ČZ 175/450 (1964)

Vlastník agadirCZ44
Vloženo 8.9.2021
Aktualizováno 23.12.2023

Cestovatelský speciál, upraven k obrazu svému a také zkušeností nabraných za 10let cest. Nazval bych ho ČZ 175 enduro.

První dojmy - Motorka postavená na rámu, který již byl napaden kutilem a upraven na crossku. Nezničil jsem tedy pěkný originální rám.

Část dílů použitých z mé předešlé motorky, odkaz zde.

2020 -> Koupě rámu, vznik motorky a její první rok služby. Najeto 7000 km

Zimě před sezonou ve mě dozrála myšlenka jak by podle měla Čezeta na cestování vypadat, tak jsem sehnal rám a dal ho do svěráku. Od té chvíle do nastartování to byly 2 měsíce práce...

Motorku popíšu v její první specifikaci. Postavená na klasické čz 175/450.
Zadní kyvná vidlice rozšířená a zesílená, zadní tlumiče zvednuté o 10cm vzhůru, silnější pružiny. Zadní brzda upravena na dvouklíčovou, tím upraveno jak vedení lanka, tak i mechanizmus páky zadní brzdy. Motor kvůli geometrii krytu řetězu (pokud šlo kolo a řetězu dolů, musel motor nahoru) zvednut co to šlo nahoru. (asi 4cm). Okolo motoru vyroben malý padací rám, na něj uchycen výfuk a sklápěcí stupačky. V motoru sací klapka. Přední blatník zkrácen o 5cm od země. Vyroben boční stojan. Přední tlumiče vybaveny jak vnějšími pružinami, tak i vnitřními.

Po odjetí asi 1000 km a zjištění že to ještě není ono se přešlo na specifikaci druhou.
Na motor namontován karburátor s difuzorem 30mm. Přední řídítka z hrazdou, namísto úzkých deluxe. Provedena GO a do motoru použita odlehčená klikovka.

Takto motorka odjela né moc vydařenou dovolenou přes Maďarsko, Rumunsko, Srbsko, Chorvatsko. Celkem 2725 km. Po cestě se pár nedostatků ukázalo a to velmi kritických. V prvé řadě to že kufry, které jsou odnímatelné jsou dost na nic a stále praskají. Za druhé že motorka s takto upraveným motorem má sice výkon a sílu, jen ten motor to dlouhodobě nezvládá. Po cestě se na dálnici ukroutila hřídel převodovky a já musel na místě převodovku vyměnit za náhradní.Video z cesty zde.

2021->Konečně spolehlivá enduro čezeta, najeto 6500 km
Při loňské dovolené, jsem objevil dost zásadní nedostatky. Před sezonou nastalo jejich odstraňování.

Tím vznikla třetí specifikace motorky. Byl navrácen originální motor bez úprav, pouze zůstala lehčí klikovka. Vznikl podpůrný rám pro kufry, který je napevno přivařen k rámu. Byly odstraněny kaslíky, baterka se odstěhovala do kufru. Ty byly na míru vyrobeny a umístěny co nejvíce před osu zadního kola. (až tak moc, že startování probíhá dost specificky) Přední kolo bylo vyměněno za větší 18".

v roce 2021 se jelo směr Turecko. Projeli jsem mnoho zemí, třeba jako Bulharsko, Rumunsko, nebo Kosovo. Celá trasa měřila 4763km a ujeli jsme ji za 16 dní. Na motorce po cestě nevznikaly žádní zásadní závady. Vše fungovalo jak má.

2022->Velké úpravy je potřeba prověřit velkou cestou, najeto 10 000 km
To bych nebyl já, kdybych před moto sezónou neskončil zase v dílně a neupravil motorku zase o trochu víc.
Už v pořadí čtvrtá verze motorky a to pořádně z gruntu. Z rámu zůstal vlastně jen krk řízení a dvě trubky. Vše ostatní jsem vyráběl znovu. Idea byla taková, postavit rám modernější konstrukce tzv. dvojitý kolébkový.

Když už nastala taková to velká úprava přišlo na řadu i pružení zadního kola. Místo původních dvou tlumičů jsem navrhnul tlumič centrální (z Hondy Fireblade 1000)a zabudoval ho do rámu. Díky tomu je zdvih zadního kola cca 35cm. S touto úpravou vznikla kompletně nová zadní kyvná vidlice a úpravou prošlo vlastně vše v okolí. Od podsedlových plechů až po loni vyráběné kufry.

Výsledkem práce je zase o pořádný kus cesty ovladatelnější a pohodlnější cestovní motorka. Dvojitý rám opravdu velmi pomohl tuhosti motorky. Tlumení je nebe a dudy, to se vůbec nedá srovnávat.
No a abych všechny úpravy dokonale prověřil, vyrazili jsme na letos rekordně dlouhou cestu, jak počtem dní, tak i ujetými km. Cíl cesty byl Gibraltar,23dní a 7600km. Po cestě se děly všelijaké drobné závady, ovšem upravený podvozek a rám to zvládl bez ztráty kytičky. Vlastně se na něm nepokazila jediná věc. Horší to tedy bylo s motorem, protože v něm se hned po cca 700km vylomil zub v převodovce a tak jsme ještě po cestě měnili převodovku.

2023->Neupravuj co funguje, najeto 8 000 km
V důsledku časové tísně nepřibyly žádné úpravy, pouze se vyměnila spojka a primární řetěz. I letošní cesta byla pouze na 14dní a cílem byla Italská Sicílie a její nejjižnější bod(foto motorky z tohoto místa).

MaloPes
MaloPes napsal 06.12.22 v 10:53 10b.

Tak nějak takhle si představuji, ze LEGO dostaneš na značky…

V tomto případě mas značky a tvoris si z LEGA motorku…

Ale je to mazec!!!

callowsick
callowsick napsal 05.12.22 v 20:22

To je vostrý

Guga
Guga napsal 05.12.22 v 12:10 10b.

No ty jsi rebel

krizak66
krizak66 napsal 15.09.21 v 22:35 10b.

Asi to není úplně můj šálek čaje, ale na druhou stranu dobrá ukázka, co dovedly a dovedou české ruce. Ať slouží.

sekáčmagor
sekáčmagor napsal 15.09.21 v 21:06 10b.

Super úprava.Každý by měl mít motorku postavenou pro sebe na míru...