globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Účinnost světel - projektor vs. parabola
29.1.2014 v 09:59
Vzhledem k tomu, že jezdím dost často v noci a "zesleplo" mi potkávací projektorové světlo, řeším momentálně jeho renovaci. Při té příležitosti jsem se snažil nalézt i nějaké teoretické informace o současných typech světlometů. Dozvěděl jsem se jak projektorová (čočková, elipsoidní) světla fungují, že mají vedle malých rozměrů výhodu v úzkému zdroji paprsků, který méně osvětluje mlhu, déšť nebo padající sníh, mají přesně mířený tok světla s ostrým přechodem světlo/tma, jde je snadno natáčet atd.. Ale nikde jsem se nedočetl, jak je to s účinností v porovnání s klasickým parabolovým reflektorem.

Rozum mi totiž říká, že v tlumeném režimu je u projektoru zhruba polovina světla odraženého od zrcadla zacloněna stínítkem (clonkou). Tudíž jakoby například z 55W žárovky H3 bylo využito třeba jen sotva 30W . To mi potvrzuje i praktická zkušenost, kdy samostatný dálkový projektor (bez clonky) svítí mnohem silněji než potkávací projektor . Našel jsem i toto video s ukázkou funkce bi-haloegenu/xenonu, kde opět v tlumeném režimu je zhruba polovina světla "zmařena" pohyblivou clonkou.

U klasické paraboly s dvouvláknovou žárovkou např. H4 mi připadá, že energie od tlumeného vlákna je využita prostě efektivněji. Dokáže mi moje tvrzení někdo potvrdit nebo vyvrátit, případně napsat nějaký praktický poznatek?

Zároveň by mě ještě zajímalo, jak je to s životností motocyklových projektorů. Protože moje reflektory mají kvůli chlazení otvory. Těmi se samozřejmě dovnitř dostává částečně i prach a vlhkost . Jeden otvor jsem kvůli prachu a znečištěné čočce ucpal kusem molitanu, ale asi kvůli špatnému chlazení a vlhkosti mi během jedné sezony zeslepla odrazná plocha a i děsně zoxidovala patice . Pro úplnost uvedu, že tělo světlometů je plastové. Po zhruba 30 000km tedy řeším renovaci potkávacího světla (vakuové pokovení). Má někdo s podobnými světly dlouhodobé zkušenosti (např i jako mlhovky nebo přídavná)? Případně měl by někdo radu, jak vyřešit problém těsnost vs. chlazení vs. trvanlivost?

Zde jsou fotky mých světel:


























Naposledy editováno 29.01.2014 10:02:34
Anketa: Co využije lépe světlo žárovky (výbojky) u tlumeného světla ?
čočka
83%
5
parabola
17%
1

Účinnost světel - projektor vs. parabola

Skvělá odpověď, děkuji! 29.1.2014 v 11:37 | Nahoru | #1
Na moto moc porovnavat nemuzu, protoze co jsem mel tak byly pouze parabolicka svetla.

Ale s autama muzu porovnat 3 typy svetel na jednom modelu auta
jedna se o ford focus II. generace, vsechna auta jsem vlastnil a nemalo s nimi najel

1. r.v. 2005 - halogenova parabola, jedna pro tlumena jedna pro dalkova svetla
2. r.v. 2011 - halogen + cocka + nataceni (ne prisvetlovani) do zatacek + halogen parabola pro dalkova svetla
3. r.v. 2005 - Xenon + halogenova parabola pro dalkova svetla

Xenon jednoznacne nejlepe svitil, jak tlumena tak hlavne dalkova, kde se Xenonova vybojka prepla pro vetsi osvit silnice. Ten rozdil byl opravdu velky oproti nize dvema zminenym.

Porovnam ted jen halogen parabolu a cocku s halogenem, obe svetla svitila dostatecne, jak tlumena tak dalkova, cockova svetla mela, jak pises presneji mirene svetlo na silnici, parabola mela svetlo rozptylenejsi. nejde rict ktere z techto dvou lepe svitilo, svitily kazde dobre, ale kazde jinak.

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Účinnost světel - projektor vs. parabola

Skvělá odpověď, děkuji! 29.1.2014 v 12:05 | Nahoru | #2
Martic> Myslím, že se nedá obecně paušalizovat, co svítí lépe. Záleží na mnoha faktorech. Co se týče toho poškození co jsi sem dával, tak bych to spíš viděl na špatnou konstrukci a hlavně, že jsi to ucpal. Pokud to není těsněné, což není tak to co tam vleze, to zase musí odněkud vylézt. Nevím v jakých podmínkách jezdíš, ale já u offroada mám plná světla hnědý vody po každým brodění a na funkci živočicháře to nemá vliv.

