Benelli Imperiale 400 (2021)

Vlastník JohnnyKap
Vloženo 16.5.2021
Aktualizováno 21.10.2021

Vyberal som si prvú veľkú motorku a keďže som sa k motorkám dostal úplne náhodou ani nie pred rokom postupne cez veterány, 50ku Mustanga, atď. a páčili sa mi prevažne staré klasické motorky, poťažmo rôzne custom HD voľba padla na túto.

Motorka koupena od himmotoshop (Galanta) - Na motorku som čakal o pár týždňov dlhšie ale predajca to nevedel ovplyvniť, možno Covid situácia + možno nebola ešte ani vyrobená ale aj tak bola zima na vozenie. Komunikácia s predajcom bez problemov okamžita, motorku mi doviezli až do dvora, dostal som ich červené značky, kým mi nepríde veľký TP ale normálne jazdím.

Royal Enfield Bullet 500: Vysoká cena, slabá dostupnosť a hlavne, motorka vyzerá príliš staro.
Harley Davidson XLH 883 Sportster: Finančne by to bol môj strop + nulová skúsenosť s veľkou motorkou, servisovanim HD. Bola to 2006 komplet čierna, nepáčila sa mi a prestriekávať som ju nechcel.

První dojmy - Keď som červenú objednával, bol v ponuke ešte model EURO4 s čiernou slzou na nádrži (nálepka) a s nápisom Imperiale na kastlíku, tiež nálepkou, no keďže sa doba dodania predĺžila, bolo mi jasné, že to bude pravdepodobne EURO5 a dobre, že aj je. Nálepka bola zmenená na 3D vystúpené písmenká na nádrži, ktoré ju spravili za mňa ešte klasickejšou, rovnako ako vystúpené logo na batériovom kastlíku. Motorka bola na prvý pohľad nádherná.

Motorku bych doporučil pro - Pre milovníkov veteránov, klasických motoriek, pohodových jázd, pre tých čo sa radi pozerajú na motorku, kým na nej vyrazia na cestu.

Aby som šiel postupne:

Vzhľad, dizajn:
Motorka vyzerá ako vytrhnutá z 50-tych rokov, vypletané kolesá, nádherná okrúhla parabola, veľké sedadlo v štýle peráká s dvoma pružinami pod ním. Ďalej okrúhla nádrž s gumami na kolená, celkovo posed s kolenami pri nádrži, perfektne spracovaný čierny jednovalec. Vyzerá presne ako niečo medzi moderným a starým, kde na Royal Enfielde mi chýbalo kus modernosti (čisto môj názor). Motorka je dlhá 2.2m, na pohľad pôsobí dospelým dojmom, masívne. 205 kg na ceste ani na mieste vôbec necítiť, momentálne mám cez 70kg a Honda Shadow 600vka v autoškole mi prišla kus ťažšia, tak som sa toho kus bál.

Budíky sú kombinovaná klasika s moderným LED displejom. Motorka má decentné chrómy, jediné čo by som na nej zmenil je výfuk, ktorý má príliš "oceľový" vzhľad. Viac by mu slušil čistý chróm ako na RE.

Motor, technika:
Jednovalec, OHC 2-ventil vzducháč, vstrekovanie, 20 koní, 29 Nm - spĺňa presne také jazdenie aké som si predstavoval - pohodové a s mojimi 70 kilami to ťahá aj na 5ke bez problémov do kopca, motor treba točiť pri vyššej rýchlosti, a to sa mi páči aj na starých motorkách. Zatiaľ je v zábehu 300km, takže netočím cez 4000 ot. ale cítim, že tam ešte má dobrú rezervu. Maximálka by mala byť okolo 130 km/h. Keď som pozeral rôzne recenzie, ako aj tú z motorkari.cz, bolo tam spomenuté, že motor má nulové vibrácie, ,čo na rovine môžem potvrdiť. Je veľmi pohodlný, ale je jasné, že do kopca sa z neho kus stane "rampouch".

Jazda a celkové dojmy:
Motorku mám týždeň, po 15 minútach na nej som už bol ako doma. Keďže som predtým jazdil pár mesiacov na Mustangu, samozrejme som zo všetkého unesený a keďže nie som náročný ortodoxný motorkár, nič mi neprekáža. Kupoval som ju hlavne kvoli štýlu, vzhľadu, klasickému dizajnu a baví ma voziť sa 80 km/h po okresných cestách, pričom tempo si drží aj na hlavných, vietor s ňou nemáva, na ceste drží. Náhodným okoloidúcim, čo idú okolo a zastavia sa, sa veľmi páči, čo samozrejme nie je účelom motorky. ale takejto možno áno a mňa to teší. Zvuk je za mňa takisto veľmi dobrý. Jazda vo dvoch takisto OK, samozrejme nie na dlhé trate.

Zatiaľ bez technických problémov, verím značke Benelli, čomu pomohlo nie len recenzie tohto konkrétneho modelu ale aj fakt, že TRK 500 bola v Taliansku najpredávanejšia motorka minulý rok, čo asi nebude náhoda. Prvý servis 1000, potom 6000. Možno budem článok postupne aktualizovať ak sa objavia nejaké chyby alebo poznatky. Samozrejme by sa dalo ešte písať a písať ale ak nejaký potencionálny kupca bude mať ešte nejaké otýzky, odpoviem v komentároch.

EDIT:

16/05/2021: 2000 km
Motorka je zabehnutá, zatiaľ sa vozím v úplnej pohode. Konečne sa môžem vyjadriť k plnému výkonu a ten je taký, že na cestách s normálnou rýchlosťou max 100 km/h motorka vôbec nezaostáva, na 4ku sa dá v pohode jazdiť 90-100, obiehať a pri 5ke kľud na nízke otáčky, ale potiahne s ľahkým plynom hneď okolo 110. Maximálku na dialnici sa mi podarilo roztiahnuť na 125 km/h, mimochodom tachometer má dosť odchýlku oproti gps. Čo určite viem je, že 100 na tachometry je 90 gps, ale v pohode. S motorkou som neskutočne spokojný aká je nádherná, a ten zvuk jednovalca bijúci do výfuku tiež. Kozmetické nedostatky som zatiaš nespozoroval, všetko drži ako má.
Problémy:
Čo som si všimol ešte v prvej tisícke, kým nie je motorka zohriata, prvé km tak na semaforoch atd. pri státí skúša zhasínať aj keď sa udrží, zahriata v pohode. A naopak, keď ju riadne zohriatu vypnete niekde na káve na 20 minút, po naštartovaní si akokeby hľadá otáčky a tiež klesne až tak, že sa vypne svetlo a ako keby zhasne ale udrží sa, zvýši a po minúte je to ok. Povedali mi, že pokiaľ mi to nerobí problém, že to nie je chyba, vraj jednoduché vstrekovanie. Inak vŕzgajú zadné tlmiče čo som si všimol len v garáži pri nenaštarovanej, tiež mi to nevadí, inak nič ďalšie.
Pohodlie:
Zadok nebolí ani nič podobné, mne sa sedí parádne. Zadné tlmiče sú možno slabšie, lebo na vedľajších cestách (poplátaných) a podobne ma ide vystreliť z motorky, ale tie cesty cítim aj na aute, nemám skúsenosti s inou motorkou na takých cestách. Cesta v lejaku tiež ok s pôvodnými gumami, brzdy ok, nič ďalšie ma zatiaľ nenapadá.

15/08/2021: 5800 km
Za tieto letné mesiace som pojazdil hodne, motorka funguje stále bez problémov, okrem mazania reťaze nič nerobím a neľutujem ani euro. Spotreba je do približne 3.5l/100km. Maximálku sa mi podarila z mierneho kopca 138 km/h (to len pre záznam), inak pri normálnej jazde mi to ide 110-115, viac ani nie. Jednu vec čo musím hneď vypichnúť, nesedel som na iných 1-valcoch, takže len z počutia- ale tu sú naozaj skoro nulové vibrácie, a to aj keď ju točím cez červené otáčky, úplne jemný prejav, maximálne pohodlné vozenie. Na to musím hneď dodať, že vozenie po hlavných ťahoch, pretože motorka je neuveriteľne tvrdá na zlom povrchu, ale tak neskutočne, že vás vyhadzuje zo sedačky, myslím povrch ako zaplátané cesty krrížom, krážom, jamy na nej necítim, ale hrboľatý povrch je koniec.

