Logo AGV AGV

Informace o značce

Italský výrobce přileb AGV není na trhu motocyklových přileb žádným nováčkem. Historie značky se datuje od konce druhé světové války, kdy se zabývala výrobou kožených sedaček a cyklistických sedel. Pro značku se stal zásadní rok 1947, kdy se zakladatel AGV Gino Amisano vrhnul také do výroby motocyklových přileb, které vyrábí dodnes.

Ve světě jedné stopy má značka AGV své pevné místo. Její přilby používali legendární závodníci, jako jsou Giacomo Agostini, Barry Sheen, Kenny Roberts, Johnny Ceccotto, Angel Nieto, Marco Lucchinelli, Franco Uncini, Fausto Fredini nebo Randy Mamola. V současnosti na ágévéčka spoléhá třeba Valentino Rossi, Marco Simoncelli, Claudio Corti nebo Travis Pastrana a David Philippaerts. Červeno-zeleno-bílé logo AGV jsme v Grand Prix vídali i na helmě našeho Lukáše Peška.
 

Historie značky

Gino Amisano byl mladý veselý účetní, který se  v roce 1945 rozhodl stát se obchodníkem. Oblast kolem Valenza v provincii Alessandria byla plná továren na boty a malých zpracovatelů kůže a v té době prakticky každý člověk, který tam žil byl vášnivým cyklistou. Tak Amisano a další dva spolupracovníci přiložili ruku k dílu a začali ručně vyrábět dva kožené výrobky – sedlové kryty FAB a lehké přilby pro závodní cyklisty.

Roku 1946 se zrodila značka AGV, vytvořená ze začátečních písmen Amisano Gino Valenza, což bylo jeho rodné město. Nová společnost také změnila své zaměření a od jízdních kol přešla k motocyklů, přesněji ke skútrům a vyráběla sedla a opěrky pro skútry Vespa a Lambretta.

 

Pokud Vám v článku chybí některá data z historie, budeme rádi, když nám pošlete doplnění.


TOPlist