1 reakcí na tento příspěvek Účinnost světel - projektor vs. parabola

Skvělá odpověď, děkuji! 29.1.2014 v 18:48 | Nahoru | #3
Ucinnost svetla zavisi na jeho konstrukcii, napriklad sprostost v mojom aute aj ked uz ma cire plexi je uplne onicom, ani neviem ako by sa to dalo vobec na regloskope nastavit, kedze nejaky lom svetla sa u neho vobec nekona, ale napriklad P206 ma svetlomet nadherene ucinny, aspon teda ten co som sa s nim viezol.
Ani jeden svetlomet nie je utesneny, nemoze byt. Je v nom totizto vykurovacie teliesko takze musi mat odvetravanie kvoli vyrovnaniu tlaku pri zahriati a potom pri chladnuti. Akurat ze to odvetranie by malo byt skontruovane tak aby cez neho nepresiel prach tak lahko ako na fotkach v tejto teme. Ako keby ti tam nieco chybalo. Ten otvor nie je na chladenie ale na odvetranie-vyrovnanie tlaku. A molitan tomu neublizil. Jedine ak sa zacal drobit, nalietal dnu a pritavil sa k parabole. Pri tom teple sa to aj mohlo stat.
Paraboly sa daju opravit, v cechach mate viac firiem, robia to aj poliaci lacnejsie ale zase postovne to vyrovna. Tusim na toyotach auris menili rovno znicene plastove paraboly za kovove nove druhovyrobne a majitelia boli spokojni, ze uz nemusia ist o rok zase reklamovat nepouzitelne svetlomety.
Na novsich autach byvaju uz vacsinou plastove reflektory. Plast z ktorych su paraboly vyrobene sa sice netavi ale ktovieako je to s jeho teplotnou roztaznostou, takze moze ochranna (vraj keramicka) vrstva na hlinikovej odrazovej vrstve popraskat a nasledne ide hlinik doprec. Mam doma par takych svetiel. Sranda je ze jeden co ma tiez pavucinu na vacsine paraboly svieti najlepsie :).

1 reakcí na tento příspěvek Účinnost světel - projektor vs. parabola

Skvělá odpověď, děkuji! 30.1.2014 v 13:17 | Nahoru | #4
Přídám pár informací k upřesnění.

Téměř obecně platí, že projekční systém(elipsoid. reflektor, stínítko, čočka) je účinnější, než čistě reflektorové řešení. Především z důvodu lepšího „obejmutí“ zdroje reflektorem. V současné době se moduly navrhují za pomocí simulačních programů (kdo chce, tak heslo je Monte Carlo Raytracing), kdy se reflektor přesně optimalizuje ke zdroji(halogen, HID) a funkci (potkávačky, dálkové, atd.) Když vemu H7 Halogen žárovku (světelný tok ca. 1500lm), tak s Free-Form fazetový refl. je dobře, když se dostane na 20% účinnost(silnici osvětluje 300lm) pro potkávací funkci. Stejný zdroj v modulu bude kolem 35% a bude mít ostřejší přechod – světlo/tma, více světla kolem středu atd. U HID je to zase někde jinde, i proto že taková D1S má 3500lm a jiný tvar vyzařované plochy. Dá se použít pořádně jako Bi-Funkční – kombinace potkávací, dálkové v jednom modulu s pohyblivým stínítkem
Beru tedy světelnou účinnost projekčního systému, ne účinnost zdroje jako takového – přeměna el. Energie na záření je u H7 tragedie...

Řekl bych postupně od nejhoršího: H4 Bi-Fce(dříve standard, hodně slabé); H7(H1) oddělené Fce Free-Form; H7 modul potkávací; HID-Modul, ale ty jsou u motorek rarita, dělá je zatím jen BMW, ale svítí tedy parádně.

LED pro motorky mají dle mě hodně smysl kvůli hmotnosti, velikosti, atd., ale zatím jsou na začátku, je potřeba ještě ladit, ladit a ladit.

Tož tak.

