Yamaha XT1200Z Super Tenere (2013)

Vlastník iman
Vloženo 17.4.2015
Aktualizováno 27.8.2019

Motorka je na prvý pohľad robustná, ale nič čo by ma malo pri mojich rozmeroch zaskočiť či nepríjemne prekvapiť. V tejto bielej perleti vyzerá pre mňa najlepšie a keby nebola v bielej tak si ju fakt nekúpim

Motorka koupena od Motoshop Žubor, Banská Bystrica - Uplne profesionálny prístup

Suzuki DL 1000 V-Strom: Pretože ma nepresvedčilo dielenské spracovanie, nelícujúce plasty a proste po detailnej ohliadke ako nedokončená čínska hračka za prehnanú cenu.

První dojmy - Prvý dojem z jazdy rozhodne nebol prvý pretože už som nejakú chvíľku na Tenerke aj keď modrej pojazdil takže nedostavil sa ani obrovsky efekt radosti ale ani nejaké sklamanie. Proste asi presne taký, aký sa od takto zameraného stroja očakáva. Proste robí všetko presne tak ako je postavená. No surprise no waaaw..

Motorku bych doporučil pro - Motocykel je zrejme vynikajúca voľba pre každého, kto hľadá pohodlie spoľahlivosť a bezpečnosť. Rozhodne treba prihliadať na výšku jazdca resp.dĺžku nôh jazdkyne :-). Ostatné je vec zručnosti a skúseností.

Doplňky na motorce - Vyššie plexi, bočné deflektory, kryt pod motor, padacie rámy, predĺženie predného blatníka a ešte iste niečo objavím.

Na úvod je treba napísať, že prechod z motorky akou je Honda Blackbird, ktorej som bol hrdým majiteľom štyri sezóny (asi posledná poriadna športovo cestovná motorka od Hondy) je ako prechod z vyhladenej novej diaľnice na šotolinovú cestu bez označenia značkou "pozor zmena povrchu". Vyvážený chod Blacka so štvorvalcovým motorom bez vibrácií je úplne inde ako "traktorový charakter " dvojvalca v Yamahe. Už len to divné zakuckanie, či ako nazvať ten zvuk pri štartovaní je pre nezvyknutého človeka stres akoby sa blížil koniec sveta.
Samozrejme že po prejdení prvých pár metrov a km sa situácia mení a všetky vibrácie, vysoký posed, ochota isť do zákrut, solídny krútiaci moment vynikajúce brzdy a ľahkosť ovládania sa okamžite stávajú samozrejmosťou, akoby ste tú motorku jazdili už od malička.

Mal som trocha obavu ako si zvyknem na výkonovo slabšiu motorku, ale všetko je v hlave a s pribúdajúcim vekom sa aj pohľad človeka mení viac do komfortu ako do rýchlosti. Faktom ale je, že fun factor je nižší ako na Blacku, dokonca aj na V strome 1000.
Po týždni mám na nej v zábehovom režime 1000 km a teda je pripravená na výmenu oleja filtra a prvý garančný servis. Jazda v otáčkach do 4000 mi nejako nevadí a ešte aj tých ďalších povinných 1000 v pohode zvládnem v dedkovskom tempe. Zábeh je zábeh a ak človek vie ako motor funguje, tak sa neponáhľa a je naozaj cítiť, ako sa tá motorka pomaly ale isto rozbieha a je živšia a živšia. Spotreba je podľa palubného počítača 5,2 litra.
Hneď som prikúpil vyššie plexi Yamaha, male bočné deflektory (mimochodom ozaj fungujú ), nálepku Touareg na nádrž, predĺženie predného blatníka, Kryt motora od SW Motech, padacie rámy tiež od SW Motech. Dám ešte dorobiť zadný Alu kufor a môžme vyraziť smer juh.

V každom prípade priložím ďalšie fotky keď prídu všetky doplnky a namontujem ich. Inak tej motorke zatiaľ niet čo vytknúť ale všetko ukáže až čas. Takže hor sa do novej sezóny.

