Honda Forza 125 (2016)

Vlastník azrof
Vloženo 28.10.2016
Aktualizováno 5.10.2019

Moje první motorka pro výlety na pohodu a čištění hlavy, jasná volba třídy GT skútr 125, nepotřebuji přebytek rychlosti ani KW a nechtěl jsem dělat další řidičák...po dlouhém studiu recenzí zvítězila Honda Forza, podařil se mi skvělý nákup z druhé ruky

Motorka koupena od první majitel - spokojenost, koupena od prvního majitele po 5 měsících s nájezdem 1200 km, jako nová

Kymco Downtown 125: Honda měla lepší recenze, vzhled
SYM Joymax 125: Lepší recenze Hondy, větší důvěra v Hondu

První dojmy - Výborné, trocha obav z řízení motorky po XX letech byla rychle pryč...pro začátečníka mého typu skvělý stroj, sladili jsme se velmi rychle...první dojmy odpovídají popisům v recenzích a hodnocení 98% v dlouhodobé rezenci na webu "www.skutrportal.cz"...jediné , s čím jsem měl trochu problém, bylo nastavení zrcátek, abych si neviděl ruce...jinak paráda, zejména dynamika, tichý motor, dokáže jet v pohodě nad 110, na svou velikost velmi dobrá ovladatelnost, super úložný prostor, stavitelné plexi

Motorku bych doporučil pro - všem, kteří chtějí začít na větším skútru a nechtějí dělat speciální řidičák na motorku...všem, kteří chtějí větší skútr 125 na delší výlety (i ve dvou)...určitě i čistokrevným "městařům", pokud chtějí něco většího...všem, kdo chtějí eleganci a kvalitu a jsou ochotni za ní zaplatit

Doplňky na motorce - originál zadní kurf od Hondy, originál pouzdro na mobil (navigaci) na řidítkách, rybí oka na zrcátkách

Proč, jak a kde jsem vybíral
První motorka - k padesátinám. Volba třídy byla poměrně jasná, své preference jsem měl v hlavě srovnané. Trochu těžší to bylo se studováním recenzí na webech a YouTube. Psané byly dostačující, nejlepší dvě jsou na tomto webu a na www.skutrportal.cz (recenze na motorkáři.cz , rezenze skutrportál 1 , recenze skutrportál 2 ). Smysluplná česká videa jsem našel jen dvě (Honda Forza, Forza vs PCX , jinak jsou převážně ve francouštině. Hodně mi také pomohly zkušenosti majitelů motorkářů z tohoto webu. Když to shrnu, tak cca měsíc vybírání a přemýšlení...
...Když už jsem se v září rozhodl, byly skoro všechny nové stroje u dealerů vyprodány a prakticky nebylo možné usmlouvat něco na ceně. Už jsem byl rozhodnutý počkat na nový model 2017 (asi téměř identický, jen s Euro 4 a možná nějakou minimální "kosmetikou"), když jsem objevil zajímavý inzerát. Skútr 2016 koupený v květnu u dealera v Praze (dovybavený originál kufrem a originál držákem na mobil). Mašina jako nová s nájezdem 1200 km, podařilo se mi dohodnout nižší cenu, majitel ho stáhnul z komise u dealera a v přívěsu na koně zamířil z Prahy na jih Čech...

První zkušenosti
...První dojmy skvělé, nemá smysl opakovat to, co je dostatečně popsáno v recenzích, v jedné byl závěr typu "tohle se Hondě prostě povedlo", v jiné úvod "okamžitě se stala motorkou roku 2015 ve své kategorii", v další závěr "i po roce dáváme 98%"...na prvních dojmech závěry recenzí zatím potvrzuji...
...Kdybyste někdo váhal nad touto mašinou coby dosavadní nejezdec a laik, rád vysdílím více, jak jsem vybíral a k Forze nakonec ke spokojenosti došel. Tento web mi hodně pomohl, tak mohu eventuálně pomoc oplatit.

...Dopisuji v poměrně krátkém sledu - bylo hezky, nevydržel jsem, plachta šla dolů a přibylo dalších sto kiláků. Nemůžu porovnávat vzhledem k absenci zkušenosti, ale s každým kilometrem roste můj pocit, že jsem koupil ten nejlepší a nejhezčí stroj v dané kategorii. Už jsem dal zkusmo i pořádný kopec a i zde mě akcelerace a tah motoru nezklamaly, brzdy super, už i ABS odzkoušeno (úmyslně), podvozek a odpružení v mém pohledu paráda, úložného prostoru vagon, není co vytknout, jen se zrcátky pořád ještě bojuji v nastavení , na levé asi zkusím dokoupit nějaké rybí oko, pokud najdu vhodné.

2017

...Do sezony jsem mírně vylepšoval - rybí oka na zrcátka (kulatá, Globus, pomáhají) a nové pneu Michelin CityGrip (pro dobrý pocit), gumy jsem ale ještě nestihl vyměnit, takže pocity až příště.
...Naježděno jarních 400 km (celkem 1700 ), přetrvává pocit, že Forza byla 100% správná koupě, už nemám co dodat k předchozímu, vše funguje, jak má, vysoce hodnotím pohodlí, možnost vysunutí plexi na delší jízdy a vůbec mě nebolí záda (z toho jsem měl trochu obavy). Definitivně potvrzuji závěry recenzí a světlo pod sedlem mi nechybí.
...Konečně přezuto na Micheliny . Na nich najeto cca 400 km, zatím na suchu, takže rozdíl asi vnímám spíše jen v hlavě. Až zkusím mokro, popíši více.
...05-2017 - vyzkoušena jízda v dešti. Micheliny mohu doporučit, je to nejen o pocitu. Další příjemné překvapení bylo sucho za plexi, při plně vysunutém plexi jsem byl po jízdě ve slabším dešti v podstatě suchý, mírně mokrá jen ramena, což v kvalitní bundě nevadilo.
...06-2017 - 3700 km - jezdím jen výlety, zatím vše bez jediného problému, celkově výborné pocity z jízd i jízdních vlastností, marně hledám minus - možná trochu "tvrdý zadek" na krátkých příčních nerovnostech (nemám ale zkušenost s jiným podobným skútrem)
Červen ukončen garančkou při 3900 km - výměna oleje, standardní úkony, vše v pořádku. Koupil jsem F3 Interphone kvůli hlasové navigaci (koukání na displej telefonu mi přijde nebezpečné) a v červenci chci hodně prásknout do koní, chystám Thayatall v Rakousku a i ty Alpy (3 dny, přes Mariazell), oboje zkusím zdokumentovat. A chci se osobně zeptat rakouské policie, jak je to s tím jejich kondičním kurzem na 125 pro béčkaře, jestli to jde nahradit třemi tisíci kilometry praxe ? pokud se mi to povede, dám vědět, protože jsem nikde na fórech nenašel praktickou zkušenost.
...07-2017 - 4600 km - výlety z chaty převážně Rakouskem kolem jihočeských hranic (kvalita vedlejších silnic úplně jinde, ohleduplnost řidičů také, krásná krajina), s rakouskou policií jsem zatím neměl příležitost podebatit o postoji k uznávání béčka na 125 skútry, každopádně se nenechávám odradit pesimistickými názory a jsem připraven na věcnou diskusi
Mašina jezdí stále skvěle, v pohodě stačila i velké Yamaze DragStar 1100 při odpoledním pohodavýletu Rakouskem s kolegou z práce.
Zavádím deník pro popis nejhezčích tras, primárně pro jihočechy a budějovičáky, první z nich popsána.
26.11.2017 - zakončení sezony - najeto 6500 km, motorka bez nejmenších problémů, vyzkoušena i jízda ve dvou (naprosto v pohodě), nejdelší výlet 3 dny v dolním Rakousku, do deníku jsem zvládl dát pouze 2 trasy ... přeji všem hezkou zimu a podle gusta pohodový start do nové sezony

Zahájení sezony 2018 - víkend 24.-25.03.
Ve dvou výletech najeto cca 250 km (viz. deník). Změny do sezony - na mašině pouze preventivní nátěr výfukové roury a zvažuji objednat z Francie tunningové brzdové páčky, na sobě nová přilba GREX G4.2 a airbagová vesta Helite (rok jsem čekal na pořádnou slevu, až se nakonec letos v lednu povedlo). Na letošek konečně naplánován výlet do Alp všem hezkou sezonu

červen 2018
Letos najeto cca 1200 km, výhradně přes kratší víkendové výlety (něco z toho v deníku). Blíží se garančka v 8 tis. a přibližuje se i výlet do Alp naplánovaný na počátek července. S vestou Helite maximální spokojenost, mohu doporučit, bál jsem se horka v parných dnech, ale je to v pohodě a pro bezpečí uděláno maximum. Motorka v poho, jediný otazník je mírné "zavrnění" válečků při pomalém rozjezdu, proberu na garančce, jestli je třeba prohlédnout. Všem krásné léto.