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Účinnost světel - projektor vs. parabola

Skvělá odpověď, děkuji! 31.1.2014 v 19:21 | Nahoru | #5
Martic> Mě to podle obrázku přijde prašť jak uhoď. U H4 je clonka u vlákna a ta taky odstíní spodek paraboly. Clonka nemá odraznou plochu. U projektoru se odcloní totéž ale na jiném místě. U projektoru bych viděl výhodu jen tu, že do něj můžeš nacpat xenon

1 reakcí na tento příspěvek Účinnost světel - projektor vs. parabola

Skvělá odpověď, děkuji! 31.1.2014 v 20:57 | Nahoru | #6
Já jsem dával na Megana (r.v. 2008) s čočkovýma lampama před více než rokem (po cca 180 tis. km) lampy nové. Svítivost šla postupně dolů, zkoušel jsem různé nightbreakery od Osramu, night visiony od Philipsu a podobné žárovky. Sice to svítilo trochu lépe, ale efekt byl neuspokojivý a jejich životnost mizerná (+/- 4 měsíce, max půl roku). Poté co jedna z Philipsek za shořela po 14 dnech jsem to vzdal. V nových lampách mám naopak longlife (tlustší vlákno) žárovky, u kterých by měla být svítivost nižší, ale v kombinaci s novýma lampama to svítí podstatně lépe a vydrží - jsou tam přes 45 tis. km a ještě jsem žádnou neměnil.

2 reakcí na tento příspěvek Účinnost světel - projektor vs. parabola

Skvělá odpověď, děkuji! 31.1.2014 v 21:06 | Nahoru | #7
Cocka s clonou vs zarovka h4 s clonou vyjde na stejno .... Parabola s h7/h1 by mohla na tom byt s ucinnosti lip ale zalezi na konkretnim provedeni...

LED svetla maj obvykle optiku primo pred chipem , chce to vic ledek, treba 4ks xlm ledek bude svitit vic jak h7 - jsou tam ale problemy s chlazenim atd. Homologovanyho toho asi moc nebude, na horsky kola se ale delaj dost hi tech ledkovy svetla.... Taky za dost hitech ceny :)

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Účinnost světel - projektor vs. parabola

Skvělá odpověď, děkuji! 1.2.2014 v 07:59 | Nahoru | #8
Martic> Clonky jsou černé, protože mají pohlcovat světlo. Kdyby byly lesklé, systém by měl daleko více rozptýleného světla dookola, ale kolem maxima by světla více nepřibylo. Zkrátka by to svítilo všude dostran, ale protijedoucí řidiči by Ti moc nepoděkovali a Ty bys dále neviděl. Neříkám, že normy jsou dokonalé, ale v tomhle ohlednou jsou dost nekompromisní a to je myslím dobře, jinak bychom mohli jezdit akorát po dálnici.

2 reakcí na tento příspěvek Účinnost světel - projektor vs. parabola

Skvělá odpověď, děkuji! 2.2.2014 v 00:13 | Nahoru | #9
Ledky v stretavackach ma vraj aj novy Z1000 od kawasakiho.
Nie som z kseftu takze neviem co za tym je, ale podla toho co sa deje je za tym pravdepodobne dnesna verzia phoebus cartelu. Ked nie je problem spocitat tvar paraboly pre valec 1.5x7mm alebo elipsoid podobnych rozmerov, tak nemoze byt ani problem pre plochu 3x3mm 5x5mm 8x8mm alebo inu plochu. Namiesto jednoduchych ledkovoparabolovych lamp vsak vyvijaju rozne matrix lampy a ine somariny. Akurat kde tu sa objavi nieco podobne ako tu uvedena 13W ledkoa stretavacka. Je mi jasne, ze hidy su drahe kvoli mechanike a elektronike na nastavovanie svetiel ale napriklad 25W hidy, ktore teraz skusaju do VW vozidiel tu uz mohli byt davno. Teda rozsirene. V podstate ide len o lampy s mensou vzdialenostou elektrod. Ze su menej ucinne ako 35W verzie? No a aco, su aj tak oproti ziarovkam neskutocen daleko. A vsimli ste si v akej verzii su tie 25W hidy co montuju do rapida a inych vw vozidiel? Dostat ich za premrstenu cenu, jednym zo zakladatelov pheobus cartelu a to kvoli tomu, ze su aj komplet s elektronikou. Takze ak si kupite rapida s 25W hidmi a jeden sa vypali, budete velmi prekvapeni zo sumy co si vypytaju za nahradny diel. Pretoze vam nepredaju len samotnu lacnu vybojku, ale aj uplne zbytocne vyhodeny balast. Takze my budeme nadalej sliepnat vypalovanymi ziarovkami, ktore su v podstate od polovice svojej zivotnosti nepouzitelne a vyhadzovat ich na smetisko aby si niekto prisiel na svoje.
To je len moje male povzdychnutie, preco musim na motorke sliepnat jednou 55W H7 pri ktorej vidim aj oproti svojmu usliepnanemu autu uplne ho...

