KTM 1290 Super Adventure (2020)

Vlastník Optimus96
Vloženo 3.4.2024
Aktualizováno 3.4.2024

Pohodlná, silná všestranná mašina na jazdu okolo komína ale aj na ďaleké tripy

Ducati Multistrada 1260S: Ceny dielov, počet jazdeniek v ponuke, nemal som možnosť ju nikde vyskúšať, KTM má známy tak mi ju požičal skúsiť a veľmi mi sadla
Yamaha Tracer 9 / 900: Japonci robia motorky na menších ľudí....Pri mojich 193cm je Tracer žiaľ pre mňa malý inak by mi po každej stránke vyhovoval....

První dojmy - Po odskúšaní motorky som ostal v nemom úžase ako mi sedí. 2valec som dovtedy nejazdil. Oproti môjmu Fazerovi to bolo celé úplne inde a veľmi ľahko si ma získala

Motorku bych doporučil pro - Pre niekoho kto má už nejaké skúsenosti a chce mať univerzálnu motorku plnú novodobých elektronických vychytávok. Vhodná je na cestovanie aj na naháňanie jogurtov na okreskách

Doplňky na motorce - Vyššie plexi PUIG s deflektorom, vyhrievané hefty, obojstranný quickshifter, topcase kappa na 2 prilby, Originál bočné kufre KTM, Scotoiler automatické mazanie reťaze, držiak telefónu RAM, delené sedadlá, padací rám, ladený výfuk Arrow,

Hľadal som nástupcu svojej prvej motorky Fazer 600 2006. Vedel som že chcem aj cestovať a hlavne že chcem niečo s lepším posedom. Pri mojej výške 193cm som potreboval naozaj niečo z kategórie motorkových "SUV". Plánujem cestovať aj vo dvojici s batožinou takže na to je táto motorka ako stvorená. Stále mám však rád veľmi svižné zvezenie a KTM má ako cestovné tak aj športové ambície. Z toho dôvodu som do toho išiel. Motor je úžasný na každý kvalt stačí proste pridať a ide...Po prvých 1000km viem že mi bude sedieť aj na dlhších tripoch. Dúfam že elektronika ktorej tam je naozaj požehnane nebude robiť problémy. Pri tejto kategórii motoriek sa však už tomu ani nedá vyhnúť pretože to je dnešný trend. Na druhú stranu pri tom výkone 160koní som rád za tých elektronických asistentov čo ma vedia trochu skrotiť inak by som sa asi dlho nevozil :D Ľadvinka si veľmi chváli posed. Na Fazerovi somnou nechcela nikde jazdiť maximálne na kávu do mesta. Opierka na Topcase je pre jej komfort veľmi dobrou pomôckou. Čo sa týka spotreby je veľmi závislá od štýlu jazdy a na tom aký režim človek používa. Dlhšiu trasu viem na režime street spraviť sám bez batožiny aj za 5,2l/100km. Pri jašení na Sport režime to ide kludne aj ku 6,8l/100km čo však stále považujem za motorku s takou váhou a výkonom za prijateľné. Verím že sa dá aj lepšia a horšia spotreba urobiť ale zatiaľ som nemal možnosť to tak skúsiť. Výhodou je aj veľklosť nádrže ktorá mi po natankovaní vie ukázať aj 400km dojazd čo je na tripy super. Predchádzajúci majiteľ jej skrátil servisný interval na 7500km čo mám v pláne dodržiavať. Servisovaná bola iba u overených servisákov so zápisom do el.servisky u KTM čo je super. Moto je po veľkom servise takže okrem spotrebných záležitostí ma snáď nečaká žiadna veľká položka na výmenu v najbližšej dobe. Ale nechcem to zakríknuť :D Dosť sa spomína kúrenie od motora na nohy keďže som na nej ešte nejazdil vo vysokých teplotách tak pri tom 25stupňovom teple sa mi zatiaľ nič také nedialo. Nastavenie pruženia je naozaj citeľné ak sa s tým človek pohrá. Vo všeobecnosti však som taký že budem maximálne nastavovať či jazdím sám alebo s batožinou či ľadvinkou. Ak mi raz jedno nastavenie vyhovuje nemyslím si že to budem meniť. Dlhší trip ako 400km som zatiaľ na jedenkrát nedal takže nemôžem hodnotiť ako sa na moto cestuje diaľkovo ale nemyslím si že by mala nejaké problémy aj s dlhšími trasami...čas ukáže. Vybral som si model S ktorý má liate kolesá pretože nemám terénne ambície. S takou veľkou motorkou a s jej váhou by som do terénu proste nešiel. Na také jazdy sú podľa mňa naozaj vhodnejšie menšie obratnejšie stroje. Netvrdím že by to nezvládla ale ja by som to naozaj neriskoval asi ju mám na to už moc rád :D

Optimus96
Optimus96 napsal 09.04.24 v 20:55

@NXram...Zatiaľ sa zoznamujeme...je dosť temperamentná a niekedy je treba na ňu byť hrubý ale inak jazdí krásne...dúfam že si s kúpou novej posunul opäť level a nebudú ťa trápiť žiadne závady...

NXram
NXram napsal 08.04.24 v 17:17 10b.

Je to skvělá mašina na vše, od blbnutí až po cestování, letos jsem přesně takovou po třech letech prodal a koupil si zase zcela novou 2024 Lepší moto prostě není
Užívej ji ve zdraví

H1956
H1956 napsal 05.04.24 v 20:10 10b.

Mám KTM 1290 R 2018, uvažuji o výměně sedla za lepší gelové. Jak jsi s tím spokojen?

Optimus96
Optimus96 napsal 04.04.24 v 12:19

@jelda-f Ďakujem, snáď niečo vydrží :)

jelda-f
jelda-f napsal 04.04.24 v 10:03 10b.

Pěkný stroj ;) ať slouží