Jawa 250/353 Kývačka (1959)

Vlastník Troňa
Vloženo 28.12.2018
Aktualizováno 26.7.2019

Vloženo: 28.12.2018, Uskutečněno: 19.12.2018, Zhlédnuto: 73x, Firma: http://chromynaveterany.cz

Sice na sobě měla také štětkolak ale chrom vypadal jako puvodní a měl pouze takové drobné tečky.. vyleštit to ale bohužel nelze.. bylo to pod chromem.. jelikož měla nádrž ještě jeden větší důlek a další asi 4 menší a moto nebyla žádná patinovka rozhodl jsem se nádrž nechat znova nachromovat. Odvezl jsem ji k p. Pavlu Hudečkovi a mohu jen doporučit ( http://chromynaveterany.cz ). Výsledek super sice jsem na ní čekal dlouho, ale už když jsem mu ji dával tak jsem řikal že na ní nepospíchám a měl takový nával že dokonce ani další nádrže na chromování nějaký čas nepřijímal.

Z venku už byla nádrž skoro "hotova" - nemá lak, je potřeba se však ještě postarat o vnitřek nádrže, kde mě trápila povrchová koroze, nevypadalo to nějak strašně ale byla tam. Nádrž jsem zkoušel čistit několika metodama:

Kyselina citronová
Všude na netu spoustu návodu - dělal jsem to podle toho a super. Druhý den jsem koukal do nádrže a opravdu většina rzi byla pryč. řikal jsem si že to pak zopakuju a nebo - jelikož byla nádrž v několika dekách a stále teplá, jsem si řek že to tam prostě ještě chvíli nechám. Když jsem přišel druhý den bylo to lepší ale ještě stále někde byli lehké nedostatky, nádrž jsem vylil. A řekl jsem si že další den koupim ještě kyselinu a zkusím to znova - jenže mi nádrž do několika hodin po vyprázdnění chytla okamžitě (povrchově) lišku.

Odrezovač - bezoplachový
Použil jsem ho ličku ihned smáznul vše vypadalo super a le po chvíli udělal takový černý škraloup po celku, drívě než nádrž stihla uschnout

Odrezovač - oplachový
Osvědčil se uplně nejlépe i když zní oplachovy odrezovač do nádrže jako blbost - učinek byl nejlepší. Vydržel také nejdéle. Nádrž vyschle a liška se noběvovala.
Hned jak mádrž byla suchá nechtěl jsem čekat až se objeví rez a po dlouhém bádání na internetu jsem se dal do vylévání nádrže. Ještě předtím jsem však přišel že nádrž má několi kmikroskopických prasklin kudy protéká. Musel jsem ji tedy opravit

Oprava tekoucí nádrže
Bál jsem se jestli nádrž půjde opravit když už byla nachromovaná. Někdo sice nechává nádrž děravou s argumentem že to zaleje barva. Ta myšlenka se mi však nelíbí. Pokud by to byla nějaká vzácná nádrž která by na tom byla špatně co se stavu týče tak asi jo.. ale tady to není žádná raritka. Takže jsem vzal pájecí pastu na měděné trubky a hořákem nahřál postižená místa a ty zalil olovem ( v rybářství mi dali několik závažíček - zmetků, zadarmo) A drželo to parádně. S vyléváním olovem jsem měl již zkušenosti při klempířině - oprav blatníků. Nádrž jsem tedy zaletoval a odzkoušel - vše vypadá OK. Hned v zápětí se dám stejně do vylévání takže pokud náhodou tak to přece jen ta barva udrží, ale mám to alespon pojištěné.

Vylévání nádrže
Váhal jsem samozřejmě mezi kaučukem a epoxidem. Nakonec jsem zvolil epoxid. Dvousložkové barvy. Před vyléváním jsem nádrž ještě propláchnul přípravkem antisil. Dal jsem dvě vrstvy základní (šedé) a dvě vrstvy vrchní (bílé) nádrž jsem nechával mezi jednotlivýmí vrstvy proschnout 2 dny a více a pomáhal jsem odvětrávat vysavačem.

Ted je nádrž kompletně vylitá a vypadá to super.. Doufám že barva bude držet.. :D Myslím ale že jo.. je výhoda že byla v galvavovně kde se celá potápí a tudíž se odmastí i tam, dále pomohla určitě i moje postupná metoda odrezení takže si myslím že povrch je odmaštěn dobře. Rzi jsem se nakonec také zbavil. tak snad to něco vydrží

14.2.19
AAAkorát se udělalo trošku hezky.. svítí nám to na krásných 10 stupnů a mě to nedalo a musel jsem proste jít lakovat zbytek dílů.. mimo jiné i nádrž..
Takže super.. ted zbývá dodělat linky a vybarvit logo JAWA a nádrž bude konečně komplet!
18.2.19
jelikož jsem nebyl uplně spokojený s výsledným lakem (nerovnoměrný podklad) rozhodl jsem se nádrž ještě jednou zbrousit (zahladit) a stříknout znovu
19.2.19
Linkování!!

• Kompletace - skládání

Když jsem zrepasoval veškeré díly, a měl vše připravené mohl jsem konečně skládat. Bohužel bylo venku moc hezké počasí a práce okolo baráku byli přednější. Nemohl jsem se tedy motorce nějaký čas věnovat. Jelikož jsem byl

Vloženo: 17.07.2019
    Uskutečněno: 17.07.2019
  • Změna polarity ampermetru

Jelikož jsem měl v puvodní spínačce rozbitý ampermetr a nový ampermetr stál skoro stejně jako celá bazarová zrepasovaná skřínka, rozhodl jsem se koupit novou celou skřínku. V době kdy jsem ji kupoval jsem však nevěděl že

Vloženo: 23.02.2019
    Uskutečněno: 23.02.2019
  • Oprava tachometru

Původní tachometr byl zaseknutý - poskočily kolečka a nefungovalo tak denní počítání. Ručka byla nějaká zohýbaná a číselník na bokách ošoupaný od světlovodu. První dvě kolečka pro počítání KM byla nějak rozteklá.. nevím

Vloženo: 11.01.2019
    Uskutečněno: 11.01.2019