Jawa 350/640 (1995)

Vlastník expert217
Vloženo 27.1.2013
Aktualizováno 14.10.2013

Je to prostě Jawa se vším všudy. Kouří, řinčí a klepe (dočasně). Jak jsem někde četl tady na fóru, autora si bohužel nepamatuji : Jawa, která nekouří, neřinčí a neklape, je mrtvá.

První dojmy - Ohledně dojmu nemohu být objektivní. Je to totiž moje první moto a při koupi sem byl rád, že když přidám plyn, tak motorka má snahu zrychlovat. Jediné co bych mohl srovnat s Hondou 250 CBF, na které jsem dělal papíry je asi toto: na Jawě se mnohem lépe sedí, ale při rychlosti nad 90 km/h vám vibrace od motoru začnou rozkládat "pozadí".

Motorku bych doporučil pro - Motorka se hodí hlavně pro ty, co mají dobře vybavenou dílnu. Po případě dost peněz na opravy. Většinu věcí si ale celkem normálně zručný domácí kuti dokáže udělat sám.

Doplňky na motorce - Mám v plánu nainstalovat denní svícení, novou spínací skříňku místo Bošáku, novější blinkry, zrcátka , špice, přístrojovou desku a pantera na přední blatník.

Dostat motorku domů znamenalo najet za den něco kolem 440 km (tam i zpět). Jelikož jsem nevěděl, v jakém stavu je, raději jsem zbaběle domluvil řidiče s dodávku. Měl jsem strach, že kdyby se cokoliv podělalo, musel bych to buď dotlačit, nebo jí nějak rozebrat a naskládat do kombíku. Naštěstí žádná porucha nenastala a tak Jawa absolvovala celou cestu sama. Samotná koupě probíhala v klidu. Prodávající řekl vše o bývalém majiteli a přidal pár vlastních zkušeností. Celou motorku jsem prohlédl a na radu kamaráda i sundal nádrž, abych se přesvědčil, že není bouraná. Což se záhy ukázalo jako velmi zavádějící. Při testovací jízdě mi bylo divné, že při ubrání plynu a puštěných řídítkách, má motorka snahu se lehce rozklepat. Nevěnoval jsem tomu velkou pozornost. Říkal jsem si, že ten rám je jen trubkový, a tudíž nemohu očekávat nějakou extra tuhost. Po jízdě byla podepsána smlouva předány klíčky a papíry a mohl jsem vyrazit. Na celou trasu, která měřila podle tachometru 218 km si Jawička pocucala něco kolem 15l. Tato spotřeba byla ale zapříčiněna nadměrně bohatou směsí, asi 90 km po dálnici takou svižnou rychlostí 110km/h a prudkým protivětrem. Byl jsem až překvapen, že se nic nerozsypalo. Při dálniční rychlosti, která trvala asi hodinu a s občasným předjížděním ve 130km/h to byl opravdu zázrak. Na druhý den po příjezdu domů, jsem celou motorku znovu prošel se šroubovákem a 5 klíči, kvůli dotažení šroubů a málem sem se položil. Pojišťovací šroub předního kola je povolený a drží na posledních 3 závitech. Ihned jsem ztratil všechny iluze o bezproblémové motorce. Otevřel jsem chytrou knížku z autoškoly o zjištění geometrie rámu. A ejhle statí natáhnout provaz mezi koly. Tak tedy sebejistě beru provaz a nestačím se divit. 2 cm mimo. Klepání řídítek a kroucení rámu bylo vyřešeno. Poté už moc vyjížděk nebylo. Začalo být už kolem 0. Bylo ovšem nutné ještě vyřešit převod motocyklu na mě. Proto bylo nutné zajet na evidenčku, která byla vzdálena 18 km. Vše dopadlo dobře a tak už jen stačilo dojet domů. Ale co se nestane, na křižovatce se začne z motoru na pravé části ozývat nějaké klapání. Z důvodů mé obavy o rozborku a sborku motoru doma, jsem zatím zbaběle zkontaktoval servis a zatím mám domluvenou GO motoru a vyrovnání rámu. A tak to všechno začalo. Už jen netrpělivě čekám na jaro a první vyjížďku.

expert217
expert217 napsal 12.01.16 v 13:28

GO sem nechal dělat v http://www.motoav.cz/. Připrav si pořádnou raketu, ale motor ti vydrží přes 20 000km na plný plyn v 4-7000ot/min. Pokud si ho ovšem nezjebeš TSFkem jako já. To už je zase jiný příběh. Po těch pár letech už bych takovou cenu fakt nedaval a rači bych ji zgeneralkoval pěkně doma za polovic ceny.

Klezlik
Klezlik napsal 12.01.16 v 10:16 10b.

Pěkná mašina. Jenom jeden dotaz. Kde si necháváš dělat GO motoru? Díky

Lubos92
Lubos92 napsal 05.03.14 v 12:47

Pěkná .

fistron
fistron napsal 07.04.13 v 19:25

GO? fakt na tom byl motor tak zle? no to mě sere. sem naštvanej sám na sebe, protože to jsem fakt netušil... pobavím se ve správách. dlužím ti víc než omluvu

fistron
fistron napsal 07.04.13 v 19:13 10b.

ahoj.. tak jsem tě našel.. odemě si to koupil chlape.. jak běží? dávám 10! přecijen ty karbony to je krása :) kdyby si chtěl kousek karbonu můžu poslat :)