renocar_unor

Gilera Nexus 500 (2007)

Vlastník duky05
Vloženo 2.4.2015
Aktualizováno 3.6.2016

Maxiskúter, ktorý sa v meste cíti ako ryba vo vode, na okreskách si užíva svoje športové ambície a nestratí sa ani na dialnici. Je to taký univerzál.

Honda CBF 500: do mesta mi prišiel vhodnejší nakoniec maxiskúter
Yamaha T-max: bohužiaľ jedine kvôli vyššej cene
Piaggio MP3 400: ako novinka to malo množstvo detských chýb

První dojmy - Po rokoch jazdy na červenej jawe 350/634 som sa odmenil novým skútrom. Že to bol markantný rozdiel snáď netreba spomínať. Skúter sa ľahko ovláda, v zákrutách narozdiel od jawy drží stopu ako lokomotíva. Ochrana pred počasím, variátor, to sú jasné výhody pre jazdu v meste.

Motorku bych doporučil pro - Pre každého, kto chce univerzálny stroj do mesta, mimo mesto aj na diaľnicu. Každodenná cesta do roboty, filtrovačka mestom, po robote únik okreskami domov. Na víkend si odskočiť do Álp či k moru, to je Nexus.

Doplňky na motorce - Turistické plexi Givi.
Kufor Givi Maxia 52l vo farbe skútru (dragon red).
Valčeky Dr. Pulley.
Na chladnejšie obdobie mám termoscud Tucaco Urbano a návleky na riadidlá takisto Tucano Urbano. Veľmi praktická vec, znateľne to predĺži jazdnú sezónu, ochráni jazdca pred sychravým jesenným a jarným počasím, pred zimou. Jediná nevýhoda je, že v zime jazdím sám...mne je ešte príjemne, ale motorkári sa vyhovárajú na počasie :).

Po 7 rokoch prevádzky a 50 000 km za sebou, môžem smelo podať nejaké dojmy a pojmy.

Skúter som kupoval ako nový. Čo sa týka elektroinštalácie, za 7 rokov som menil iba jediný raz žiarovku v prednom svetle, po 6 rokoch takmer celoročnej prevádzky.

Tento maxík je taký univerzál. Do mesta, na okresky, aj na diaľnicu. Motor dáva dostatok výkonu. V meste nie je problém a filtrovanie je radosť. Cesty okreskami si človek užíva, podvozok a brzdy dodávajú istotu. Ani predbiehanie nie je problém, len sa otočí viac plynom a auto je za nami. Motor je pružný a ochotne zrýchluje do 130 km/h. Takže pri okreskovej rýchlosti 90-100 km/h je naozaj výkonová rezerva na predbiehanie. Cestovná pohodová rýchlosť 120 km/h na diaľnici, ale pri predbiehaní už treba trochu rozmýšľať a predvídať. Od 130 do 160 km/h je zrýchlovanie už také lenivejšie. Duplom keď ide človek nabalený na dovolenku a vo dvojici. Nie je to nič hrozné, len s tým treba rátať.

Daňou za športový dizajn je menší odkladací priestor pod sedlom. Je tam miesto na intergálu, povinnú výbavu, antipich, osobné doklady a drobnosti. Dokúpiť kufor je snáď nutnosť, podsedlový priestor som nechal na vozenie potrebných drobností a helmu skladujem v kufri.

Podvozok je športovo ladený, brzdy vyvážené. To si priam pýta zákruty a svižný prejazd. Bohužiaľ, keď dostanete skúter viac do ruky, začne vás limitovať v zákrutách hlavný stojan. Na motokárovom okruhu som sa naučil klopiť tak, že som stojan škrtal v celej dĺžke zákruty. Osudným sa mi to stalo na Umbrail passe vo Švajčiarsku, kde som sa kvoli takému škrtnutiu vyválal v tráve...

Ročník 2007 má oproti staršiemu prvý krát spätné zrkadlá na riadidlách a nie na kapote, plexi je skrátené asi na polovicu. To plexi nebolo asi moc šťastné rozhodnutie, pri mojej výške 170 cm mi vietor fúka rovno na prilbu a po každej jazde som zmýval dole hmyz.
Dokúpil som preto vysoké turistické plexi od Givi, ktoré síce pokazilo dizajn, ale zase mi ide vietor ponad hlavu a aj jazda v zime je oveľa príjemnejšia. Ďalší ročník už má plexi zase vysoké...