[/img

No takže motorka je po prvom servise (130 eur), takže zda sa že aj po poslednom "značkovom" čo sa týka výmeny olejových náplní, čo si hravo dokážem urobiť aj sám a za štvrtinovú cenu. Rovnako tak všetky bežné kontroly. Prípadné odborné práce a opravy vyžadujúce špeciálne nástroje potom nechám na "odborníkov" v značkovom servise ale aj to skôr kvôli záruke.
Tých 1000 povinných km som dal za päť dní a musím povedať že už sa motor celkom pekne rozbehol a ožil aj keď si stále neviem zvyknúť na tie vibrácie a trochu nervóznejší prejav hlavne v meste a v režime "S". Takže asi naozaj na mestskú premávku režim "T" bude rozumnejšia voľba. Ono popri tom krútiacom momente tak či tak plechovky pod 200 koní budu iba závistlivo pozerať na Váš chrbát po odchode z križovatky. Zvyknem v rámci krátkych výletov vybehnúť oškrabať trochu gumy aj po bokoch buď na horský prechod Šturec alebo na Ostrú lúku kde sú veľmi pekné zákruty a musím ešte raz vyjadriť spokojnosť s ovládateľnosťou tohto mastodonta. V spojení s brzdami a pri vypnutej kontrole trakcie je to jazda ako na superšporte len človek sedí vyššie. Uvidíme ako budem stíhať v lete naháňať " páličov " po Šturci .
Konečne mi po troch týždňoch od objednania prišli aj padáky a kryt po motor. Takže včera po hodinke roboty boli namontované a už mi chýba iba predľženie predného blatníka zadný kufor od " Momula z Mýtnej " a aj napriek tomu že som vymenil origo plexi za turistické od Yamahy ktoré je aj vyššie aj širšie aj inak tvarované, stále mi to dosť fučí do prilby takže ešte namontujem aj malý deflektor. A tým zrejme aj s doplnkami skončím až kým čas neukáže či ešte niečo netreba.
Na záver mi nedá nespomenúť fakt, źe kto raz jazdil na štvorvalci asi sa bude ešte chvíľku cítiť " nesvoj " po prechode na dvojvalec. V každom prípade ak bude možnosť vyskúšať Triumpha Explorera tak to urobím aj keď možno potom bude opäť ten malý škriatok v hlave šepkať " kúp to kúp to kúp to ". Ale takí sme už my chlapi a iní nebudeme.
No tak som tento víkend opäť trochu polietal a motorka sa prehupla cez 1700 km. Mam pocit že cca od 1600 km elektronika uvoľnila aj zvyšok výkonu, lebo moto ide o 50 percent lepšie za plynom ako dovtedy. Teraz mam konečne pocit že mám pod sebou ozaj 1200 kubíkov a cca 110 koní. Aj vibrácie sú o poznanie nižšie a objektívne musím uznať že sa mi začína páčiť stále viac. Sedlo je komfortné a jediné čo ešte považujem pri mojej výške za nevyhnutnosť je ten malý deflektor aby mi tie "hnipírda" čo sa rozhodli pre samovražedný utok na mna nekončili priamo na prilbe a zníži sa aj hluk - dúfam. Inak mám veľmi dobrý pocit z jady a stability. Takže zatiaľ sú moje dojmy viac - menej iba pozitívne tak verím ze sa len tak rýchlo nezmenia.. Myslim že spotrebu ukazuje palubák medzi 5,2 až 5,5 l/100km, reálne mi vychádza tak 5,7. Treba však podotknút že naozaj nejazdíme 90 km/hod. Na to motorku asi nikto nekupuje. Inak pri 5000 otáčkach pri zaradenej 6 motorka ukazuje rýchlosť 158km/hod v reále to môže byť tak 150. Čiže vlastne som stále v zábehovom limite a motorka sa vôbec netrápi že by bola podtočená. Pri podraďovaní treba dávať pozor na rýchlosť a brzdný efekt motora a neponáhľať sa najmä na mokrej vozovke. Má to potom snahu podkľznuť. No a to je myslím nateraz všetko. Ak ešte niečo objavím časom tak to sem hodím.
No tak Yamaha včera zmenila majiteľa. Dal som na nej bezmála 34 000km bez jediného problému ale tiež musím skonštatovať že aj bez nejakých emócií a o tie vlastne pri výbere motorky ide.
Záver je asi takýto : Pokiaľ si kupujete motorku, vždy ju kupujte iba ak Vás proste chytí hneď pri skúšobnej jazde. Musí tam byť proste emócia. Inak z toho nebudete mať radosť. Ja som urobil tú chybu že som ju kúpil lebo bola v dobrej cene a nová. Bola to jasná chyba aj keď tak ako som napísal pred 4 rokmi motorka robí všetko ako má.
Koniec komentov. Už mám v garáži Suzuki DL 1000 a tam tá emócia je.

Mirexx
Mirexx napsal 22.07.20 v 22:06 10b.

Zdar starý kamaráde a kolego, zdravím po pár letech ze ZN do SR. Moje číslo stále stejné, úooz minulost. Pošli kontakt a já se ozvu , ze ZN zdraví Mirek Š...mám modrého Blackbirda, Tvůj stroj...náádhera
..603190546

Béďa33
Béďa33 napsal 14.08.16 v 22:55 10b.

warrin
warrin napsal 22.04.15 v 21:51 10b.

MiraTDi
MiraTDi napsal 22.04.15 v 20:42

Krásná. Ať Ti dělá radost.

bulldogbiker
bulldogbiker napsal 22.04.15 v 20:27