KTM 1290 Super Adventure R (2020)

Vlastník Lípa6
Vloženo 28.9.2020
Aktualizováno 17.8.2023

Když jsem ji viděl před 3 lety v prodejně, nechápal jsem, kdo na ni může vylézt a jezdit. Vyzkoušel jsem ji letos jako první při výběru nové motorky a na všech ostatních už mi něco chybělo.

Motorka koupena od FIRMA:Flash team (Mladá Boleslav I)

Triumph Tiger 1200 XC: jediná motorka, o kterém jsem věděl hned, že ne... necítil jsem se na ni dobře, na fotce jsem po ni přitom toužil rok
Honda CRF1100L Africa Twin: skvělá, ale po jízdě na KTM mi něco chybělo, v tyhle třídě bych těžko vybíral mezi ní a Tigerem900
Triumph Tiger 900 Rally: skvělá, ale po jízdě na KTM mi něco chybělo
BMW R 1200 GS Adventure: cena - ... a jejich množství na silnici, jinak náderná
Ducati Multistrada 1200 Enduro: cena -
Suzuki DL 1050 V-Strom XT: nakonec jsem ani nezkoušel ... chtěl jsem zkusit jinou značku ... určitě ale super cena

První dojmy - Při zkušební jízdě jsem byl nadšený, brzo jsem si dovolil na rozbitých cestách více, než jsem byl zvyklý. Motor bomba, ale to jsem čekal. Překvapil mě podvozek, obrovský skok oproti 600-stovkám ... to ale logický platí i pro další stroje v této kategorii.

Motorku bych doporučil pro - Pro zkušené jezdce Pro postavy od 185cm, raději 190

Doplňky na motorce - Krycí polepy nádrže
Vyhřívané gripy
Filtrační vložky sacích kanálů do airboxu
Velký štít z eSka
Topcase 48l

Po mých 13.000 km s V-Stromem jsem s klukem k 18.narozeninám začal hledat motorku do 35kW... Ve finále skončil nový Adventure 390 od KTM ... v prodejně nám nabídli i Adventure 790 snížený na 35kW... to mě inspirovalo ... Po dlouhém přemýšlení jsem došel k názoru, že nejlepší bude, když si novou motorku pořídím já , dříve než jsem původně plánoval ... a V-Strom šel na předělání na 35kW.

Zatím motorku poznávám..., úžasné svezení, dynamika, motor, podvozek, svícení v noci, díky velkému štítku dobré krytí při vysoké rychlosti. Spousta výkonu pro předjíždění, o spolujezdcí ani nevím. Při jízdě na dálnici mezi 160-180 necítím avizované vibrace... byl jsem na ně zvyklý v téhle rychlosti, nyní je to lepší, tak nevnímám.

S čím jsem se musel smířit je displej a žadný analogový budík , má to i své pozitiva samo, ovládání je intuitivní, fajn tedy, už jsem si zvykl. ... Ale když už tam displej je, mohl by nabídnout více voleb, nastavení, personalizace ... tak v další generaci, musí nám to dávkovat postupně.
Co moc nechápu je bezdotykové zapalování, nevidím jedinou výhodu , ocením v budoucnu snad ... 50km od domova jsem se pokoušel 15minut odemknout řidítka a nastartovat ... podle návodu, co jsem měl ale doma, už jsem snad vše pochopil , MOJE CHYBA, stará škola jsem no ... Že klíček při odjezdu v garáži věčně hledám, je opět moje chyba .

Topení pod zadkem od svodu (věděl jsem dopředu) jsem vnímal od 25 stupňů okolní teploty při pomalé jízdě v provozu nebo na semaforech. Při 15 stupních jsem naopak čekal na teplý závan . Pro další sezónu by to asi chtělo ale pořešit, uvidím.

Tak zatím skvělé ... ne, bomba !!!

NXram
NXram napsal 22.04.21 v 08:10 10b.

na drátech je to krása, ten podvozek je fakt návykový a bacha při přesednutí na jinou motorku
S tím klíčkem jsem na tom stejně jako ty, také ho furt hledám a pokaždé doufám, že otevřu nádrž
Já bych potenciál eRka do terénu nevyužil a tak bylo S jasnou volbou
Užívej ji ve zdraví

Hunyady
Hunyady napsal 25.12.20 v 19:38 10b.

Mám sice doma Hondy, ale KTM je mi sympatické. Moc hezká motorka, ať Ti dělá jen radost .

Lípa6
Lípa6 napsal 02.10.20 v 11:21

Tak tak
A s eSkem by neměly mít problém ani nižší postavy. Jiný podvozek, menší kolo... A já na eRku mám navíc tlustý stehna

steve2
steve2 napsal 02.10.20 v 10:08

Pěkně napsáno. Taky ji mám, ale v esku a nejlepší na čem jsem jezdil ( spočítal jsem to na 22 motorek). Pro ty menší: mám 172cm a není to problém, tak se nebojte! . Zajímavé, že to topení do sedla, o kterém se všude píše, jsem vůbec nezaznamenal - asi mám divnou prdel. Teplo cítím jen v létě na pravém lýtku od výfuku nebo válce asi. No ,ale je to motorka, tak tam je normální, že motor hřeje a vítr fouká...

rudach
rudach napsal 01.10.20 v 09:25 10b.

Super napsano ! At slouzi !