Jawa 350 OHC (2017)

Vlastník Kakuropes
Vloženo 21.9.2021
Aktualizováno 7.4.2024

Prostě se mi líbí, stejně jako její předloha. Na dnešní dobu, jednoduchá motorka, na které se s trochou zkušenosti ještě dá něco udělat.

Jawa 350 OHC Scrambler: Scrambler se mi líbí přece jen o něco míň

První dojmy - Slezl jsem z péráka, takže najednou přemíra pohodlí a výkonu a všeho. Je to můj první čtyřtakt, takže se s tím budu asi delší učit. O špatně nalovitelném neutrálu psali už všichni, mě spíš překvapila dost měkká přední vidlice.

Motorku bych doporučil pro - Měním názor, hlavně začátečníkům.

Doplňky na motorce -

2021 Zkušenosti zatím minimální, každopádně jsem se už rozhodl pořídit tužší pružiny do přední vidlice, namontovat padáky, plexi a centrální stojan. Co se ovladatelnosti týče, nemůžu zatím posoudit. Pořídil jsem si ji na pohodový cestování se ženou na maximální distanc 100 km jedna cesta. Doufám, že jsem nešlápl vedle. Časem, pokud se jako přibližovadlo osvědčí, dodám sajdkáru.
2022 březen
Centrální stojan už mám namontovaný, musím říct, že za ty prachy bych očekával o něco preciznější výrobek. Prozatím jsem doplnil distančními podložkami, aby moc nevrklal, po sezóně si nechám vysoustružit prodloužená futra. Padáky zatím neřeším. Plexi bude ještě docela hledání, model, který drží na dvou úchytech není to pravý.
2022 květen
Plexi úchycený na čtyři body pěkně funguje, nekroutí se, nedrnčí.
2022 červen
Mám tu první z mého pohledu závažnější poruchu, odešlo palivové čerpadlo. Při zběžném ohledání jsem zjistil, že se nejspíš ucpalo cucky silikonu a zadřelo. Silikonem někdo potřel gumové těsnění čerpadla, a buď ho tam dal moc, nebo nevhodný typ. Každopádně, nové čerpadlo těsní i s původním těsněním a bez silikonu.
Září 2022
Podnikl jsem první (pro mě) delší cestu Louny -> Česká Kamenice a zpět. Zážitek veskrze pozitivní, ovšem teprve až v kopcích kolem Verneřic jsem poznal, že zadní bubnová brzda opravdu moc práce neodvede. Další mnohem menší chybkou je vaklající sedlo, které má, zvlášť na terénních nerovnostech, pod člověkem tendenci cestovat. Nevím jistě, jestli je to problém pouze mého kusu nebo věc rozšířená.
Duben 2023
Přes zimu jsem nasadil novou přední gumu a rovnou i nový přední kotouč. Vaklající sedlo je taky minulostí, vyřešil jsem pomocí standardních gumových špuntů, které se na kejvačkách dávaly do rámu pod sedlo. Zážitek z jízdy prudce stoupl. Pro tuto sezónu vyměním už jen řetěz.
Trošku mi dělá hlavu zadní pneumatika, ať ji nafouknu víc, míň nebo i tak, jak být má, zdá se mi, že poměrně dost klouže.
Červen 2023
Problém se zadní pneumatikou vyřešilo dofouknutí na předepsaný tlak, nechápu, ale funguje to. Přední kotouč se už krásně zabrousil a brzdí to tak akorát. Po několika (pro mě) delších výletech se s motorkou sžívám a jízdu si už dovedu vychutnat.
Říjen 2023
Najeto 16.000 km, protože jsem stále doléval olej, pojal jsem podezření na poškozený kroužky. Servis se mi podařilo zajistit v Žebráku - vynikající volba. Skončilo to výměnou sady válce. Při té příležitosti jsem nechal namontovat nové padáky. Ne že bych snad chtěl padat, ale dá se na tom při delší jízdě ulevit nohám.
Leden 2024
Najeto prvních 50 km po výměně sady (píst, válec). Škoda, že nasněžilo, potřebuju najet 1000 km, abych mohl vyměnit olej a měl připraveno na sezónu.
Po dosavadních zkušenostech začínám uvažovat o výměně baterie za silnější než 9Ah. I s novou baterkou to startuje jen tak tak.

callowsick
callowsick napsal 27.09.21 v 20:09 10b.

Goodji
Goodji napsal 25.09.21 v 06:25 10b.

SV-DR
SV-DR napsal 22.09.21 v 23:54 10b.

Či má znak Jawa a je z Číny mňa osobne netrápi , zatiaľ to vyzerá tak , že je to oveľa spoľahlivejšia "Jawa" ako tie staré dvojtaktné 350tky . Kedysi som radšej kúpil MZ251 ako Jawu, lebo všetci kamaráti večne opravovali svoje mašiny.
Po západe roky behajú mraky Mashov a stále fungujú

ghrohe
ghrohe napsal 22.09.21 v 15:45 10b.

Jenislav
Jenislav napsal 22.09.21 v 14:48 5b.

...a kdyby neměla na nádrži znak JAWA,taky bys ji koupil ???