Honda CB 650R (2022)

Vlastník JohnnyKap
Vloženo 10.4.2022
Aktualizováno 12.10.2022

Moja druhá veľká motorka.. pôvodne som bol rozhodnutý kúpiť 2008 zlatého Horneta, no nakoniec sa predal, kým som sa rozhodoval. Napokon mi prišlo ako lepší nápad kúpiť novú. Hlavne pri tých cenách jazdených, kde nemáš ani záruku kilometrov, padnutia, atď.

Motorka koupena od STYX Honda NR - Objednávaná ešte v decembri a na predajňu prišla v polovici marca, ako prvý 2022 model.

Yamaha MT-07: Klasika v strednej triede naháčov, no nepáčila sa mi farebná kombinácia na 2022 a chcel som mať výkonnostnú rezervu na vrchu (55kw vs 70kw)
Husqvarna Svartpilen 701: Jedna z najkrajších, dizajnovo najzaujímavejších motoriek čo som videl. Silný jednovalec, síce nepoužiteľný na dlhšie výlety a na kľudné jazdenie ale čistá radosť. Bohužiaľ sa už ale 701 kvôli Euro normám nevyrába a aj keby, cena vyše 10000€ je šialenstvo

První dojmy - Pár minút som si zvykal na naháčovský posed ale inak padla hneď do ruky, v pomalších rýchlostiach, pri otáčaní na mieste a pod. mi príde kus vlnitá ale to sa mi možno iba zdá. Celkovo je však pocitovo, najmä pri manévrovaní v garáži a pod. dosť ťažká, ale ten štvorvalec niečo váži.. má okolo 203 kg, aj predošlá moto mala toľko, ale prišla mi ľahšia.

Doplňky na motorce - GIVI - slidery na motor

Kvôli tomu, že nemám 24 rokov (v júli) a mám len A2, som musel motorku kúpiť škrtenú na 48hp/35kw. Škrtenie je prevedené výmenou sacích prírub s minimálnym otvorom, tuším len 10% z otvorenej a prehraním palivovej mapy. Legislatíva u nás je však taká, že buď si znovu zaplatíš celý A kurz, aj keď máš A2, za plnú cenu a absolvuješ dookola to isté, jazdy, testy, skúšku, čo je choré.. alebo za menšiu cenu po doložení dvojročnej praxy na A2 motorke absolvuješ takisto skúšku a pár hodín jazdy.. čo mi vychádza až v novembri, po sezóne. Síce mi momentálne stačí aj ten výkon 35kw, no ten pocit, na čo tá motorka má, mi nedá byť kľudným.. síce sa hovorí, že pomaly ďalej zajdeš ale.. určite to nejak musím doriešiť.

No, a teraz k moto a k výkonu, aj pre 18 ročných nováčikov, čo čerstvo dostali A2 a nechcú kupovať 35kw motorku ale myslieť do budúcna, lebo dva roky prejdú ako voda. Som síce v zábehu, takže motorku točím zväčša (prvých 500km) do 6000 tis. otáčok, čo je polovica z celkových, no občas to už potočím krátkodobo aj do 8-9. tis ale tá motorka proste ide, ten výkon tam je dostačujúci na normálne jazdenie. Jazdí sa na nej svižne, nemáte problém s predbiehaním, zvuk štvorvalca je fenomenálny.. len nejde z 0-100 za 3,4 sekundy ale za 5,1 a z 0-150 nejde za 6 niečo ale za 12.. ten výkon od 100vky je už brzdený.

Po prechode z 20 koňovej klasickej motorky je to iný svet.. za pár dní na Honde som o polovicu lepší jazdec (čo sa týka zákrut) ako som končil minulú sezónu na mojej Benelli, na ktorej som musel v zákrutách rozmýšľať. Táto motorka ide do zákrut sama, každý malinký pohyb telom, motorka cíti a hneď mení smer, takže ovládanie super.

Motorka je síce tvrdá, ale asi to tak má byť, zadok má byť nafúkaný na 2,9 a predok na 2,5.. tak to skúšam momentálne tak, možno s tým neskôr poexperimentujem.

Jediné dve veci, čo mi možno vadia je, že občas mám pocit, že motorka pri radení chytá falošný neutrál a druhá vec je malé trhnutie plynu po preradení.. možno je to aj mnou, možno reštrikciou, neviem.. Mal som pocit, že aj prevodovka je hlasná, hlavne z N do 1 rachot, ale niekto v CB skupine poradil, že sa s tým netreba maznať a kopnúť to tam, tak je to lepšie.

600 km preč, som už zvedavý ako sa mi bude jazdiť po zábehu.

OT: rovnako ako pri prvej moto sa pri zábehu inšpirujem týmito bodmi, ak by niekoho zaujímalo pri kúpe novej moto: https://www.faceboo...s/10156998198364054/

EDIT:
12/10/2022
ÚPRIMNÝ NÁZOR PO SEZÓNE: 8000 km

Máme viac menej po sezóne, a tak napíšem môj subjektívny názor na túto motorku, čo sa mi páči, čo nie. V prvom rade, tá motorka je dobrá, všestranná, do mesta, na kratšie výlety, na dlhšie, posed je dobrý, motor je kľudný a keď chcete je rýchly. Pravdou je, že je niekedy nudný a občas pôsobí ako touring.. dáte tam 6-ku a môžete ísť 150 po diaľnici do Chorvátska a celú cestu nič neriešiť. Ten motor celkovo odspodu neprovokuje na nejaké šantenie, lebo ho treba najprv samozrejme dostať do vysokých otáčok.

Pri výjazdoch niekedy treba podradiť, keď chcete mať výraznejší odpich, inak sa zozbiera sám bez problémov z ktoréhokoľvek kvaltu. No a zábavný začína od 9-10 tisíc, až sa z toho vreskotu môže zdať, že sa mu to nepáči, ale opak je pravdou.. na 150 km/h je to tam hneď, na 200-to už treba potočiť trojku do max (cca 170 km/h) štvorka cez 200 a ďalej som nebol. Ten odpor vzduchu, čo dostávam pri rýchlosti väčšej ako 175 km/h je neskutočný, možno to robí tá zrezaná predná maska, ale to mi nevadí. To len na vyskúšanie pre vedecké účely, na bežnej ceste sú tie rýchlosti nevyužiteľné.

Mimo iného, motorka bola medzičasom v Honde odblokovaná z 35 kw na 70 kw, a tak viem porovnať rozdiel. Do 8-9000 tisíc tam žiadny rozdiel nie je.. keď som ju prebral odomknutú, sedel som na tej istej motorke. Rozdiel nastal až keď som ju prvýkrát odblokovanú podržal na trojke nad 9 a v momente to z nejakých 135 vystrelilo na 165+.. a prišiel úsmev do prilby, a kolóna obehnutá. Mimochodom, odblokovanie prebehlo výmenou sacích prírub za úplne otvorené, ktoré som dostal k motorke.. tie zaškrtené majú 90% kruhu zatvorené – na fotke. Plus bola prehraná originál palivová mapa na 70 kw. Cena za robotu okolo 120 eur a robota na dve-tri hodinky, úplná spokojnosť.

Podstatná vec, čo sa mi stala a musím ju spomenúť. Keďže stále nemám veľa skúseností s motorkami, veľa vecí mi príde normálnych a potom keď to porovnám, tak tam sú veľké rozdiely. Motorku som kúpil, jazdil na nej 6000 km ale vždy som si všímal že riadenie je tuhšie, napríklad jazda po kruhovom objazde mi robila problém, nepadal tam ten náklon prirodzene, musel som sa snažiť, to isté nejaké kolmé odbočky, U-čkové zákruty a podobne. Po 6000 km mi začali pískať brzdy a keďže som prudko dovtedy vôbec nebrzdil, chcel som ich kus zabehnúť.. takže som pár krát prudko zabrzdil predné koleso, pískanie sa zmenšilo ale o to nejde.
Od tej chvíle sa riadenie - celkovo predok, začal správať úplne inak ako dovtedy, bol neskutočne voľný, ale na mieste tuhý, pri prejazde kruhovým mi samo preklápalo riaditká do strany a nešli ľahko naspäť. Príčina bola povolený krk/hlava riadenia. Okej, v Honde to rozobrali, všetko dotiahli na predpísané momenty a teraz – sadol som na tú motorku, myslel som si, že bude taká ako dovtedy ale nespoznal som ju, ale že vôbec. To riadenie bolo kus lepšie ale podstatné je, že bolo stále voľné – úplne opačné tomu, ako som jazdil 6000 km. Teraz je tá motorka neskutočne manévrovateľná, extrémne padá do zákrut atď., až mi to nie je prirodzené, no bolo mi povedané že to tak má byť. Tak teraz neviem, či som tú motorku preberal s dotiahnutým krkom až moc, a tými zabrzdeniami sa to povolilo alebo naopak, fakt neviem. No stále si na toto „voľné“ riadenie zvykám. Je to však lepšie, nemusím sa tak pri napríklad prechádzaní spomínaným kruhovým tak snažiť ale ide to tam pekne samé.

A s tým prichádza hlavná vec čo mi kazí radosť z jazdy, a to sú pravdepodobne pneumatiky. Obutá je do Dunlop Sportmaxov, pravdepodobne D214 ale necítim sa s nimi vôbec dobre. Chýba mi sebaistota/grip na zaplátanom, alebo rôzne deformovanom asfalte. Hlavne v nízkych rýchlostiach mám pocit že predok mi padá a pláva, takisto niekedy zadok, vôbec nemám príjemný pocit pri jazde cez mesto, kým sa nebavíme o hladkom asfalte. Vo vyšších rýchlostiach to veľmi neriešim ale napríklad takisto pri prejazde zaplátanými „vracačkami“, sa cítim nekomfortne, stále mi akokeby berie predné koleso z tých zaplátaných asfaltových kociek. Počul som podobné názory od druhých ľudí na tieto gumy, a že po prezutí úplne iná motorka.. tak určite musím prezuť, aj keď nie sú vôbec zjazdené. Keď som na nej začínal, spomínal som, že je tvrdá ale vyriešil som to spustením tlaku vpredu 2,3, vzadu 2,6 a je to v pohode.