Červenec 2018 - garančka v 8 tis a první Alpské kopce
Garančka standard, nic navíc, hlavně olej a seřízení ventilů, sací to potřebovaly, výfukové prý téměř ne, vysoleno 3900 CZK
První větší výlet do předhůří Alp - popsáno v deníku
Nové poznatky: airbagová vesta Helite v pohodě i v letním horku (nevýhoda = zabírá více místa pod sedlem), jízda ve dvou v pohodě, dokonce i na Hochkaralpinstrasse (místy už maximálka na 50, ale tady je to přece o koukání kolem sebe), dle tipu od "vencykobry" (z jeho popisu) zakoupen levný intercom (cca 300 CZK) z globusu, potvrzuji, že je naprosto dostačující pro komunikaci se spolujezdcem ve standardních rychlostech, jen byl neustále vyprodaný a je potřeba myslet na drátek při sesedání , protože je sluchátko do jednoho ucha, mohu dokonce souběžně používat (k hlasové navigaci z telefonu) bezdrátový Interphone F3 zabudovaný v přílbě, s novou přilbou Grex 4.2 také spokojenost, nasouvací bradovou část používám na delší cesty nebo v chladném počasí

Sezóna 2019 - 10.400 km

Zahájení: - letos až 11.5., nějak nezbyl čas kvůli jiným aktivitám a práci, inovace žádné, kromě opětovného preventivního natření výfukové trubky, první výlet 150 km na pohodu kolem Boletického vojenského prostoru a Lipna, Forza šlape jako švýcarské hodinky. Cestovatelské plány na letošek spíše skromné, dokud nedodělám řidičák, abych mohl legálně alpské země, ještě uvidíme

září 2019 - Motorka je na prodej - najdete v inzerátech
Sloužila výborně a neměnil bych, kdybych mohl jezdit na B do zahraničí
přecházím na Piaggio MP3 350 Sport LT

28.9.2019 - 11.890 km
Motorka prodána, přeji novému majiteli mnoho šťastných kilometrů.
Obecně mohu Forzu 125 vřele doporučit, komu stačí 125 a chce slušné svezení i na delší trasy, tak ideální stroj, uveze i dva (dle tělesných proporcí ), hezká a naprosto spolehlivá.
Brzy začnu psát zkušenosti s Piaggiem.

rozlučkové foto

Duster93
Duster93 napsal 18.09.18 v 00:36 10b.

Dobrý popis, Forza je fakt skvělá. Taky ji již mám.

spike-cz
spike-cz napsal 07.08.18 v 07:20 10b.

Ať slouží

Aldamore73
Aldamore73 napsal 22.07.18 v 16:46

Jen pro info. Se skupinou oprávnění B můžeš jezdit na 125 automat max. 11kw jen na území ČR. Ani na Slovensko nesmíš musel bys mít řidičský průkaz vydaný na Slovensku a i státní občanství. Rakousko vůbec tam na to musíš mít A1 jinak to berou jako jizdu bez řidičského oprávnění. Manželka měla Yamahu n max a byli jsme začátkem července 2018 na Slovensku až ve Vysokých Tatrách. Jezdím tam už léta ke známýmu a ten shodou okolností dělá u slovenské policie. Potvrdil mi to a přál nám štěstí ať nás nezastaví jinak 200-250 eur. Blbec jsem se ho měl zeptat dřív. Naštěstí ani jednou nás nestavěli. Takže mladá si teď začala dělat řidičák na A2 a v autoškole nám potvrdil i komisař. Takže s B jen ČR. Ale Forza krásná hodně šťastných km.

viskas
viskas napsal 22.07.18 v 13:20 10b.

taky vlastním a jsem nadmíru zpokojen

kobra33
kobra33 napsal 04.06.18 v 13:32 10b.

Zajímavý popis, je vidět nadšení z jízdy a ze stroje. Ve 125kách jasná volba!! Ať slouží, hodně šťastných km...