KTM 990 SMT (2012)

Vlastník KubaLC8
Vloženo 25.7.2022
Aktualizováno 8.8.2022

Po projetí motorek "proč ne" jsem dospěl k závěru, že jedinej správnej motor do motorky je V2.
V2 v KTM.
Do terénu už skoro nejezdím, o to víc jezdím silnice. Takže styl motorky by byl. SM jelo až moc, šlo se pro SMT

BMW R 1200 GS: Ještě pár desítek let ne
BMW R 1200 R: Zajímavé svezení, ale malá
Suzuki GSR 600: R4 nebrat
Yamaha FZ1 Fazer: R4 nebrat
Yamaha FZ1 N: R4 nebrat
Yamaha FZ6 S2: R4 nebrat
Yamaha FZ6 Fazer S2: R4 nebrat
KTM 990 Adventure / S: Většina cest po silnici, nechtěl jsem se trápit s ADV motorkou
KTM 990 SM: Bude to vypadat divně, ale jela moc

První dojmy - Jede, brzdí, zatáčí, zrychluje. A jak. Poslední "dobrá" motorka od KTM před érou elektronizace a kurvítek. Poslední rok výroby před přetechnizovanými 1x90. Sice "jen" 115 koní, ale ta skvělá ovladatelnost!

Po předchozím fiasku s Triumph Tiger sport 1050 jsem řešil co dál, jestli malýho naháče nebo něco jiného.
Adventure skupina sice láká jako univerzální motorka, ale ruku na srdce, kdo s tím lítá v terénu tolik, že to vyváží těžkopádnost na silnici? Já už ne.

Po pár svezení jsem byl rozhodnutej pro 990 SM-T.
V ČR jsem projel všechny na prodej, ale každé něco chybělo, většinou nekompletní historie, celková "ošumtětost" nebo výrazně sebevědomá cena.
Nezbylo nic jiného, než (opět) jet za hranice. Tentokrát to Rakouska.
Model 2012, nájezd 26tkm za inzerovanou cenu 6400 EUR dle prodávajícího v perfektní kondici, doplňky dle dohody v telefonu znělo jako super koupě.
Tak jsem vyrazil, po 350km dojel k Vídni, kde na zahradě pod přístřeškem stála špinavá 990 SMT. Přední guma mrtvá, zadní 50%, zadní desky mrtvé, řetězovka mrtvá, olej a filtry před výměnou, spojková kapalina neměněná snad nikdy.
Ale jinak moto nepadené, neodřené, pěkně vypadající.
Až jsem se uklidnil a projel, šli jsme jednat o ceně. Po chvilce smlouvání jsem nakládal moto, 2 boční kufry Hepco Becker, horní kufr a moto za cenu hluboko pod cenou motorek, které se v ČR prodávaly s rokem výroby 2009 / 2010 bez doplňků. Spokojenost.
Cestou domů STK v Brně, druhý den pro RZ. Perfektně to klaplo.
Doma objednání dílů, odpoledne v garáži a moto je plně provozuschopné.
Koupeno na konci června, 02/07 odjezd do Rumunska s najetými 180km od nákupu.
Jízdně moto perfektní, skvěle sedne do ruky, klasická KTM - čím víc tomu nakládáte, tím líp to jede.
Motorka šílí po zatáčkách. S jakou lehkostí se pokládá je úžasný. Pro někoho, kdo dosud krotil 21" přední kolo je to dost nevídaný jev.
Úplně jiná dimenze cestování po silnici než s "adventure biky" . S motorkou se do zatáček neperete, motorku tam pošlete a plynem korigujete jestli ze zatáčky vyjedete smykem nebo po zadním.

Olej to žere cca 0,2 na 1000, spotřeba 6 - 8l, nejčastěji kolem 6,7. Dojezd na nádrž kolem 250 - 270km.
Když jedete do 150km/h dá se líznout 300 na nádrž.

PetrGSX-R750
PetrGSX-R750 napsal 18.03.23 v 08:20 10b.

Ahoj, zeptám se, máš nějaké zkušenosti s pneumatikami. Doporučil bys nějaký. Chystám se koupit sadu na smt a hledám nějaký rady. Díky Petr

Piwell
Piwell napsal 15.08.22 v 09:30 10b.

Po SM-T šilhám už děsně dlouho a loni na podzim už jsem jí skoro koupil, ale nakonec to dopadlo zase drobet jinak. Třeba se k tomu někdy ještě dostanu

CRF1000
CRF1000 napsal 28.07.22 v 12:34 10b.

Tak na tom bych chtěl jezdit ráno do práce...prý se tomu přední kolo zvedá do vzduchu i na trojku... ráno jezdím 500ccm piaggiem bohužel plechovek je tolik že je nutné předjíždět je po skupinách, jinak trvá cesta 5x déle...k tomu mám někdy málo výkonu...esemtéčko by to zvládlo ...dal bych tam dva akrapoviče a užíval si

Rondalus
Rondalus napsal 28.07.22 v 09:28 10b.

Super volba! Ne teda tak pekna, jako ta moje :D, ale ja stale cekam na tu spinacku :D

Vlnič
Vlnič napsal 27.07.22 v 15:27 10b.

Zajímavé rozuzlení příběhu motorkáře
Dávám body za upřímnost v recenzích již neaktivních mašin a za volbu této 990 SM-T, to je krásná motorka
Pamatoval jsem si vlákno, které jsi založil před koupí 1290 a registroval jsem, žes ji nakonec pořídil.
Ať Ti SM-T slouží a dělá radost