Honda VFR 800 (2014)

Vlastník Snakey
Vloženo 9.6.2015
Aktualizováno 28.7.2021

Sportovně cestovní motorka s véčkovým motorem a variabilním časováním ventilů V-TEC.

Motorka koupena od FIRMA:Honda Lety - Racing Team HJM (Dobř

BMW F 800 ST: Neoslovil mě design a servisní síť v ČR (ne že by to u hondy bylo jiné).
Yamaha FZ8 N/S: Prodejce v Yamaze mi ji rozmluvil :).

První dojmy - Hned při první jízdě mě nadchla skvělá ovladatelnost, i proti CBR600RR padá do zatáček naprosto sama a řízení je velmi intuitivní, a přesná převodovka se skvělou hydraulicky ovladatelnou spojkou a ten zvuk, hlavně kdyz sepnou všechny ventily. Trochu mě zaskočila težká ovladatelnost "na místě", ale co jinýho se dá čekat od 240kg na dvou kolech.

Motorku bych doporučil pro - Pokročilé jezdce s větší postavou a ambicemi k cestování.

Doplňky na motorce - Držák centrálního kufru + 3 originální kufry. Vyhřívané gripy jsou v základu.

Proč jste si vybral tento stroj?
Hledal jsem něco cestovnějšího než CBR600RR a zároveň sportovnějšího než FZS 600 Fazer.

Srovnání s CBR600RR po 3000km na VFR:
Jízda je rozhodně pohodlnější, i když na špatně udržovaných silnicích se projevuje sportovně laděný podvozek (na můj vkus dost tuhý; lze přenastavit). Výkon motorky je vpodstatě stejný jako u CBR, i přesto že má VFR větší kroutící moment, tak podstatně větší hmotnost to zase vyrovná. O proti CBR má VFR lepe využitelné spektrum otáček. Motor točí podstatně míň otáček, třeba na dálničních přesunech při rychlostech kolem 140-160 km/h (což na CBR bylo dost unavující a při cestování se tomu dá těžko vyhnout). Lepší ochrana před větrem také pomáhá. Brzdy (s ABS) jsou dobré, ale o proti CBR přeci jen zaostávají (spíše za to může větší váha stroje). Motor VFR má i přes hodnotu "jen" 76 kw překvapivě hodně síly, ale pokud chcete jet hodně svižně musíte ho držet nad 6800 otáčky (tzn na 4 ventily/válec). Maximální rychlost je někde kolem 250 km/h, ale čisílka přestanou rychle naskakovat už někde za 200 km/h.

V-TEC je pro mě zajímavá novinka, která začne dávat smysl až při dlouhých cestách, kde velmi výrazně srazí spotřebu paliva (po okreskách - tzn mimo dálnice rozumným tempem se dá jet kolem 4 l/100km i méně). Přechod mezi 2 a 4 ventily je znát, ale pokud ho přejdete s vice otevřeným plynem je plynulý a doprovázen andělským chórem :). Kontrola trakce (vypínatelná) se zdá při pohledu na výkon motorky zbytečná, ale na mokré špinavé silnici se už jednou hodila :). Gripy s pěti stupni vyhřívaní jsou taky fajn. Budíky jsou nádherně podsvícené, ukazatel zařazené rychlosti, ukazatel rychlosti, info o gripech, trip meter, teplota (venkovní dokonce funguje přesně pokud se moc nestojí) jsou tam kde mají být a vše je krásně přehledné. Design je dle mne velmi povedený. Samostatnou kapitolou jsou LED světla, která jsou vynikající. Totéž platí o blinkrech (nejsou LED) i brzdovém světlu.

Tahle motorka je postavena spíše na cestování a není problém na ní ujet 600km a být stále vpohodě. Nejslabším článkem je rozhodně velká hmotnost, která velmi stěžuje ovládání v malých rychlostech, zvláště pak máte-li 60 kg a 165 centimetrů a motorka je plně naložená :). Na druhou stranu se dají zvládnout i nezpevněné cesty (některé hodně špatné sice pomalu, ale jistě), které jsem měl možnost několikrát vyzkoušet při naší cestě do Moldavska a Ruska. Naopak jeden ze silných članků je rozhodně V-TEC, který jsem si zamiloval, obrovské kufry (a chytře zabudované držáky), zvuk, ovladatelnost a převodovka.

Spotřeba za dovolenou (6500 km) dle budíků: 4,7l/100km

Páčkalíny
Páčkalíny napsal 17.09.17 v 22:00 10b.

Pěkně napsaná recenze a vkusná volba - sázka na jistotu... navíc červená, jak Ducati. Ať Ti fachá!!!"

Zbyna72
Zbyna72 napsal 15.09.17 v 14:55 10b.

není co dodat

hrtak
hrtak napsal 28.12.15 v 01:34 10b.

Nova VFR se mi az tak nelini, ale svezl bych se. Ne, ze ne . 10b a at slouzi!

shadepirat
shadepirat napsal 27.06.15 v 14:03 10b.

Parádní stroj

dydzej
dydzej napsal 20.06.15 v 12:50 10b.

motorka nafurt