globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Účinnost světel - projektor vs. parabola
29.1.2014 v 09:59
Vzhledem k tomu, že jezdím dost často v noci a "zesleplo" mi potkávací projektorové světlo, řeším momentálně jeho renovaci. Při té příležitosti jsem se snažil nalézt i nějaké teoretické informace o současných typech světlometů. Dozvěděl jsem se jak projektorová (čočková, elipsoidní) světla fungují, že mají vedle malých rozměrů výhodu v úzkému zdroji paprsků, který méně osvětluje mlhu, déšť nebo padající sníh, mají přesně mířený tok světla s ostrým přechodem světlo/tma, jde je snadno natáčet atd.. Ale nikde jsem se nedočetl, jak je to s účinností v porovnání s klasickým parabolovým reflektorem.

Rozum mi totiž říká, že v tlumeném režimu je u projektoru zhruba polovina světla odraženého od zrcadla zacloněna stínítkem (clonkou). Tudíž jakoby například z 55W žárovky H3 bylo využito třeba jen sotva 30W . To mi potvrzuje i praktická zkušenost, kdy samostatný dálkový projektor (bez clonky) svítí mnohem silněji než potkávací projektor . Našel jsem i toto video s ukázkou funkce bi-haloegenu/xenonu, kde opět v tlumeném režimu je zhruba polovina světla "zmařena" pohyblivou clonkou.

U klasické paraboly s dvouvláknovou žárovkou např. H4 mi připadá, že energie od tlumeného vlákna je využita prostě efektivněji. Dokáže mi moje tvrzení někdo potvrdit nebo vyvrátit, případně napsat nějaký praktický poznatek?

Zároveň by mě ještě zajímalo, jak je to s životností motocyklových projektorů. Protože moje reflektory mají kvůli chlazení otvory. Těmi se samozřejmě dovnitř dostává částečně i prach a vlhkost . Jeden otvor jsem kvůli prachu a znečištěné čočce ucpal kusem molitanu, ale asi kvůli špatnému chlazení a vlhkosti mi během jedné sezony zeslepla odrazná plocha a i děsně zoxidovala patice . Pro úplnost uvedu, že tělo světlometů je plastové. Po zhruba 30 000km tedy řeším renovaci potkávacího světla (vakuové pokovení). Má někdo s podobnými světly dlouhodobé zkušenosti (např i jako mlhovky nebo přídavná)? Případně měl by někdo radu, jak vyřešit problém těsnost vs. chlazení vs. trvanlivost?

Zde jsou fotky mých světel:


























Naposledy editováno 29.01.2014 10:02:34
Anketa: Co využije lépe světlo žárovky (výbojky) u tlumeného světla ?
čočka
83%
5
parabola
17%
1

1 reakcí na tento příspěvek Účinnost světel - projektor vs. parabola

Skvělá odpověď, děkuji! 30.1.2014 v 13:17 | Nahoru | #1
Přídám pár informací k upřesnění.

Téměř obecně platí, že projekční systém(elipsoid. reflektor, stínítko, čočka) je účinnější, než čistě reflektorové řešení. Především z důvodu lepšího „obejmutí“ zdroje reflektorem. V současné době se moduly navrhují za pomocí simulačních programů (kdo chce, tak heslo je Monte Carlo Raytracing), kdy se reflektor přesně optimalizuje ke zdroji(halogen, HID) a funkci (potkávačky, dálkové, atd.) Když vemu H7 Halogen žárovku (světelný tok ca. 1500lm), tak s Free-Form fazetový refl. je dobře, když se dostane na 20% účinnost(silnici osvětluje 300lm) pro potkávací funkci. Stejný zdroj v modulu bude kolem 35% a bude mít ostřejší přechod – světlo/tma, více světla kolem středu atd. U HID je to zase někde jinde, i proto že taková D1S má 3500lm a jiný tvar vyzařované plochy. Dá se použít pořádně jako Bi-Funkční – kombinace potkávací, dálkové v jednom modulu s pohyblivým stínítkem
Beru tedy světelnou účinnost projekčního systému, ne účinnost zdroje jako takového – přeměna el. Energie na záření je u H7 tragedie...

Řekl bych postupně od nejhoršího: H4 Bi-Fce(dříve standard, hodně slabé); H7(H1) oddělené Fce Free-Form; H7 modul potkávací; HID-Modul, ale ty jsou u motorek rarita, dělá je zatím jen BMW, ale svítí tedy parádně.

LED pro motorky mají dle mě hodně smysl kvůli hmotnosti, velikosti, atd., ale zatím jsou na začátku, je potřeba ještě ladit, ladit a ladit.

Tož tak.

(reakce na) Účinnost světel - projektor vs. parabola

30.1.2014 v 15:15 | Nahoru | #2
Elfmen> Díky moc za vyčerpávající informace . Do jisté míry to tedy vyvrací můj názor, že stínítko v projektoru pohlcuje část té drahocenné energie. Nebo respektive, projektor (elipsoid) tedy tu účinnost asi dožene lepším (účinějším) nasměrováním světla od zdroje.

Co se týče těch LED, zaujal mě při projíždění internetu tento LED potkávací elipsoidní světlomet 13W . Moc toho tam nepíšou. Jen že homologace je do 125ccm a nad 125ccm musí být namontované světlomety 2 . To napovídá, že zázrak to asi nebude, ale docela by mě zajímalo jak to asi svítí. Zajímala by i mě i konstrukce. Mohl by být konstruován jako na této malůvce, kterou jsem našel zde ?




Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist