodil to. Nastartoval jsem a nechal to trochu zaběhnout na stojanu. Spokojeně si pobublával již téměř hodinku, tak jsem pak čas od času přišel a párkrát ho tůrnul a zase nechal. Vše v pohodě a jak odcházím, scípnul. Zkouším to oživit. Motor se hýbe, benzín tam je, karbec v poho, jiskra, předstih... no prostě vše je tak, jak má být a nic. Rozebírám bráchového funkčího pincka a mněním postupně díly. Nic. Jsem mimo. Bojuju týden, pak s ním jebnu do kuta. Po měsíci jsem se uklidnil, si pravim že neni možne, ale zase nic. A takto stávkoval dobrý rok. To jsem jen tak ze zoufalství kolem něj šel, tak jsem ho jen prošlápnul a on chytil na první šup a tvářil se jakoby nic, div že nevrtěl výfukem jako pes. No pod plechama z toho musel mít určo děsnou srandu, jak se mnou vydrbal. Znovu jsem poměnil díly z bráchového stroje a vše tentokrát fungovalo. Dodnes nevím proč. Fajn, konečně ho projedu. Že by se zlepšil výkon se nedá říct, ale jede. No jo, už jsem na to přišel. Tenkrát, co to pode mnou lítalo, mně bylo půl. Pak jsme něco kilometrů za pár let zase projeli, než z ničeho nic nešel ubrat plyn. Furt plné točky. šteluju šrubek na karbecu, kontroluju lanko, jehlu no zase nic. Kašlu na něho, nebaví mně, stejně jezdím na Hondě. Včera se však zadařilo a opět pěkně fičí. Takže pokud mu to vydrží, zkusím ho odprosit a zapracovat trochu na vzhledu. Je to stařík v původním stavu. Ale opravdu původním! Plechy mají kvalitní patinu věku, ale to ještě ujde. Horší je to se sedlem a chromama. Sedlo je rozervané, kola rezavé. Tak snad se do toho někdy pustím. No jo... někdy.

A jen tak mimochodem... Jak už jsem zvyklý tahat z garáže Hondu a teď jsem popad pincka, málem jsem ho hodil přez hlavu. Takový angličáček.

Zbrolik
Zbrolik napsal 11.09.14 v 09:22

Něco takového mi leží na půdě a měl jsem podobné "zážitky". Před dvěma lety jsem podnikali spanilou jízdu (cca 70km) a už jsem se v tom vrtal. Díky fakt jsem zavzpomínal a zasmál se. Ať se daří.

Akamu
Akamu napsal 09.09.14 v 19:49

pokud byly vysoký točky a nechtěly spadnout, tak můžeš mít fouklý gufero pod zapalováním a saje vzduch, na to bacha ať nezadřeš

MimoCZ
MimoCZ napsal 09.09.14 v 17:01

Paráda, tak přeji pevné nervy. Ty krásné chvilky za hodiny laborování v garáži stojí

stařík62
stařík62 napsal 09.09.14 v 15:48

Už ho (Pionýra) po 38 letech mám taky znovu (měl jsem ho ve 14) a každá jízda (zatím kolem komína, doslova garáže) je adrenalin, zda dojede.

Bugs
Bugs napsal 09.09.14 v 12:20

Fakt super nápad nechat zajet novej válec na stojanu. Se ani nedivím že se mu nikam nechtělo jet.