Jawa RVM 500 (2020)

Vlastník Johny_R
Vloženo 3.10.2020
Aktualizováno 7.10.2020

Vloženo: 01.01.2023, Uskutečněno: 01.01.2023, Zhlédnuto: 75x

Ahoj a krásný nový rok všem.
Venku panuje pomalu jarní počasí a tak to vytáhlo nejen hmyz z jeho úkrytů, ale jak jsem se sám přesvědčil, tak i spoustu kolegů na jednostopých stojích.
Já jsem se těšil a chtěl jsem řádně otestovat chování RVM s novým SW v ECU a když jsem splnil své domácí povinnosti, tak hurá do sedla a testovat.
Všechno co jsem psal v předchozím článku zůstává, tzn. chování motorky je opravdu podstatně lepší, v podstatě se dostalo do dokonalého stavu, ale objevil jsem jeden problém.
Najel jsem asi 160 km, 80 km na SAFE a druhých 80 km na SPORT. Při jízdě mimo město jsem nepoznal rozdíl, ve městě je ten režim SAFE opravdu jemnější na reakci plynu, ale v podstatě se dá bez problémů jezdit i na režim SPORT.
A jaká to je paráda, když jedu na kruháči na dvojku, pěkně plynule, nemusím sahat na spojku a mašina pěkně, skoro i úplně plynule, reaguje na plyn.
Takže takhle to zní jako pohádka, ale ...má to svoje ale.
Zkoušel jsem věci standardní i nestandardní a je jeden veliký problém, který se vás ale nemusí týkat.
Pokud otočíte klíčkem zapalování a nastartujete (na výchozí režim SPORT), tak je vše OK.
Pokud ale přepnete před nastartováním na režim SAFE a pak nahodíte motor, tak budete koukat na poměrně rychlé hlášení chyby jednotky:

No a této chyby se nezbavíte. Je potřeba ji smazat na diagnostice, ale na druhou stranu je potřeba říct, že jsem při krátké jízdě s touto chybou nezaregistroval nějaké nezvyklé chování - vše fungovalo jak má. Ale kdo by chtěl jezdit se svítící chybou? Co kdyby to bylo něco více vážného?
A jaká že ta chyba je? Nebo jaké ty chyby jsou?
Přesně tyto:

Co jsem kde vyčetl, nemám to zatím ověřeno, tak režim SAFE kromě jiné reakce plynu, také vypíná nějaký vzduchový ventil. A to může být ten problém - vypne ho hned, jednotka ho hledá, nenajde a hlásí chybu. Ale proč senzor rychlosti... no, je to horká informace, teprve budu studovat.
Po výmazu chyb je vše OK.
Řešení - startovat na výchozí SPORT, režim SAFE volit při běžícím motoru.
Informaci pošlu do Jawy i do Tibetu, uvidíme co s tím. Není to fatální, ale svítící kontrolka by vás mohla minimálně znervóznit.
Zlatej karburátor a primitivní zapalování...
Ale jako všechno, i tohle je výzva. A to nás posouvá kupředu.

aktualizace 30.3. 2023
Tak se zdá, že chyba jednotky se někdy objeví i když se režim nepřepne. Kolega s tím také experimentoval, snad že za to může chladné počasí, kdy ta jednotka sepne systém, která za tepla ne... nevím, fungování ECU nevidím. Ale včera bylo cca 7°C, nastartoval jsem motor, než jsem se dooblékl a sedl na motorku, chyba mě také svítila. A měl jsem SPORT. jezdil jsem se svítící chybou, režim SAFE reagoval dobře, krásná odezva na plyn, jen ta svítící kontrolka...
Zkusím nějak vyřešit, zatím ji nechám svítit.

Gimo (0) napsal 16.02.2023 v 09:08

ještě počkám na opravu té chybky a pak jedu na výlet do Týnce

Johny_R 16.02.2023 v 09:23

Dobré rozhodnutí, ale jen jestli se dočkáš.
Ono jde o jediné - nepřepínat režim, dokud není nastartováno.
Jinak s výletem do Týnce jsem to také zkusil a nic. Takže dopředu domluvit, jednotku poslat - pokud tedy nezmění postup.

Milan1963 (273) napsal 02.01.2023 v 22:25

Hmmm...máš co řešit. At' Jawa jezdí stále jako nová i v roce 23.

Johny_R 03.01.2023 v 07:42

Ahoj Milane, mám co řešit a je to fajn. :) Díky moc a také ať Ti stroje přináší jen radost, máme hezké počasí a před sebou jen klidné a příjemné události.

Kire640 (21) napsal 02.01.2023 v 12:51

jj, zlatej karburátor . A nebo motorka, kde tohle vše normálně funguje bez nutnosti řešit to za výrobce či prodejce.... Hodně štěstí a v novém roce spoustu pohodových km na Jawičkách

Johny_R 03.01.2023 v 07:40

Ahoj a také Ti přeji hodně bezpečných a pohodových kilometrů a nezlobící stroje a lidi kolem tebe. :)
Však víš jak to mám... kdybych se neměl na něčem podílet, něco zkoušet, testovat, tak by mě to nebavilo. Děsím se toho, až nebude do čeho hrábnout...

• Ventily

Ahoj po dlouhé době všem a doufám, že zimní čas bude ubíhat rychle, ať můžeme své stroje zase rozjet po silnicích a vydat se do všechno koutů světa... dokud to ještě jde. A aby to lépe utíkalo a i lépe a spolehlivěji je

Typ: Údržba
    Vloženo: 14.02.2024
    Uskutečněno: 14.02.2024
  • nový SW ECU Euro4 v2

Ahoj všem, tak konečně je motorka vybavena správnou verzí SW, která ji přísluší. Minulá verze fungovala, co se týče chodu motoru a reakce na plyn, velmi dobře, ale vzhledem k tomu že byla určena pro Euro5 a já mám Euro4

Typ: Údržba
    Vloženo: 17.08.2023
    Uskutečněno: 17.08.2023
    Tachometr: 19500km
  • Filtr paliva 2 - kdo šetří má... akorát nervy. :-P

Ahoj všem a přidávám další zkušenost a zároveň i varování. V minulém příspěvku jsem psal jak jsem úspěšně vyměnil na RVM svíčky a palivový filtr, který jsem vzhledem k nedostupnosti originálu a ceně zvolil doporučovaný

Typ: Oprava
    Vloženo: 06.08.2023