Jediná technická vec, čo mi žerie nervy je, že približne po 2.5 tisíc km, začalo dívne bzučanie, vibrovanie, trasenie, niekde pod "palubovkou", ktoré bolo počuť nepravidelne, hlavne pri nízkych rýchlostiach pri jazde v meste a podobne, a tiež hlavne pri pustení plynu, ale hovorím nepravidelne. Skontroloval som tých milión káblov a prokotín, čo tam sú ale neprišiel som na to, až kým som v talianskej skupine čítal, skúsiť za jazdy položiť ruku na parabolu svetla, zabralo to. Keď som mal na nej ruku, tak to prestalo, bude to niečo uvoľnené vo vnútri. Nie že by ma to extrémne obťažovalo, ale je to dosť rušivé.

No a na záver, kam som sa posunul za tri mesiace čo som motorkár na veľkej motorke? Že už nikdy v živote na nič nepoviem, že nikdy. Aby som objasnil.
Motorka je nádherná, som rád že som na nej mohol začínať, veľakrát mi abs zachránilo zadok, a hlavne jej výkon, že sa to nedá roztiahnuť za tri sekundy na 180, tie skupiny VP a veľké A, že je od 24r má niečo do seba. Myslel som si, že mi vydrží aspoň dve sezóny, ale bohužiaľ, prišiel som na to, o čom to celé je a čo by ma bavilo ešte viac ako takéto vyhliadkové výlety po okolí. Bez problémov obehnem auto, dve, ale napríklad dva kamióny, kolóna aut a podobne. bez šance, viete určite o čom hovorím a ďalších XY vecí čo som odpozoroval na ostatných motorkároch, skrátka ten výkon chýba, škoda aspoň tých 10 koní navyše. Takže, motorka bude určite po sezóne na predaj, aj keď ma to mrzí, ale ani si nezaslúži aby sa jej tak nakladalo, lebo je to fakt "explorer" pre pokojných ľudí, čo sa nikam neponáhľajú.

21/10/2021: 8300 km
Motorka predaná.

Tango666
Tango666 napsal 24.12.21 v 11:36 10b.

Děkuji moc za skvělou recenzi, poskytla mi informace, které jsem chtěl vědět.

Kelyos
Kelyos napsal 12.08.21 v 22:18 10b.

Ahoj, veľmi pekná v červenej tiež ju vlastním, len v čiernej farbe, jazdím zatiaľ len cca týždeň ale robí na mňa výborný dojem. Prajem veľa šťastných kilometrov a nech robí len radosť!

maroche
maroche napsal 14.07.21 v 23:35 10b.

Ahoj priatelu, krasne si opisal B.Imperiale 400, fakt super! Ako profik, no zarazilo ma, ze mas na nej tie iste problemy ako ja a to: kolisanie otacok zohriateho motora. Aj mne na semafore sa snazi niekedy skapat, nechapem. No snad sa niekde niekedy aj stretneme.

Targus
Targus napsal 17.06.21 v 13:31 10b.

Hodnotit se má recenze. a ne motorka.
Ale i tak ji pochválím. Vypadá přesně tak, jak jsi napsal.

Stran kolísání otáček.
Ani bych neřekl, že to je levnou stříkačkou. Podle mých nepočetných zkušeností je to levnými čidly, bez kterých se stříkačka s řízeným katalyzátorem neobejde.
Btw. technický termín řízený katalyzátor je pěkná blbost, protože se řídí vstřik paliva, nikoli katalytický proces, ale používá se to.
Vrzání tlumičů bych řešil, a dost fofrem.
Tak ať ti to jezdí a máš jen samé hezké zážitky.

PLL
PLL napsal 23.05.21 v 17:21 10b.

Nádhera.