globalmoto_nolan Přidat reklamu

Téma: Účinnost světel - projektor vs. parabola
29.1.2014 v 09:59
Vzhledem k tomu, že jezdím dost často v noci a "zesleplo" mi potkávací projektorové světlo, řeším momentálně jeho renovaci. Při té příležitosti jsem se snažil nalézt i nějaké teoretické informace o současných typech světlometů. Dozvěděl jsem se jak projektorová (čočková, elipsoidní) světla fungují, že mají vedle malých rozměrů výhodu v úzkému zdroji paprsků, který méně osvětluje mlhu, déšť nebo padající sníh, mají přesně mířený tok světla s ostrým přechodem světlo/tma, jde je snadno natáčet atd.. Ale nikde jsem se nedočetl, jak je to s účinností v porovnání s klasickým parabolovým reflektorem.

Rozum mi totiž říká, že v tlumeném režimu je u projektoru zhruba polovina světla odraženého od zrcadla zacloněna stínítkem (clonkou). Tudíž jakoby například z 55W žárovky H3 bylo využito třeba jen sotva 30W . To mi potvrzuje i praktická zkušenost, kdy samostatný dálkový projektor (bez clonky) svítí mnohem silněji než potkávací projektor . Našel jsem i toto video s ukázkou funkce bi-haloegenu/xenonu, kde opět v tlumeném režimu je zhruba polovina světla "zmařena" pohyblivou clonkou.

U klasické paraboly s dvouvláknovou žárovkou např. H4 mi připadá, že energie od tlumeného vlákna je využita prostě efektivněji. Dokáže mi moje tvrzení někdo potvrdit nebo vyvrátit, případně napsat nějaký praktický poznatek?

Zároveň by mě ještě zajímalo, jak je to s životností motocyklových projektorů. Protože moje reflektory mají kvůli chlazení otvory. Těmi se samozřejmě dovnitř dostává částečně i prach a vlhkost . Jeden otvor jsem kvůli prachu a znečištěné čočce ucpal kusem molitanu, ale asi kvůli špatnému chlazení a vlhkosti mi během jedné sezony zeslepla odrazná plocha a i děsně zoxidovala patice . Pro úplnost uvedu, že tělo světlometů je plastové. Po zhruba 30 000km tedy řeším renovaci potkávacího světla (vakuové pokovení). Má někdo s podobnými světly dlouhodobé zkušenosti (např i jako mlhovky nebo přídavná)? Případně měl by někdo radu, jak vyřešit problém těsnost vs. chlazení vs. trvanlivost?

Zde jsou fotky mých světel:


























Naposledy editováno 29.01.2014 10:02:34
Anketa: Co využije lépe světlo žárovky (výbojky) u tlumeného světla ?
čočka
83%
5
parabola
17%
1

2 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Účinnost světel - projektor vs. parabola

Skvělá odpověď, děkuji! 31.1.2014 v 19:21 | Nahoru | #1
Martic> Mě to podle obrázku přijde prašť jak uhoď. U H4 je clonka u vlákna a ta taky odstíní spodek paraboly. Clonka nemá odraznou plochu. U projektoru se odcloní totéž ale na jiném místě. U projektoru bych viděl výhodu jen tu, že do něj můžeš nacpat xenon

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Účinnost světel - projektor vs. parabola

1.2.2014 v 00:43 | Nahoru | #2
KLINGO> Asi ano. Uvažoval jsem ale tak, že ta clonka uvnitř žárovky u H4ky je z lesklého kovu (i když né úplně zrcadlově), takže by mohla alespoň trochu světlo i odrazit nahoru na parabolu a né ty spodní paprsky jen pohltit. V projektoru mám ale tu clonku nastříkanou černou barvou, takže tam už o odrazu asi vůbec nemůže být řeč . Asi zkusím experimentovat s clonkou z vyleštěného nerezu i když je ta má teorie o odrazu asi blbost

Naposledy editováno 01.02.2014 00:47:34

1 reakcí na tento příspěvek (reakce na) Účinnost světel - projektor vs. parabola

1.2.2014 v 07:51 | Nahoru | #3
KLINGO> Ty obrázky dost klamou, resp. nejsou v poměru. Zejména právě z toho pohledu "obejmutí" reflektoru zdrojem. FF Refl. s H4 je daleko otevřenější, než projekční modul. To i musí být, pač se to světlo musí dostat na +-35 st. horizontálně - šířka kuželu, není tam žádná čočka, která by "pomohla". Clonka u H4 nevytváří cut-off line. Je tam proto, aby světlo nedopadalo na spodní část refl., protože ten je vyhrazen pro "dálkové vlákno". Obecně u FF systémů se cut-off line vytváří postupně narůstajícím zakřivením reflektoru. HID zdroje lze použít jen do HID připravených modulů! Jakekoliv záměny oběma směru vedou k horším výsledkům. To, že se HID dává převážně jen do projekčních modulů je právě o lepší využitelností světla. Je to sice trochu marketing, ale když mám dobrý a silný zdroj, tak to nebudu rvát do horšího řešení. Dále se dá udělat Bi-Xenon, atd.

Nechci, aby to vypadalo, že jsem sežral všechnu moudrost, jen o tom něco vím.
Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit nebo registrovat.


TOPlist