motovsem_brezen_jaro2

ČZ 250/485 (1980)

Vlastník Radek2107
Vloženo 23.2.2021
Aktualizováno 23.2.2021

ČeZeta. Jedna je málo. Koupí dalšího výkovku ze Strakonic jsem posunul hranici svého masochismu o stupeň výš.

První dojmy - První dojmy? Těžké popsat. Na motorce jsem ujel zatím všehovšudy necelý kilometr, abych se při koupi přesvědčil, že to vrčí, řadí a pohybuje bez pomoci lidské síly. Kupodivu naskočila hned, i přes vysloveně stoletý benzín původem ještě z Maďarska. Pak už nebránilo nic obchodu a motorka byla naložena na vozík, aby se o 200 km dál ocitla v jiné garáži.

Motorku bych doporučil pro - Jen pro nadšence dvoutaktů ze Strakonic :)

Prvotně, zahlédl jsem inzerát na FB, kde někdo prodával ČZ 250 a přitom vypadala přesně jako bráchova 175/487. Jen mi neštymoval ten kulatý motor. Co to je za bastl, ptal jsem se sám sebe. Internet a kniha Báječná léta s Čezetou mě vyvedly z bludu. Tak ono se to tak vyrábělo...každopádně jsem po třech týdnech přemýšlení udělal rozhodnutí, že tu motorku musím mít. Když se mě ptají proč, neumím odpovědět, neexistuje racionální důvod. Další překážkou se jevilo svolení manželky, abych zabránil neshodám, kdybych byl motorku natvrdo přivezl a ženu tím postavil před hotovou věc. Odpor byl menší, než jsem očekával.
Kontaktoval jsem prodejce, vypůjčil si vozík a s bráchou jsme si udělali 200 km výlet do Budějovic. Stav motorky byl lepší, než jsem očekával. Je v originál stavu, žádné bastl úpravy, navíc elektrika plně funkční - svítí, bliká, troubí. I chromy vcelku dobré. Nebylo nad čím moc přemýšlet, pán udělal ještě drobnou slevu.
Jaro se blíží, v garáži se oteplí a já si budu mít s čím hrát. Musí přijít údržba, výměna zpuchřelých pneumatik atd. Motorka vzhledově zůstane tak, jak je (myšleno jako patinovka, bez zásahu lakýrníka). A to méně příjemné, totiž byrokracie. Motorka je dovoz z Maďarska.
A jaká písnička mi teď zní hlavou? Walk like an Egyptian...

callowsick
callowsick napsal 02.03.21 v 18:48 10b.

Zajímavej model

cmiral
cmiral napsal 02.03.21 v 14:11

Někdo píše, že se tento motor montoval do 455 a 475. Nemontoval, je jiný ač vzhledem hodně podobný

juryna007
juryna007 napsal 28.02.21 v 09:30 10b.

Hezky napsaný. Bohudík ale k takovýmto strojům nemám vztah... Teď jak bylo pěkně, tak mi švára půjčil kývačku pěknou, funkční, udělanou.. Ale je to minulost která by neměla být zapomenuta a měla by fungovat jako odstrašující případ. Konkurence už v 50 letech vyráběla stroje které byly mnohem příjemnější na používání než česká produkce

Franky
Franky napsal 27.02.21 v 21:23 10b.

S náběhem výroby 634 se soudruhům podařilo prodat linku na výrobu zastaralé kývačky/panelky do Egypta. Pak byla v Egyptě postavena také linka na výrobu pionýrů / dodávány díly, motory / vývojáři...povedený obchod (něco podobného jako v Indii Jawa Ideal Motors o více jak dekádu dříve.
Stejně === Ti naši dědkové rozjezdili se všemi kooperacemi docela velkou část světa .
Nakonec - čínská kývačka se vyráběla ještě v 90.-tých letech - http://moto.zombdri...ges800_/xingfu-6.jpg
Z pojetí zadavatele je cítit lidský rozměr - 10.

Honza-K
Honza-K napsal 26.02.21 v 19:42 10b.

Hezky napsaný...
Tenkrát to soudruzi pojali jako setkání vyzkoušeného motoru s moderním designem...