Vizuálny problém alebo problém s kvalitou na motorke som mal doteraz len jeden, a to ten, že už po mesiaci a čim ďalej tým viac, sa ošúchal lak z nádrže v mieste kde sú stehná. Vyzerá to teraz zmatnené, s takými bodkami.. nechápem aká je to kvalita laku ale musia rátať s tým, že polovica ľudí nosí kevlarové rifle. Teraz neviem, či to preleštiť a dať na to keramiku alebo to vyriešiť nejakým bočným tank padom/gripom. Štve ma to len preto, že tá červená farba na nej je nádherná, a toto to kazí.

Ďalšia vec, s radením nie sú absolútne žiadne problémy ako by niekto písal, žiaden falošný neutrál ani nič podobné. Čo mi však vadí, že zaradenie z neutrálu do jednotky je neskutočný rachot, a to je jedno akým spôsobom to tam dám. Keď je motorka zohriata tak je to povedzme v norme ale po výjdení z garáže je rachot na celej ulici, až sa hanbím. A to vždy nechám motorku dve-tri minútky zohriať, kým sa poobliekam, inak by to bolo snáď cez zuby.

Technická závada

Objavil som to až po sezóne, ale keby som to nečítal v príspevkoch od iných ľudí, v živote by som na to neprišiel. Z vodnej pumpy tečie olej. Nikdy som nemal fľak pod motorkou ani nič, keď som to objavil, pár krát som to utrel a skontroloval aj po jazde a netečie to nejak razantne ale kus presakuje. Podľa všetkého veľmi známy problém u tejto motorky a výmena o-krúžku to nespraví, problém je vraj práve vo vodnej pumpe, ktorá je nejak závadná a stále sa montuje tá istá aj do tohtoročných modelov. Neviem čo s tým mám robiť, či to mám nechať vymeniť v rámci záruky.. len či tá druhá nebude ešte horšia. Alebo to nechať tak a sem-tam doliať olej. Musím sa ešte rozhodnúť.

Zhrnutie je také, že s motorkou som veľmi spokojný. Je to skôr taká dizajnovka na kávu, obrazne povedané. Vyzerá pekne, má úžasný zvuk aj s originálnym výfukom. Za tú cenu vyzerá prémiovo a štvorvalec, ktorý pomaly mizne z trhu má svoje čaro.

ruinin
ruinin napsal 05.01.24 v 01:51 10b.

Nechci dělat chytrýho, ale cafe racer kategorie není o tom, že s motorkou je dobrý jezdit leda tak na kafe. Termín cafe racer vznikl tak, že v padesátých letech britští chuligáni sundali z motorek, co se dalo, dali na to závodní úzký řídítka a jezdili jak pominutý. Pak někoho napadlo závodit od jednoho baru - kavárny, k druhýmu baru - kavárně. Ty "kavárny" nebyly něco jako naše kavárna Slavia, kde usrkáváte kapučíno a k tomu pojídáte dortík... to byoly drsný putyky, bary...do nóbl kavárny by ty špinavý motorkáře nikdo nepustil. Takže tahle motorka z kategorie neo cafe racer, což spousta českých novinářů nepochopila, znamená, že je to moderní naháč, na kterým člověk jezdí hlavně proto, aby porušoval omezenou rychlost a dělal dojem na holky. Jo, tohle je fakt neo cafe racer. Akorát takovej hodně napomádovanej a umytej a může s tím člověk zaparkovat u nobl kavárny a jít tam na kafe a nevyhodí ho. Protože nebude od oleje a bláta...

mta
mta napsal 17.10.23 v 08:42 10b.

Hezký popis

Richard7447
Richard7447 napsal 15.06.23 v 22:08

Nazdar, ja by som len chcel opýtať, či si ju odblokoval až po získaní po A-kategórie alebo si mal ešte A2, nakoľko v TP by si mal mať ešte pôvodných 35kW, vďaka!

MilanMl
MilanMl napsal 17.04.22 v 15:44 10b.

Táto Honda je ,vzhľadom k dnešnej dobe hmyzieho dizajnu ,ešte celkom pekná motorka. Ale nemyslím,že by sa na nej cestovalo lepšie,ako na Huske. Píšeš "nepoužiteľný na dlhšie výlety". Nepríjemne vibruje?

Vasko969
Vasko969 napsal 15.04.22 v 10:35 10b.

Super stroj. Nech Ti robí radost, tisicky pohodovych km
prajem ...