Gilera Nexus 500 (2005)

Vlastník michal372
Vloženo 25.6.2023
Aktualizováno Dnes v 06:33

Skúter uväznený v tele motorky? Alebo motorka uväznená v tele skútra? Odpoveď nech si dá každý sám. No čistokrvný skúter to určite nie je

Motorka koupena od Bazos

První dojmy - Prvé dojmy boli- fú ten je nádherný! Tá červená až do očí bije. A jazda na ňom je vážne super.

Motorku bych doporučil pro - Pre ľudí čo majú radi Talianske stroje, ako aj pre kluky tak aj pre holky. Ale človek musí mať dlhšie nohy:-)

Doplňky na motorce - Malossi variator, givi kufor, bočné smerovky z FL. modelu

Išiel som cielene len po tomto skútri. Nechcel som žiaden iný!. Gilera Nexus 500 bol môj sen od svojich 15r keď som jazdil ešte na 50tkach.
Po všetkých motorkách ktoré som mal od 1 valca- po 4 valce som si povedal že už by to chcelo niečo jednoduché s priateľnou spotrebou, ideálne nejakou tou ochranou pred vetrom. Nexus som vyberal samozrejme aj skrz dizajnu, a že je relatívne "jednoduchý", (cháp- variator, remeň, remenica)- nič zložité, primitívne jednoduché. Motor je tu Piaggio master 460cm , rokmi overený aj v iných modeloch. Hmotnosť je niečo cez 204kg, po banditovi je to ľahučké. Na skútri je variator značky malossi, na to že má 29kw ide naozaj veľmi dobre, človek ktorý by čakal že to bude pomalé a slabé po prevezení hneď zmení názor.
Posed na skútri je fajn, nie je to loď ako predošlý Silver Wing, ale je viac na ruky čo mi viac vyhovuje ako posed na kríže. Ochrana pred vetrom je viac ako super, 130 diaľničných ani necítiť, turbolencie sú tu minimálne, plexi mám na najnižšie. Spotreba je udávaná ako kilometre na litre. Dá sa chodiť aj za 3,8l (diaľky) má to palubný pc kde ukazuje volty, dojazd, priemernú spotrebu, aktuálnu spotrebu, priemernú rýchlosť, maximálnu rýchlosť. Inak mám priemer 4,2. Ladvinka si posed pochvaľuje. V zákrutách je skúter veľmi stabilný! Človek si môže dovoliť vcelku slušné náklony, potom ho limituje už len hlavný stojan. Pod sedlom na kufor moc miesta nie je. No lekárnička a integralka sa zmestia, aj menšie veci.
Mal som obavy z vibrácií. Ale keďže je motor vzadu tak sú minimálne aj keď je to jednobuch. Takže zatiaľ takáto krátka recenzia mojej Talianskej vraždy.
A áno skúter má jednu nevýhodu - časté prekračovanie rýchlosti, keďže na tom fúka minimálne a 100 a viac je tam mihnutím oka (obrazne povedané).
Ďalší edit bude keď najazdím nejaký ten kilometrík.
Po 5000 km
Spotreba keď sa ide píla nejde nad 5,2L. Olej nepapá, zvykol som si naň už. Mašina vhodná aj na vybláznenie aj na dochádzanie do práce. Najviac ma bavia na ňom zákruty, odpichy.
Koho zaujíma maximálka, tak tá sa zastaví na 180 km/h (tachometrových). Skúter je celkom svižný do 150. Potom sa to spomalí a na maximálku sa pomaličky doťahuje, a tu ho zastaví obmedzovač otáčok.
Skrátka- je to šikovný stroj aj na nejaké to vybláznenie (zákruty, odpichy) so skvelou cenou. Pomer cena/kvalita/výkon aj keď je to starší ročník si myslím že bez konkurencie, T-max je už 2 valec s vyššou cenou, Silver Wing je ťažký koráb ktorý neni športovec, a burgoš je tiež cestovný skúter. Komu sa nechce radiť a chce sa aj trošku "rýchlejšie previesť" tak príde si na svoje.
Sezona 2024
Vymenený olej s filtrami, nové brzdové obloženie. So skútrom žiadne problémy, najazdené cez 27 tisíc km. Kontrola variatora/valčekov/remeňa- všetko OK. Ale zisťujem že mi chýba manuálne radenie. Takže skútrik pôjde ďalej a ja sa vrátim naspať k motorkám. Nie je to zlé, vyskúšal som, musím uznať že je to kus dobrého stroja. Čo bude po Nexíkovi netuším, uvidím. Etapa Nexus sa týmto riadkom končí...

Black_Tea
Black_Tea napsal 08.07.23 v 19:26 10b.

Já jsem měl Aprilku se stejným motorem...:) Skvělá volba, jelo to suprově a bylo naprosto spolehlivé.

JA-NE
JA-NE napsal 27.06.23 v 12:33 10b.

najzabavnejsi skuter ever

michal372
michal372 napsal 27.06.23 v 06:21

Ďakujem, áno je vo veľmi zachovalom stave. Farba originál nestriekaná

Milan1963
Milan1963 napsal 26.06.23 v 20:09 10b.

ČZAleš
ČZAleš napsal 25.06.23 v 13:59 10b.

Na ten ročník moc pěkný kus.