Servisný interval je veľmi príjemný. Starší ročník mal interval 6 000 km, kde sa menil olej a filter, pri 12 000 km sa menil olej, filter, remeň a valčeky.
Pri tomto novšom modeli zjednotili interval na 10 000 km, kde sa mení všetko naraz, pričom sa predpísal kvalitnejší olej.

Ja som sa po dlhoročných skúsenostiach rozhodol upraviť servisný interval na 7 500 km pre výmenu oleja a filtra (pri dodržaní kvalitnejšieho oleja), výmenu remeňa a valčekov na 15 000 km.
Teraz tam mám valčeky Dr. Pulley, ktoré vydržia pravdepodobne aj 30 000 km. Po jednej sezóne a 10 000 vypadali ako nové. Takže zatiaľ spokojnosť a určite ich odporúčam.

Video z pravidelnej mikulášskej jazdy 6.12.2014, Bratislava

Bridgstone Battlax SC01 nájazd 12 000 km
Pirelli Diablo Scooter aktuálne

Závady

28 000 km
Drobný škrabanec na teleskope, na nevhodnom mieste, kde strúhal gufero. To malo za následok mierne presakovanie tlmičového oleja. Zaleštenie a nové gufero pomohlo na pár tisíc km, slziť to začalo opäť. Takže som kúpil nový teleskop, motokrosovú ochranu tlmičov a mám pokoj. Ťažko povedať či to bola vada materiálu, alebo teleskop poškodil odletený kameň.

35 000 km

Známa závada Nexusov je ložisko v krku riadenia, ktoré začne mierne drhnúť. Toto sa deje hlavne u starších ročníkov so zrkadlami na kapote, tam sa tento problém ozve okolo 16 000 km. Môj skúter začal drhnúť pri 35 000 km a 4 rokoch prevádzky. Problém som riešil hneď v zárodku na začiatku sezóny, objednal som komplet ložisko za 30€ dal to opraviť v servise zároveň s výmenou chladiacej a brzdovej kvapaliny. Inak šikovný kutilovia urobia opravu aj doma s ložiskami z obchodu za 10€.

47 000 km
Prvý krát vypálená žiarovka, tlieskam tomuto skútru.

Iné problémy so skútrom neboli, klop klop.

Kto by mal záujem prečítať si viac o mojich výletoch, tu mám blog:

motoduky.blogspot.sk/

Hugo.R
Hugo.R napsal 12.01.23 v 14:46 9b.

Supr shrnutí a hlavně po pořádných kilometrech. Ty nájezdy na pneu jsou zajímavý. Ať slouží.

kufic
kufic napsal 07.07.22 v 18:36 10b.

Dobrý den,

vlastním tento skútr čerstvě a měl bych otázku.

Vše si servisuji sám a vlastním ročník 2003.

Dělám si nyní komplet servis - oleje, filtry, nové ložiska v krku řízení, a stávající chladící kapalina je v modré barvě... nevíte kolik jí tam je potřeba?
Ať vím kolik ji mám objednat.

A chci si pořídit nosič a kufr.
Bohužel nemám nikoho v blízkosti, kde bych se na to podíval, jak je to uchycené.
Mohu poprosit o zaslání foto, jak je přesně uchycený držák - nosič pro kufr na tento skútr?

Velmi předem děkuji za Vaší ochotu.

Tom

kobra33
kobra33 napsal 25.06.17 v 08:15 10b.

Super, pěkně barevně vyladěné. Tak ať slouží bezproblémově i dál. 500 už musí jezdit krásně, mam Xmaxe 250, silnější bych snesl, ale na moje ježdění stačí.

Kubanec2
Kubanec2 napsal 30.07.16 v 17:06 10b.

findejs1310
findejs1310 napsal 03.06.16 v 17:01

Je to sympaťák a má dobré doplňky
Super barva...motorka má být červená
10b