3 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Účinnost světel - projektor vs. parabola

Skvělá odpověď, děkuji! 2.2.2014 v 10:08 | Nahoru | #10
Elfmen> To je OK. Jen jsem vycházel z úvahy, že stínítko i clonka zakryjí zhruba půlku světelného toku. Jak jsi napsal výše H7 s FF využívá celou plochu reflektoru, takže při stejné ploše reflektoru musí svítit lépe. Pěkný příklad je Suzuki SV K1. Naháč s kulatým světlem i s H4 svítí jako prase a S-ko s malým reflektorem H7 svítí jako bludička. Jinak toto je po dlouhé době vlákno, kde se diskutuje k věci....

2 reakcí na tento příspěvek Účinnost světel - projektor vs. parabola

Skvělá odpověď, děkuji! 2.2.2014 v 11:03 | Nahoru | #11
pri zahrivani molitanu se uvolnuje docela dost HCL cili kyseliny chlorovodikove, ktera ma moc rada kovy...tak jestli to vyreznuti paraboly pak neni od toho...Ja do sve TDM, kde mam cocku , proste mrskl HID a mam klid. Co se tyce LEDek, tak na potapeni pouzivam svetlo vlastni konstrukce, ve kterem mam 3x 5W LED LUXEON, pred kteryma jsou cocky, usmernujici rozptyl svetla na 8 stupnu. Sviti to jako 10W HID...vyzkouseno...ovsem vydrz ( spotreba energie )je neporovnatelna. Nemyslim si, ze by to bylo az tak vyrobne drahe vyrobit svetlomet a odstinit to...ale vse co je nove, je drahe

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Účinnost světel - projektor vs. parabola

Skvělá odpověď, děkuji! 2.2.2014 v 11:05 | Nahoru | #12
Martic> Ahoj, chvíli tu nejsem a pěkně se tu diskutuje dál. Jak psal KLINGO, opravdu téma, kde jsou všechny příspěvky k něčemu.

Ad.1 Pěkný obr. Fabia 1-generace světla. Je na ní právě hezky vidět ona "obalenost", jak jsem psal dříve. Jak jsi správně zmínil je to Free Form reflektor s jednotlivými fazetami (někdy se mu taky říká více-ohniskový - multi focal - systém). Ta obalenost je vidět hlavně u těch prostředních fazet nad a pod žárovkou(kde dává zdroj nejvíce světla - žárovka je daleko méně zapuštěná, než by byla u modulového řešení. V té spodní fazetě je dokonce daná ještě obrysová žárovka. Boční fazety dělají šířku svět. kuželu, ta je u tohoto řešení docela v poho (v porovnání s modulem má možná dokonce i lepší hodnoty). Maximum u středu je ale to, co člověka zajíma, tam je potřeba dostat co nejvíce světla. U potkávaček je to obecně problém, jsou hodně limitované normou, nesmí svítit vůbec přes rovinu horizontu.(každá "kandela" je problém).

Ad.2 žárovky mají černou špičku, aby zase neposílali světlo z vlákna "před sebe", opět o potkávaček problém se svícením přes hor. rovinu. Proto se do dálkových používají H1, ovšem není to pravidlo

U dálkové fce jsou požadavky obecně uplně jiné, tam to musí "pálit" na střed( do ca. 3° nad horizont) a maximum je kolem horizontální roviny, tedy světlo svítí paralelně s vozovkou do dáli.

(reakce na) Účinnost světel - projektor vs. parabola

Skvělá odpověď, děkuji! 2.2.2014 v 12:22 | Nahoru | #13
Peter3P> Zdravím,

nevím, kde jste čerpal informace. Jak jsem psal. LED má budoucnost. I se již prodává jak v autech/moto, takže problém je jen cena.

Spočítat refl. se dá. Ale ty zdroje mají diametrálně odlišnou charakteristiku vyzařívání, přenos tepla, atd. Přirovnal bych to k zážehový vs. vznětový motor. Dále jsou problém normy. Nechci se hádat, jestli za to může kartel nebo co.

K HID, je pravda, že existuje varianta 25W, která má méně jako 2000lm, tedy nepotřebuje autonivelaci, ani ostřik. Oproti např. H7, která má 1500lm, tam je tedy rozdíl ve svítivosti ca. +30%. Oproti HID 35W, která má 3500lm, je to stále 1500lm. Ano, elektronika je intergrovaná přímo v zdroji, ale zatím stojí kromě jiného zase jen cena. To je trend v současné době, levná prvovýroba a následné hojení se na servisu.

Halogenové řešení je prostě odzkoušené a tedy levné. žárovka stojí asi 100Kč a vyrží ca.500hodin. HID asi 1000Kč a vydřží ca. 2000hod. To si mohu koupit 4 halogenky a stále jsem na tom lépe.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist