Honda Forza 125 (2020)

Vlastník w0rm
Vloženo 26.4.2020
Aktualizováno 19.7.2020

Praktické a komfortné vozenie v meste aj okolí aj pre človeka bez skúseností s motorkami. Nádherný vzhľad (červená sa mi na nej mimoriadne páči), dostatočné úložné priestory aj na v??šie nákupy prípadne veci na výlet.

Motorka koupena od OMNIA MOTORS Bratislava

Yamaha X-max 125: vyššie sedadlo - horšie som dočiahol na zem, nemá elektrické ovládanie predného štítu, vyššia spotreba, v??šia šírka - problém s umiestnením v garáži, nemá bezkľúčový zadný kufor, v??šia hmotnosť, menej praktický podsedadlový priestor
Honda Forza 300: dokončenie vodičáku skupiny A odložené na neurčito kvôli koronakríze
Yamaha X-max 300: dokončenie vodičáku skupiny A odložené na neurčito kvôli koronakríze

První dojmy - Vzhľadom na koronakrízu som si nemohol urobiť skúšobnú jazdu na Forze pred kúpou. Mal som preštudovaných mnoho recenzií, podľa ktorých som sa rozhodoval medzi Yamahou X-Max a Hondou Forza. Na X-MAXe som sa v minulosti už viezol. Na ňom mi úplne nesadla výška sedadla, pri ktorej som nemal dostatočnú istotu vo chvíľach zastavenia (nedočiahol som úplne dobre nohami na zem), tiež som si v ňom mal problém dobre nastaviť spätné zrkadlá (to však možno bolo len mojou neskúsenosťou). Parametre a recenzie udávali, že Forza má sedadlo nižšie + ponúkala aj zopár ďalších pozitív, pre ktoré som sa napokon pre kúpu rozhodol. Už prvá jazda z predajne ma príjemne prekvapila komfortom a pocitom bezpečnosti. Vďaka výške sedadla na nej necítim neistotu pri zastavení, veľmi rýchlo som si zvykol na ovládanie a každú jazdu si užívam.

Motorku bych doporučil pro - Pre človeka, ktorý chce mať radosť z jazdy pri bežných presunoch v meste, netrčať v zápchach, nemať problém urobiť a odviezť v??ší rodinný nákup a urobiť si občas pekný výlet. Vhodná aj pre tých, ktorí predtým na motorkách nejazdili, majú vodičák skupiny B a skúsenosti s cyklistikou.

Doplňky na motorce - originál SmartBox + vyhrievané rukoväte

Vodičák skupiny B mám už viac než 15 rokov, o motorky som sa v minulosti nijako zvlášť nezaujímal. Až rodinný známy mi pred necelým rokom dal chrobáka do hlavy, keď bol u nás na návšteve so svojou motorkou a spomenul, aké je to skvelé a že vlastne na skúter do 125 cm3 si človek ani nemusí dorábať papiere...

Semienko túžby klíčilo a napriek strachu niektorých rodinných príslušníkov o moju bezpečnosť sa ho už nepodarilo zničiť. Bol som sa pozrieť v predajniach motocyklov, čítal množstvo recenzií a napokon som mal v pláne kúpiť Hondu Forzu alebo Yamahu X-MAX, teda skúter s dostatočným množstvom odkladacieho priestoru vhodný na každodennú jazdu do práce v meste a občasné menšie výlety do okolia. Začal som si robiť aj vodičák skupiny A, aby som sa naučil jazdiť čo najbezpečnejšie, mal možnosť jazdiť so skútrom aj v zahraničí + aby som nebol obmedzený do budúcnosti typom motorky a kubatúrou.

Nie som pretekár, Forzu som si vybral, lebo chcem mať radosť z jazdy pri bežných presunoch v meste, netrčať v zápchach, nemať problém urobiť a odviezť väčší rodinný nákup a urobiť si občas pekný výlet.

Moja Forza je zatiaľ v zábehu, mám ju len pár týždňov, za sebou čosi cez 600 km, nejazdím divoko. Jazda je veľmi príjemná, komfortná. Viem sa pomedzi autá stojace v zápche dostať bezpečne dopredu a pri štartovaní zo semaforov človek necháva autá za sebou aj napriek tomu, že nepridáva plný plyn. Pri prechádzaní cez retardéry, prípadne väčšie hrbole na ceste cítiť mierne ponatriasanie. Treba na to myslieť a prispôsobiť tomu štýl jazdy - upraviť rýchlosť, obísť možnú prekážku, alebo mierne dvihnúť zadok. Honda Forza má nízko položené ťažisko a primeranú hmotnosť, preto sa na nej aj pri jazde pri rýchlostiach okolo 90 km/hod cítim stabilne a bezpečne.

Stroj sa ovláda jednoducho, veľmi oceňujem elektrický posuvný predný štít, možnosť sklopenia spätných zrkadiel (výborné najmä pri parkovaní vedľa auta v stiesnenej garáži), bezkľúčové štartovanie a odomykanie všetkých úložných priestorov. Veľmi ma teší, že nastavovanie štartovania/otvárania/vypínania/blokovania riadidiel je nielen podsvietené, ale aj prehľadné a naozaj jednoduché. Na X-MAXe sa mi tento systém zdal komplikovanejší + otravoval v istých situáciách nepríjemným pípaním. Palubný počítač na Forze ukazuje napr. aj predpokladaný kilometrový dojazd, čo mi na X-MAXe chýbalo. Dve veci by na Forze mohli predsa len niekomu chýbať - osvetlenie podsedadlového priestoru a kontrola trakcie (X-MAX ich má obe). Ja ich absenciu zatiaľ nepociťujem ako problém - jazdím len za svetla a v dobrom počasí.

Občas sa netrafím prstom úplne presne na blinker a nechtiac niekoho vytrúbim...týmto sa všetkým ospravedlňujem, verím, že časom sa mi to už stávať nebude. :)

Jazdím vždy sám, manželka sa bojí a deti sú zatiaľ na jazdenie príliš malé, aj keď sa im motorka veľmi páči a najradšej robia "brm-brm" (pridávanie plynu pri odstavení na hlavnom stojane).

Brzdy sú vybavené systémom ABS, veľmi rýchlo sa s ich dobrou účinnosťou oboznámite, sú príjemne mäkké.

Mimoriadne pozitívne hodnotím spotrebu - v technickom preukaze je údaj 2,4 l/100 km, aktuálne mi priemer kolíše 2,0-2,1 l/100 km. Pri terajších cenách benzínu to znamená na plnú nádrž takmer 500 km za 10-11 Eur. Upozorňujem, že ide o zábeh, no brzdou premávky rozhodne nie som. Prvá servisná kontrola ma čaká po 1000 km - údaj o zostávajúcich km do najbližšieho servisu/výmeny oleja sa dá jednoducho zobraziť aj na palubnom počítači súčasným stlačením Trip A+Trip B. Zatiaľ našťastie nemám žiadne ťažkosti s funkčnosťou Forzy, všetko je bezproblémové a dúfam, že to tak aj ostane. Ceny servisu zatiaľ hodnotiť neviem.

Motorka sa cíti najlepšie v meste a okresných cestách, nie je problém bezpečne dosiahnuť maximálne povolené rýchlosti a v prípade potreby aj predbehnúť spomaleného účastníka premávky. Na diaľnici som s ňou zatiaľ nebol, no predpokladám, že by s tým problém nemala - spotreba by šla určite nahor. Na dlhšie jazdy diaľnicou je podľa môjho názoru lepšie zvoliť väčší objem - napr. 300 cm3.

edit 19.7.2020
Aktuálne najazdených cca 2600 km, spotreba 2,2 l / 100 km. Prvá servisná prehliadka po 1000km stála 71,65 Eur, zároveň domontované vyhrievané gripy. Zatiaľ som ich nepotreboval, keďže je teplo, no párkrát som sa už čudoval, prečo mám zrazu horúce rukoväte, keď som si ich nechtiac pri štarte aktivoval... :)

Pri jazde v Bratislave väčšinou nemám problém predrať sa dopredu v zápche, no občas narazím na miesta, kde sú pruhy tak zúžené, že sa cez stojace autá nedostanem (napr. niektoré úseky na Račianskej ulici).

Všetko funguje super, aj keď sa mi už podarilo na okraji topboxu a spätných zrkadiel získať prvé drobné škrabance, keď som nedával pozor pri tlačení do malej garáže, v ktorej mám aj auto.

Zatiaľ spokojnosť, no občas pri predbiehaní by som privítal vyšší výkon. Medzičasom som si už dorobil aj vodičský preukaz skupiny A, teším sa preto aj na prípadné výlety do blízkeho zahraničia, snáď to epidemiologická situácia a čas dovolia.

Inštruktor z motoškoly sa ma po skončení kurzu pýtal, akú motorku si chcem kúpiť. Vravel som, že zatiaľ by mi za Forzičkou bolo smutno, no vo vzdialenej budúcnosti by som nevylučoval napr. Hondu NC750X s DCT alebo X-ADV.

tompec
tompec napsal 14.01.21 v 14:39 10b.

Pěkně napsaná recenze, tak ať jezdí bez problémů dále !

Valda007
Valda007 napsal 12.05.20 v 14:06 9b.

Také ji mám a jsem spokojen.

azrof
azrof napsal 03.05.20 v 21:01 10b.

jezdila mi skvěle 3 roky ... červená jí sluší ... přeji mnoho pěkných zážítků v sedle

misoP
misoP napsal 30.04.20 v 12:49 10b.

Velmi pekna

Duster93
Duster93 napsal 29.04.20 v 12:40

Taky jsem s Forzou 125 velmi spokojen, a ta spotřeba 2-2,1 při ježdění po městě a okolí v létě je reálná. Občas se dostanu, když nespěchám, i na 1,9. Na druhou stranu, teď na jaře při cestě ve dvou cca 1,5 km do práce a pak zpět dle počítače 2,8 (Malé auto /P208 1,0/ stejnou trasu 1,5 km tam a potom zpět ukazuje 8,0l)